Ceza Ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nden Açıklama

Ceza Ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nden Açıklama

Ceza Ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nden Açıklama
banner601
Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda vefat eden Onur Önal’ı ceza ve infaz koruma memurlarının da dövdüğü şeklinde haberlere ilişkin bir açıklama yaptı.
Ceza ve Tevfikevleri Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Son günlerde bazı yazılı ve görsel basın organlarında Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda vefat eden Onur Önal’ı ceza ve infaz koruma memurlarının da dövdüğü şeklinde haberler yer almaktadır. Kamuoyunu doğru bilgilendirmek için bu açıklamaya gerek görülmüştür. Onur Önal, Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuklu olarak bulunuyorken 31 Ağustos 2014 tarihinde kendisinin mescitte bayıldığı bilgisi kurum görevlilerine gelmiştir. Tutuklu Önal, önce Maltepe Ceza İnfaz Kurumu Devlet Hastanesi’ne, daha sonra da Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilmiş ve hastaneye yatışı sağlanmıştır. Bütün bu çabalara rağmen Onur Önal 27 Eylül 2014 tarihinde tedavi gördüğü hastanede vefat etmiştir” denildi.
Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:
“Bazı yazılı ve görsel basın organlarında yer alan Onur Önal’ın infaz koruma memurları tarafından da dövüldüğü iddiası, onlarca tanık ve sanıktan sadece birinin mahkemedeki beyanına dayanmaktadır. Önal’ın ölümü ile ilgili olarak Anadolu Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açılmış ve dava halen devam etmektedir. Bununla ilgili bütün bilgi, belge ve deliller Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu tarafından mahkemeye sunulmuştur. Onur Önal’ın ölümü ile ilgili maddi gerçek mahkemesindeki yargılama sonucunda ortaya çıkacaktır. Kurum hakkında haksız ve itham edici şekilde haber yapılması karşısında bir kez daha basın etik kurallarını hatırlatma ihtiyacı duyuyoruz.”
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER