Çorum’da STK’larından Teröre Karşı Birlik Mesajı

Çorum’da STK’larından Teröre Karşı Birlik Mesajı

Çorum’da STK’larından Teröre Karşı Birlik Mesajı
banner282
Çorum’da faaliyet gösteren 46 farklı sivil toplum kuruluşundan 64 temsilci, teröre karşı tepkilerini göstermek üzere bir araya geldi. Çorum Ticaret ve Sanayi Odası meclis toplantı salonunda gerçekleştirilen sivil toplum kuruluşları toplantısında birlik ve beraberlik mesajları verildi.
Saygı duruşuna durulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda, son dönemde yaşanan terör olayları değerlendirilerek, bundan sonraki süreçte terör ve teröre karşı gerçekleştirilen eylemlerde sivil toplum kuruluşlarının üzerine ne gibi sorumluluklar düştüğü konusunda görüş alışverişi yapıldı. Toplantıya katılan sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, toplantının son bölümünde toplu fotoğraf çekinerek, kamuoyuna birlik ve beraberlik mesajı verdiler.
Toplantıda basın aracılığıyla kamuoyuna ulaştırılmak üzere ortak bir mesaj yayınlandı. 64 sivil toplum kuruluş temsilcisinin imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Ülkemizde son dönemde yeniden tırmanan terör olayları, Türkiye’nin her tarafında olduğu gibi biz Çorum Sivil Toplum Kuruluşları’nın da vicdanını kanatmaktadır. Bir taraftan şehit ve gazi haberleri ile yüreğimiz yanarken, diğer taraftan da hakim olan sosyal ve siyasi gerginlik, ülkemizin geleceği açısından hepimizi endişelendirmektedir.
GÜN SİYASİLERİN BİRLİK OLMA GÜNÜDÜR
banner563
Ülkemizin bir numaralı gündem maddesi olması gereken terör konusu, ancak birlik ve beraberliğimizi korumamız ve güçlendirmemizle alt edilebilecek bir konudur. Dolayısıyla vatandaşlarımız, sağduyuyu elden bırakmadan teröre tepki göstermelidir. Ülkemizin birlik ve dirliğini bozmak amacıyla baş gösteren terör olaylarının amacına ulaşamayacağının bilincindeyiz. Yaşanan terör olayları, toplumumuzu kutuplaşma uçurumunun eşiğine doğru sürüklemesinden endişelenmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Devleti terörle mücadelesini sürdürürken, toplumun üzerine düşen de bir infial ortamının oluşmasını engellemek olmalıdır. Zira terör olaylarının en büyük amacının, toplumdaki huzur ortamını ortadan kaldırmak olduğu açıktır. Dolayısıyla teröre tepki eylemlerindeki aşırılık, terörün amaçlarına hizmet etmektedir. Gün bizlerin ve siyasi partilerin birlik olma günüdür. Bilmeden de olsa fitneye, fesada fırsat vermek ihtiyacımız olan son şey bile değildir.
Bu düşünceden hareketle, Çorum’daki sivil toplum kuruluşları olarak ‘teröre hayır’ demek için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Hiçbir siyasi parti, dil, din, mezhep çıkarı gözetmeksizin, tamamen ilimizin ve ülkemizin selameti için terörü şiddetle kınarken, vatandaşlarımıza da sağduyulu olma ve metanetli olmaya davet ediyoruz.
YAŞANANLARI ETNİK KÖKENE DAYANDIRMAK DOĞRU DEĞİL
Kimsenin etnik kökenini seçme hakkının olmadığı göz önünde bulundurulduğunda, yaşananları belli bir etnik kökene dayandırmak doğru değildir. Bu topraklarda farklı kökenlerin binlerce yıldır yan yana yaşadığı gerçeğini bir kez daha hatırlayarak kötüyü iyiden, faydalıyı zararlıdan akıl ve izan çerçevesinde ayırmalıyız. Tüm sivil toplum kuruluşları olarak teröre karşı yapacağımız tepkilerde, işaret, toplum kuruluşunu yansıtan bayrak gibi objelerin kullanılmamasını, bu objelerin yanlış anlaşılmalara neden olduğunu bilincinde olmasını bekliyoruz.
Bu vesileyle, İlimizin 1980 yılını bir daha yaşamaması adına, bu toprakların bize vatan olduğu günden bu yana, bu uğurda canını feda eden bütün şehitlerimizi ve gazilerimizi ayrıca bugün vatanın bütünlüğü için mücadele eden ve bu mücadelede hayatını kaybeden bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, ulusumuza da başsağlığı diliyoruz.”
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER