DTO Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda Ekonomi Değerlendirildi

DTO Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda Ekonomi Değerlendirildi

DTO Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda Ekonomi Değerlendirildi
banner282
Denizli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası Ağustos ayı Meclis Toplantısı’nda ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmeler yaptı.
Denizli Ticaret Odası Meclis Başkanı Habib Yıldız’ın yönettiği Meclis Toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başkan Necdet Özer, dünya ekonomisinin yeni bir olumsuzluk dalgası ile karşı karşıya kaldığını belirterek, “Çin’in büyüme hızının yüzde 7’nin altına gerçekleşme ihtimali ve yeni yapısal reform hazırlıkları Uzak Doğu’daki gelişmeleri tetiklemiş ve ülkeleri endişeli bir bekleyişe sevk etmiştir. Çin yönetimi sermaye piyasalarındaki dalgalanmaları önlemek için her türlü müdahale yoluna gitti. Menkul kıymet piyasasına doğrudan müdahale yapıldı ve Yuan devalüe edildi. Fakat sorunun çözülmediği görülüyor. Çin’de yapılan yüzde 3 oranındaki devalüasyon, bu ülkeye ihracat yapan Japonya ve diğer Uzak Doğu ülkelerindeki istikrarı bozmuştur” dedi.
Türkiye ekonomisinin de dünyada olumsuz gelişmelerin etkisi altında kaldığını söyleyen Özer, küresel ekonomideki olumsuzlukların Türkiye ekonomisini diğer ülkelere göre daha fazla etkilediğini dile getirerek, “Petrol, temel tarım ürünleri, metal gibi ürün ithalatçısı durumunda olan Türkiye, aslında düşük petrol ve düşük emtia fiyatlarından yararlanma potansiyeli olan birkaç ülkeden biriydi. Ancak son yaşanan politik belirsizlik ve bunun getirdiği yapısal dengesizlikler nedeniyle ülkemiz, söz konusu potansiyelden gereken şekilde yararlanamamıştır.” şeklinde konuştu.
banner563
Özer, Denizli ekonomisiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, “2015 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle Denizli ihracatı, 2014 yılının aynı dönemine göre yüzde 21,53 oranında azalarak 1 milyar 485 milyon 697 bin dolar olarak gerçekleşmiştir. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, 2015 Temmuz ayı sonu itibariyle en fazla ihracat; 198 milyon 923 bin dolar ile İngiltere’ye, 157 milyon 7 bin dolar ile Almanya’ya ve 114 milyon 701 bin dolar ile Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yapılmıştır. İhraç edilen mallarda ise ilk 7 aylık dönemde, en fazla ihracat, hazır giyim-konfeksiyon (yüzde 37,95), elektrik-elektronik ve hizmet (yüzde 13,59) ve çelik (yüzde 12,05) ürünleri olmuştur.” diye konuştu.
2015 yılı Ocak-Haziran dönemi ithalatının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 17,76 oranında gerilediğini, Denizli’nin 6 aylık ithalatının 969 milyon 141 bin dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Özer, “İthal edilen malların başında bakır ve bakır mamulleri, pamuk, pamuk ipliği ve pamuklu mensucat ile demir ve çelik ürünleri gelmektedir. En fazla ithalat yapılan ülkeler, Rusya Federasyonu, Kazakistan ve Özbekistan’dır” şeklinde konuştu.
Özer, sigortalı çalışan işçi sayısında düzenli bir artış görüldüğüne dikkat çekerek, sözlerini şöyle tamamladı: “2015 yılı Mayıs ayı sonu itibariyle 4/a kapsamında kayıtlı istihdam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,64 oranında artarak 193 bin 910 kişi olarak kayıt altına alınmıştır. 2015 Temmuz ayı sonu itibariyle geçen Odamıza 1054 firma kaydını yaptırmış; 776 firmanın Oda kaydı silinmiştir. 2015 Temmuz ayı sonu itibariyle Denizli Ticaret Odası’na kayıtlı; 12 bin 205’i faal, 2 bin 670’i askıda olmak üzere toplam 14 bin 875 üye kayıtlı bulunmaktadır.”
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER