Dünya Karikatür Şampiyonu 11 Yaşındaki Kız Ayvalık’ta Sergi Açtı

Dünya Karikatür Şampiyonu 11 Yaşındaki Kız Ayvalık’ta Sergi Açtı

Dünya Karikatür Şampiyonu 11 Yaşındaki Kız Ayvalık’ta Sergi Açtı
banner628
banner629
Geçtiğimiz aylarda Hindistan’da yapılan karikatür yarışmasında dünya şampiyonluğu ve mansiyon ödülü alan 11 yaşındaki Sıla Eroğul, Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde sergi açtı.
Sarımsaklı’da Ayvalık Belediyesi, Gemlik Belediyesi, Club Büyük Berk Hotel Resort’un katkılarıyla, Hotel Berk Chalet’de açılan sergide, genç kızın Hindistan’da ödül kazanan eserleri başta olmak üzere çizdiği birçok karikatürü sergilendi. Yaklaşık 100 karikatürün yer aldığı sergide zeytinin öyküsü ele alınıyor. Ailesinin yalnız bırakmadığı Sıla Eroğul, uluslararası bir yarışmada Türkiye’yi temsil ederek dünya birincisi olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek, “Bu benim ilk yarışmamdı. Son derece profesyonel ve usta sanatçılara ait karikatürler vardı. Yarışmada dereceye girebileceğime ihtimal vermiyordum. Ama benim de karikatürlerim çok iyiydi. Bu yüzden de o yarışmayı hak ederek kazandığımı düşünüyorum” dedi.
Yaşadığı Gemlik’in bir zeytin diyarı olmasının yanı sıra Türkiye’de bacasız sanayii turizme yeterince eğilinmediğini düşündüğü için eserlerinde zeytin ve turizm temalarını işlediğini vurgulayan Eroğul, “Oysa Türkiye’deki turizm zenginlikleri dünyada bir çok turizm merkezinden çok daha önde. Ülkemizin doğal ve kültürel bir çok değerleri var. Bütün bunları eserlerimde yansıtarak ülke ekonomimize katkıda bulunmak istiyorum. Bunun dışında da ben Bursa’da doğdum, Gemlik’te büyüdüm. Bence Gemlik zeytinle tanınmalı, tıpkı Ayvalık gibi. Zeytin bereketin simgesi, karikatürlerimde bu bereketli meyveyi her fırsatta çizmek istiyorum” diye konuştu.
Bursa’nın Gemlik ilçesinde İmam Hatip Lisesi 5. sınıf öğrencisi olan 11 yaşındaki Sıla Eroğul, geçtiğimiz aylarda Hindistan’da yapılan karikatür yarışmasında gençler kategorisinde dünya birincisi olurken, aynı yarışmada bir başka karikatürüyle de mansiyon ödülüne layık görülmüştü.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER