Çatı Çürük Çıkınca Kapalı Tribüne Seyirci Alınmayacak

Çatı Çürük Çıkınca Kapalı Tribüne Seyirci Alınmayacak

Çatı Çürük Çıkınca Kapalı Tribüne Seyirci Alınmayacak
banner282
Bilecik Edebali Stadı’nın geçen kıy mevsimi çöken çatısının geri kalan kısmıyla ilgili 8 aydır herhangi bir çalışma yapılmaması bu sezon taraftar açısından takımları zor durumda bırakırken, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Arslan Yıldız, konuyla ilgili görüşme ve yazışmaların sürdüğünü, tehlike arz eden yerinin sadece çatı olmadığını belirtti.
Yaklaşık 20 sene önce inşa edilen ve geçtiğimiz kış ayında yoğun kar yağışı sebebiyle çatısının bir kısmı çöken Bilecik Edebali Stadının geri kalan çatısının, bilirkişi tarafından verilen “Çürük” raporunun ardından tamamen kaldırılacağı bildirilmişti. Bilecik Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından, 2015-2016 sezonu öncesi Bilecik Bölgesel Lig (BAL)’da temsil edecek Bilecik İl Özel İdarespor maçlarında stadın çöken çatı tarafına seyirci alınmayacağı bildirdi.
“ÇATISI ÇÖKEN KAPALI BÖLÜME GÜVENLİK AMACI İLE SEYİRCİ ALAMAYACAĞIZ”
Konu hakkında İHA muhabire açıklama yapan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Arslan Yıldız, çatının Aralık 2014 yılında yoğun kar yağışı sebebiyle çöktüğü ve çökmeyen kısmının zarar vermediği için o mevcut şekilde durduğunu söyledi. Geçen günlerde buranın analiz neticesinde çatının tehlike arz ettiğinden dolayı kaldırılması gerektiğiyle alakalı teknik bir rapor geldiğini belirten Yıldız, “Bu rapor doğrultusunda biz çalışmalarımızı yürüttük. Geçen hafta ben Bakanlığa da gittim bu konuyla alakalı bizzat görüşmek üzere. Tabi öncelikli olarak bizim yapmamız gereken o tehlike arz eden çatının kaldırılması. Futbol Federasyonundan yetkililer geldi ve stadın çatısını incelediler maçları oynatabilecekleri hakkında rapor verdiler. Maçlarımız burada oynanacak. O konuda bir sıkıntı yok. Ama çatısı çöken kapalı bölüme güvenlik amacı ile seyirci alamayacağız. Tabi biz burayla alakalı çalışmaları yapmamız için bir süreç gerekiyor. Bunlar ile alakalı da bizim bakanlıktaki görüşmelerimiz temel amacı şu stadın temel bir bakım ve onarıma ihtiyacı var. Yani sadece çatıya odaklanmamamız gerekiyor. Şuan tribünler ciddi hasar görmüş durumda. Çatı olmadığı için soyunma odaları da su alacağında oralar da ciddi hasar görecek. Bununla alakalı, pistin tartan pis yapılması. Çim 20 yıllık bir çim, ama güzel. Onunla ilgili bir sıkıntı yok, ama suyun kuvveti ile yeşil tutuluyor” dedi.
“İHMALİ OLANLAR VARSA GEREKLİ ADLİ ÇALIŞMA YAPILACAK”
Stadın çatısını yapan firma ile ilgili bir sıkıntı tespit edildiği taktirde adli süreç başlatacaklarını belirten Yıldız, “İhmal varsa, ihmali olanlarla gerekli adli çalışmalar yapılıyor. Bizim şuandaki hedefimiz Bilecik’e yakışır, Bilecik halkı maçlara geldiğinde takımlarının rahat bir şekilde maçlarını seyredebileceği stat yapmak. Hedefimiz, çalışmalarımız bu yönde. Demek istediğim tek sorun çatı değil. Onun için çalışmalarımız başladı. Sıkıntılı bir durum yok. Sadece yazışmalar bekletiyor” dedi.
“BİR ALTERNATİF STAT ÇALIŞMAMIZ VAR”
20 senelik Edebali Stadına alternatif bir stat düşündüklerini ve Edebali Stadının tehlike arz eden yerinin sadece çatı olmadığını vurgulayan İl Müdürü Yıldız, “Bakım onarım süresi devam ederken herhangi bir futbol anlamında maçlar anlamında bir sıkıntı yaşamamak adına özellikle aşağıdaki yeni spor salonunun yanındaki sentetik bin kişilik tribünlü bir çalışmamız var. Bütçesini Spor Toto ile onaylattırdık. Şuanda onunla ilgili çalışmalarımızı hızlandırdık. Onunla alakalı belediyede bir arsa birleştirme durumu var. O konudaki sorunlarda çözüldükten sonra kısa sürede içinde hedefimiz hızlı bir çekil de yeni stat yapmak. Orası da yapıldıktan sonra maçlar noktasında alternatif nizami bir sentetik sahamız olmuş olacak” dedi.
“İL ÖZEL İDARESPOR’UN FARKLI İLLERDE MAÇLARINI OYNATABİLİRİZ”
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Arslan Yıldız, yeni stadın yapım aşamasında Edebali Stadında da bakım onarım çalışmaların devam edeceğini söyledi. Belediyenin yeni bir projesi olduğunu belirten Yıldız sözlerine şöyle son verdi.
“Yeni stadyum ile alakalı Belediye Başkanımızla görüşüyoruz. Bu stadyumla ilgili çalışmaları da takip ediyoruz. Ama asıl hedefimiz dediğim gibi Bilecik’e güzel bir stat kazandırmak. Ama Bakanlığımızın bunlarla ilgili öncelikleri var. Üst liglerde takımınız varsa stat o kadar öncelik kazanıyor. Bu konularında takipçisi olup belediyemizle beraber stadın çabuk olması için çalışmalar yapacağız. Çok olağanüstü bir durum olursa da çevre illerle yazışacağız ve İl Özel İdarespor’un maçlarını farklı yerlerde oynatabiliriz. Ama takımlarımızı asla bu konuda mağdur etmeyeceğiz.”
Öte yandan, Bilecik’i profesyonel bir ligde temsil edecek olan İl Özel İdarespor’un maçlarında taraftarın kale arkasında bulunan açık ve beton zeminli tribün veya portatif tribüne alınacağı bildirildi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER