Davutoğlu-tusk Ortak Basın Açıklaması

Davutoğlu-tusk Ortak Basın Açıklaması

Davutoğlu-tusk Ortak Basın Açıklaması
banner282
Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşmenin gündemine ilişkin bilgi vererek, "Özellikle Avrupa’da terörün finansmanı konusunda atılması gereken adımlar ve bu çerçevede ortak bir çaba ihtiyacı bir kez daha gündemimizdeydi" dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakanlık Resmi Konutu’nda Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk ile yaptığı görüşme sonrası ortak basın açıklaması yaptı. Görüşmenin son derece verimli geçtiğini belirten Davutoğlu, "Bugün gündemimizde 3 ana konu vardı, ikili ilişkiler yanında. Bu ise tabii bütün dünyayı ilgilendiren ve artık sadece Türkiye’nin, komşu ülkelerin, Avrupa’nın değil bütün bir insanlığın meselesi haline gelen mülteci sorunu. Kendisiyle bu sorunun herşeyden önce insani boyutu konusunda ortak bir perspektif taşıyor olmamızdan büyük bir memnuniyet duydum. Uzun yıllar boyunca, son 4 yıl içinde mülteci sorunu çevre ülkelerin sorunu olarak görüldü. Türkiye, bu dönemde 2 milyon mülteciyi ülkesinde ağırlayarak dünyanın şuan itibarıyla en çok mülteci barındıran ülkesi oldu. Biz, bunu yaparken insani bir görevi yerine getirmek için yaptık. Irk, mezhep, din ayrımı gözetmeden Suriye’den, Irak’tan diğer ülkelerden gelen mültecilere salt insani bir perspektifle baktık. Aynen Aylan’ın bir Suriyeli 3 yaşındaki çocuğun cansız bedeninin ruhumuzda uyandırdığı izler gibi. Şu anda bu Suriye mülteciler krizi Avrupa kapılarına dayandı. Avrupa’ya dönük olarak da çok ciddi bir yeni bir sorun alanı oluşturdu. Ben de Avrupa’da bu konu derinden tartışılıyor ve geçtiğimiz günlerde Avrupa gazetesinde Türkiye’nin perspektifini yansıtan bir makale kaleme almıştım. Dolayısıyla bu meselenin Türkiye ve Avrupa’yı ilgilendiren ortak bir konu olarak ele alınması hepimiz için önemli. Bugün Avrupa’da mülteciler konusunda ortaya çıkan duyarlılık ve bir anlamda acil eylem ihtiyacı geç kalmış olsa da olumlu bir gelişmedir ve bu konuda Avrupa Birliği mekanizmalarının harekete geçmiş olması hem mülteciler hem bu sorun için önemli bir adımdır" ifadelerini kullandı.
Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sayın Tusk’la bu konuları çok dostane bir şekilde paylaştık ve önümüzdeki dönemde mülteci sorunun acil boyutlarını ele alabilecek şekilde istişarelerimizin devam etmesi, çok etkin bir istişare ve istişari mekanizma kurulması konusunda da ortak perspektifini paylaştık. Bu konu zamana bırakılacak, ertelenecek bir konu değildir. Aksine, dakika bile kaybetmeksizin Suriyeli, Iraklı ve mülteciler konusunda Türkiye ve Avrupa Birliği’nin ortak tavır alması önem taşıyor. Bu çerçevede hem atılacak adımlar hem de külfeti konusunu da ele almak üzere bundan sonra da görüşmelerimiz devam edecek. Tabii Suriye krizinin temel sebepleri üzerine yoğunlaşmak gerektiği de ortada."
banner563
TERÖRE KARŞI VERİLEN MÜCADELE
İkinci konunun ’teröre karşı verilen mücadele’ olduğunu belirten Davutoğlu, "Sayın Tusk’a PKK, DEAŞ, DHKP-C gibi terör örgütlerinin Türkiye’ye karşı başlattığı saldırılar konusunda gösterdikleri dayanışma için bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu gelişmeler gösteriyor ki terör ırk, din, mezhep ayrımı göstermeksizin bir insanlık suçudur. Avrupa Birliği’nden, bütün Avrupa ülkelerinden DEAŞ’a karşı yürütülen mücadelede omuz omuza olduğumuz gibi son haftalarda onlarca vatandaşımızı ve güvenlik görevlimizi haince, hunharca şehit eden PKK terörüne karşı da aynı omuz omuza olma sorumluluğumuzu bir kez daha paylaştım. Bu teröre karşı mücadele bağlamında yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aktardık. Özellikle Avrupa’da terörün finansmanı konusunda atılması gereken adımlar ve bu çerçevede ortak bir çaba ihtiyacı bir kez daha gündemimizdeydi. Bir kez daha terörde şehit verdiğimiz aziz güvenlik birimlerimize, vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bu mücadeledeki kararlılığımız da herkes tarafından bilinmelidir. Nitekim, Türkiye’nin dün ve bugün Kuzey Irak’taki hava operasyonları devam etmiştir ve çok etkin bir şekilde hedeflere dönük olarak neticeler elde edilmiştir" şeklinde konuştu.
KIBRIS KONUSU DA GÖRÜŞMEDE ELE ALINDI
Davutoğlu, görüşmede üçüncü konu olarak ’Kıbrıs’ın ele alındığına dikkati çekerek, "Yürüyen müzakereler bağlamında istişarelerde bulunduk. Kıbrıs konusunda da müzakerelerin ve bu krizin sona erdirilmesi bağlamında sürdürülen görüşmelerin daha netice odaklı olarak sürdürülmesi konusunda da mutabakatımız var. Önümüzdeki günlerde temaslarımız artan bir tempoyla devam edecek" açıklamasında bulundu.
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER