Dr. Uslu, Bozahmetli Yörük Aşireti’ni Doktora Tezi Yaptı, Kitaba Dönüştürdü

Dr. Uslu, Bozahmetli Yörük Aşireti’ni Doktora Tezi Yaptı, Kitaba Dönüştürdü

Dr. Uslu, Bozahmetli Yörük Aşireti’ni Doktora Tezi Yaptı, Kitaba Dönüştürdü
banner601
Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümünden Dr. Fatih Uslu’nun mensubu olduğu Bozahmetli Yörük Aşireti’ni anlattığı Bozahmetli Yörük Aşireti kitabı için imza günü düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinliğe kendisi de Bozahmetli Yörük Aşireti mensubu olan Dr. Fatih Uslu’nun akrabası Afyon Vali Yardımcısı Dr. Adem Uslu, Şoförler Odası Başkanı Mahmut Şafak, Bakkallar Odası Başkanı Abdullah Akça, Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan’ın aralarında bulunduğu büyük bölümünü Bozahmetli Yörük Aşireti mensuplarının oluşturduğu çok sayıda davetli katıldı.
Beş harfliler, Bir Yörük Çocuğunun Hatırları ve Yengeçli Kuyu adlı 3 kitabı daha bulunan Dr. Fatih Uslu terör olaylarını kınayarak başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü “Çadırda dünyaya gelmiş bir Yörük çocuğu olarak Manavgat’ın çeşitli köylerinde ilk ve ortaokulu okuduktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi Alman Dili Edebiyatı Bölümünde Lisans eğitimimi, Alman Dili Ebediyatı, Uluslararası İlişkiler ile Türk Dili ve Edebiyatı bölümlerinde yüksek lisansımı tamamladım. Selçuk Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Sosyoloji bölümünde doktora yaparak doktor unvanını aldım. Sosyoloji ve halk kültürü üzerine çalışmalarıma devam etmekteyim. Şu ana kadar Yörük Kültürü üzerine çalışmalarım oldu. Bir Yörük Çocuğunun anıları adlı Almanca bir Hikaye kitabımda bulunuyor. İlk kitabım Yengeçli Kuyu. Yengeçli Kuyu Sarılar kırsalındaki bir kuyunun ismi. Bu kitapta Yörük göçü ve Yörük Çocuğunun hatıraları, oynadığı oyunlar yer almakta. İkinci kitabımız 5 harfliler. Bu kitapta ölüm, kabir ve dünyevi konularla ilgili şeyler yer alıyor. Son kitabımızın adı Bozahmetli Yörük Aşireti. Burada bulunan birçok kişinin mensubu olduğu Bozahmetli Yörük Aşireti. Alan araştırması olarak hazırlamış olduğum tezimde Yörük nedir? Kökleri nerelere dayanmaktadır? Buralara ne zaman gelmişlerdir? Gibi sorular başta olmak üzere birçok soru cevabını buldu. Bozahmetli Yörük Aşiretinin Oğuzların Diva boyundan olduğunu, bunlar Osmanlı kayıtlarında Çadırda yaşayan zümre olarak adlandırılmış. Osmanlı aşiret kayıtlarında Bozahmetliler olarak yer almışlardır. Alanya sancağına bağlı Düşenbe kazasında yeralan Bozahmetli aşireti tarihteki yerini almıştır” dedi.
Dr. Fatih Uslu’nun ardından yine Bozahmetli Aşiretinin yetiştirdiği isimlerden Afyon Vali Yardımcısı Adem Uslu söz alarak, bir Yörük çocuğu olarak çocukluğundan bugüne hayatından kesitler aktardı. Bugüne kadar Hasan Kırtı ve Refik İnci hocaların kitaplarında Yörük Kültürü ve Bozahmetli Yörüklerinden bahsettiğine dikkat çeken Vali Yardımcısı Adem Uslu “Bugün bizlerin burada buluşmasına vesile olan Dr. Fatih Uslu’nun yaşam hikayesi tam anlamıyla bir başarı öyküsüdür. Çadırda doğmuş, çadırda büyümüş, ilkokulu dönem başında bir yerde, dönem sonunda bir yerde, hatta ve hatta eğitim öğretim yılının büyük bölümünü yayla göç yollarında geçirmiştir. Akademik çalışmalarında Yörüklüğünün bilinci ve gururuyla Yörük Kültürünü kendisine çalışma alanı olarak seçmiştir. Bozahmetli Aşireti’ni bir doktora tezi olarak ortaya çıkarmış, ardından da bugün burada buluşmamıza neden olan kitabı yayımlamıştır. Bizler Bozahmetli Yörük Aşireti olarak Manavgat’ın değişik köy ve mahallelerinde yerleşmiş olmamıza rağmen nerelisin diye sorulduğunda her zaman Bozahmetli diye cevap vermişizdir. Karşımızdaki insanlar Bozahmetli Aşireti nedir, o köy nerededir? Şeklinde sorular sorduğunda cevap vermekte zorluk yaşıyorduk. İşte Fatih kardeşimin bu eseriyle artık sadece Manavgat değil, tüm Türkiye Bozahmetli Aşiretini yakından tanıma şansına sahip olacaktır. Ben mensubu olmaktan her zaman gurur duyduğum tüm Bozahmetli Aşireti adına Dr.Fatih Uslu kardeşime teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Dr. Fatih Uslu kitaplarını imzalarken, saz eşliğinde müzik dinletisi ve plaket töreni gerçekleştirildi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER