CHP’nin 92. Kuruluş Yıldönümü Bilecik’te Kutlandı

CHP’nin 92. Kuruluş Yıldönümü Bilecik’te Kutlandı

CHP’nin 92. Kuruluş Yıldönümü Bilecik’te Kutlandı
banner604
banner601
CHP’nin 92’inci kuruluş yıldönümü nedeniyle Bilecik İl Başkanlığı tarafından tören düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanı’nda ki törene CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP İl Başkanı Şinasi Çetinkaya, aday adayları Çağatay Karaahmet, Hüseyin Elmas, Merkez İlçe Başkanı Gültekin Çalışkan, Vedat Kazıcı, Vezirhan Belde Belediye Başkanı Mehmet Duymuş, Belediye ve İl Genel Meclis üyeleri ve partililer katıldı.
CHP’nin 92. kuruluş yıldönümü nedeniyle Merkez İlçe binası önünde toplanan partililer Cumhuriyet Meydanı’nda kadar yürüdü. Saygı duruşu, İstiklal Marşı ve CHP Bilecik İl Başkanlığı adına anıta çelenk konulması ile başlayan törende konuşan CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, 3 gün önce 6 Eylül günü kuruluşun beşiği bu topraklarda Bilecik’in kurtuluşunu kutladıklarını belirtti. Tüzün, “Sadece düşmanın değil milletin makus talihinin yenildiği zaferleri kutladık. Şimdi ise o destanları yazan büyük insanların kurduğu partimizin CHP’nin kuruluş yıldönümünü kutlamak için bir aradayız. CHP diğer siyasi partiler gibi İçişleri Bakanlığı’na verilen bir dilekçe ile kurulamamıştır. CHP ulusal direnişin adıdır. 9 Eylül CHP’nin kuruluş tarihidir. CHP ayrıcalıklı partidir. Çünkü Cumhuriyetimizin mimarı Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmasının onurunu taşıyor. “CHP, “Özgürlük ve Bağımsızlık benim karakterimdir’’ diyen Atatürk ve ‘’Namuslular da en az namussuzlar kadar cesur olmalıdır’’ diyen İsmet İnönü’nün ilkelerinden doğmuştur. Kısaca CHP, demokrasinin, sosyal demokrasinin, laikliğin, çağdaşlığın, Türkiye’nin bağımsızlığını ve bölünmez bütünlüğünün, direnişin ve devrimin partisidir. Bu dev çınar nelerin üstesinden gelmemiştir? Savaşlar, isyanlar, krizler, askeri darbeler. Ülkemizin kurtarıcısı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, demokrasinin öncüsü bir parti olmak öyle kolay değil” ifadelerinde bulundu.
“12 EYLÜL DARBECİLERİ TARAFINDAN KAPATILMASINA RAĞMEN HALA DİMDİK AYAKTADIR”
12 Eylül darbecileri tarafından kapatılmasına rağmen hala dimdik ayakta olduklarını hatırlatan Tüzün, “Demokrasinin çağdaşlığın birlik ve beraberliğin, huzurun, özgür ve bağımsız yaşamanın teminatıdır. İşte bu nedenle Cumhuriyet tarihi boyunca malum zihniyetin hep hedefindeki partidir. Değerli yol arkadaşlarım, ülkemiz yine büyük bir tehdit altında. Birlik ve beraberlik ve kardeşlik ortamımız bozulmaya çalışıyor, her türlü oyun sergileniyor.
Yakındır bu ülkeye barışın, demokrasinin, kardeşliğin, özgürlüğün yeniden gelmesi. Bu ülke makus talihinin yenildiği adımlar 93 yıl önce bu topraklarda atıldı. 1 Kasım’da, bu ülkenin makûs talihi yine yenilecek” dedi.
Konuşmanın ardından CHP heyeti Bilecik Şehitliği ziyaret ederek, şehitlerini mezarların çiçek bıraktılar.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER