Deik Türkiye-senegal İş Forumu Bugün Yapıldı

Deik Türkiye-senegal İş Forumu Bugün Yapıldı

Deik Türkiye-senegal İş Forumu Bugün Yapıldı
banner601
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Senegal İş Forumu’nda yatırım fırsatları değerlendirildi.
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Senegal İş Forumu’nda yatırım fırsatları değerlendirildi. Türkiye-Senegal İş Forumu, Senegal Ankara Büyükelçisi Moustapha Mbacke, Senegal Ekonomi, Maliye Ve Planlama Bakanlığı Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Daire Başkanı Teigue Mbodj Dıaw, Dakar Ticaret, Sanayi ve Tarım Odası (CCIAD) Başkan Yardımcısı Daouda Thıam ve Senegal-Türkiye İş Konseyi Başkanı Ahmet Amar’ın katılımları ile DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın ve Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı Mustafa Akıncılar’ın ev sahipliğinde bugün İstanbul’da gerçekleşti.
Senegal Ankara Büyükelçisi Moustapha Mbacke, “DEİK iki ülke arasındaki ticareti tekrar dinamikleştirmek için elinden gelen herşeyi yapmaktadır” dedi. Senegal’in 10 yıldır büyüme oranının yüzde beş olduğunu belirten Mbacke, “Coğrafi açıdan Senegal Batı Afrika’ya açılan kapıdır. Senagal’de yatırım oranı Gayri Safi Yurtiçi Hasıla(GSYH)’nın yüzde otuzunu aşmaktadır. Büyüme oranı yüzde yediyi aşmaktadır. Kişi başı milli gelir bin beş yüz dolardır” diye konuştu.
Senegal’in direk yatırım ülkesi olarak Afrika’daki on destinasyondan biri olduğunu vurgulayan Mbacke, bütün hedeflerin yerine getirilmesi için Senegal’in ulusal ve uluslararası yatırımcıya ihtiyacı olduğunu söyledi. Turizm, tekstil, su ürünleri, tarım, balıkçılıkta, yenilebilir enerji ve sağlık gibi sektörlerin yatırım alanları olduğunu belirten Mbacke, Senegal Hükümeti’nin Türk yatırımcıları beklediğini söyledi.
Senegal Ekonomi, Maliye ve Planlama Bakanlığı Kamu-Özel Sektör Ortaklığı Daire Başkanı Teigue Mbodj Dıaw, Senegal’i yeni bir ülke perspektifine getirerek, ekonomik kalkınmanın amaçlandığını söyledi.
Türkiye’nin Senegal’e ilham veren bir ülke olduğunu söyleyen Dıaw, Senegal ve Türk iş adamlarının ’Kardeşlik Derneği’ni kurduğunu söyledi. Senegal Hükümeti’nin özel sektörün rekabetçi ve her yerde aktif olmasını arzuladığını vurgulayan Dıaw, farklı sektörlerin de beklentisine cevap vermeye çalışıldığını belirtti. Kamu kurumlarının gayretleri ile makro ekonomik çevrede, vergi, alt yapı ve formalitelerin basitleştirmesi üzerinde çalışmaların olduğunu belirten Dıaw, Senegal’e yatırım yapılmasının ve ekonominin geliştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.
DEİK Türkiye-Afrika İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Tamer Taşkın, “Türkiye-Senegal İş Konseyi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte 165 milyon dolar dolayında bulunan ticaret hacminin ve düşük düzeydeki yatırım ilişkilerimizin katlanarak artacağına inancım tam” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin demir-çelik, inşaat malzemeleri, otomotiv ana ve yan sanayi, turizm, tekstil, enerji, kuyumculuk, bankacılık, iletişim, bilgi teknolojileri, ulaşım gibi sektörlerde çok gelişmiş bir altyapıya sahip olduğunu belirten Taşkın, tüm bu alanlardaki bilgi ve tecrübe alışverişi ile iki ülkenin birbirinin ekonomik kalkınmasına destek olabileceğini belirtti. Taşkın sözlerine şöyle devam etti:
“Bu forum sonunda müteahhitlikten, ticarete, lojistikten sağlığa geniş bir yelpazede faaliyet gösteren firmalar ile Senegalli dostlarımızı bir araya getirerek birçok alanda işbirliği ve ortak projeleri hayata geçirebileceğinizi düşünüyorum”.
Türkiye-Senegal İş Konseyi Başkanı Mustafa Akıncılar, Senegal’in son 10 yılda ekonomik büyümesinin yıllık ortalama yüzde 5 düzeyinde olduğunu söyledi. Senegal’e Türkiye’nin ihracatının 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde otuz sekiz oranında artarak 165 milyon seviyesine geldiğini belirten Akıncılar, 2014 yılı ithalatının ise 5 milyon dolar civarında olduğunu açıkladı.
Türkiye ile Senegal arasındaki dış ticaret hacminin arttırılmasının hedeflendiğini belirten Akıncılar sözlerine şöyle devam etti: “Bugün burada siz değerli Senegal heyeti ile paylaşacağımız bilgiler ışığında iki ülke arasında kazan-kazan mantığına dayalı ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da artmasına katkıda bulunacağımıza inanıyoruz”.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER