DERİ KARMA OSB’DE ARITMA TESİSİ KOKUSUZLAŞTIRILACAK

DERİ KARMA OSB’DE ARITMA TESİSİ KOKUSUZLAŞTIRILACAK

 DERİ KARMA OSB’DE ARITMA TESİSİ KOKUSUZLAŞTIRILACAK
banner282

 Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, gazetecilere yaptığı açıklamada, bölgenin çevreye yönelik yatırımlarının devam ettiğini ifade etti.

2013 yılında Uşak Deri Karma OSB’nin arıtma tesisinde kapasite artışına gittiklerini ve bunun için yaklaşık 3 milyon TL’lik bir yatırımın önünü açtıklarını dile getiren Akif Küplemez, “Arıtma tesisinin kapasitesini günlük 16 bin metreküpten 24 bin metreküpe çıkardık. Şu anda arıtma tesisimiz tam kapasite çalışıyor. 2014 yılı yatırım programına da arıtma tesisi kokusuzlaştırma projesini ekledik” dedi. Küplemez, geçtiğimiz gün yeniden uçuşlara açılan Uşak Havaalanı’nın sürekli çalışması için de, “Halkımız uçağa sahip çıkarsa, havaalanımız sürekli faal olur” ifadesini kullandı. 

ARITMA TESİSİNDE KOKUSUZLAŞTIRMA PROJESİ
Uşak Deri Karma Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez ve yönetim kurulu üyeleri, Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle, basın mensuplarıyla bir araya geldi. Gazetecilere 2013 yılında, bölgede meydana gelen gelişmeleri anlatan Uşak Deri Karma OSB Yönetim Kurulu Başkanı Akif Küplemez, bölgede üretim yapan işletme sayısında artış olduğunu ifade etti. Akif Küplemez, “Bölgemizde 10 yeni işletme faaliyete başladı ve şu anda 231 tesiste üretim yapılıyor. Üretim yapan firmaların 147’si deri, 53’ü tekstil, 15’i geri dönüşüm ve 16’sı da diğer sektörlerden oluşuyor. Bölgemizde bir buçuk milyon metrekarelik genişleme sahası da oluşturulacak” dedi. Bölgenin çevreye önem verdiğini dile getiren Akif Küplemez, şöyle söyledi: “Arıtma tesisine 3 milyon TL’lik ilave bir yatırım yaptık. Arıtma tesisimizin günlük kapasitesi 16 bin metreküpten 24 bin metreküpe çıktı. Bunun yanı sıra arıtma tesisini sürekli olarak online sistemle takip ediyoruz. Çevre Bakanlığı yetkilileri de aynı sistemde arıtmayı an ve an izliyorlar. Şu anda bölgemizdeki arıtmayla ilgili yeni bir projenin önünü açtık. Deri kokan bir malzeme ve buna bağlı olarak arıtma tesisi de koku yayıyor. Biz de bu soruna çözüm bulmak için ZEKA işbirliği ile “Kokusuzlaştırma” projesi oluşturuyoruz. Yaklaşık 2 milyon 500 bin TL’lik bir yatırımla arıtma tesisini kokusuzlaştırmayı planlıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu proje üzerinde duracağız.” Bölgenin çalışmalarının yüzde 65’inin çevre üzerine olduğunu kaydeden Akif Küplemez, “Katı atık sorununu çözmek için de çalışmalarımız sürüyor. Türkiye’deki bütün OSB’ler bu sorunu yerel yönetimle işbirliği yaparak çözmüş. Katı atıkların geri dönüşümle yok edilmesine dair projelerin bedelleri çok yüksek. Eğer bu işte belediye ortak olursa Avrupa Birliği’nden ve diğer fonlardan hibe destekler veriliyor. Biz de bölge olarak bu sorunun uzun vadede çözümü için umutluyuz” diye konuştu.  
UŞAK HALKI UÇAĞA SAHİP ÇIKMALI
Uşak Havaalanı’nda geçtiğimiz günlerde yeniden başlayan İstanbul seferlerinin kent ekonomisine artı değer katacağını ifade eden Akif Küplemez, “Bize verilen uçağın kapasitesi 60 kişilik. Fakat seyahat eden kişi sayısı 20’yi anca buluyor. Bilet fiyatları 54 TL’ye kadar düşürüldü. Uşak halkının uçağa sahip çıkması gerekiyor. 16 bin öğrencisi olan ve ciddi bir sanayi potansiyelini bünyesinde barındıran Uşak, bu fırsatı bir daha tepmemeli. Eğer kent uçağa sahip çıkarsa, uçuşlar sürekli olur. Bundan 15 gün önce neden uçak yok diye sitem ediliyordu. Havaalanını yeniden uçuşlara açmak için çok ciddi emek harcandı. Artık kimse mazeret aramadan uçağı en iyi şekilde kullanmalı. Çünkü uçuşların kent için çok ciddi artıları olacak” dedi. 
ÜNİVERSİTE – SANAYİCİ İŞBİRLİĞİ
Uşak Deri Karma OSB’nin üniversite ile işbirliği yaptığını da belirten Akif Küplemez, “Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Çelik ve üniversite bünyesinde görev yapan eğitimcilerle çok sıkı bağlar kurduk. Bu kapsamda Uşak Üniversitesi’nde eğitim gören 100 öğrencimizi bölgemizde istihdam ettik. Ayrıca 50 Uşak Üniversitesi öğrencisini İstanbul’da geçtiğimiz günlerde yapılan inovasyon etkinliklerine götürdük. Bölgemizde ve üniversitede, Rektörümüz Prof. Dr. Sait Çelik’in de katılımıyla, üniversite-sanayici işbirliği adına önemli fikirler ortaya atıldı ve uzun vadede yapılacak çalışmaların önü açılmış oldu” ifadesini kullandı. 
GAZETECİLER GÜNÜNÜ UNUTMADI
 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü de kutlayan Akif Küplemez, gazetecilerin toplumsal bazda önemli bir rol üstlendiğini dile getirdi. Gazetecilik mesleği sayesinde sorunların konuşulduğunu ve kamuoyu nezdinde tartışıldığını anlatan Akif Küplemez, gazetecileri tek tek tebrik etti.
 
 
 
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER