C20 Zirvesi İstanbul’da Başladı

C20 Zirvesi İstanbul’da Başladı

C20 Zirvesi İstanbul’da Başladı
banner601
Civil20 (C20-Sivil Toplum 20) Zirvesi, 52 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşu, eşitsizliklerle mücadele için İstanbul’da bir araya geldi.
Zeynep Bodur Okyay’ın başkanlığında İstanbul’da gerçekleşen Civil20 (C20-Sivil Toplum 20) Zirvesi’ne 52 ülkeden 400’e yakın sivil toplum temsilcisi katıldı. ’Biz Diyoruz ki’ sloganı ile toplumun farklı kesimlerini bir araya getiren ve iki gün sürecek olan zirvede, Sivil Toplum Kuruluşları’nın (STK) öncelik verdiği ekonomik eşitsizliklere yönelik çözüm önerileri tartışılacak.
Türkiye Aralık ayında devraldığı G20 Dönem Başkanlığı’nı büyük bir başarıyla devam ettiriyor. Bu çerçevede G20’yi oluşturan önemli alt çalışma gruplarından C20 (Civil 20) Zirvesi, bugün İstanbul’da başladı. Boğaziçi Üniversitesi’nde gerçekleştirilen iki günlük zirveye 52 ülkeden 400’e yakın sivil toplum temsilcisi katılıyor. Uluslararası politika önerileri oluşturan ve savunuculuk çalışmalarında bulunan sivil bir platform olan C20; Türkiye Başkanı Zeynep Bodur Okyay ve 14 farklı sivil toplum kuruluşundan oluşan yürütme kurulu ile birlikte, 400’ün üzerinde katılımcıya 15-16 Eylül tarihlerinde evsahipliği yapıyor.
C20 Türkiye Başkanı Zeynep Bodur Okyay yaptığı açılış konuşmasında, “Bugün burada 52 ülke ve 6 kıtadan 400’den fazla sivil toplum kuruluşu katılımcısıyla bir araya geldik. Son 18 aydır birlikte çalışmaktayız. C20 olarak; adil ve barış dolu bir dünya yaratabilmek için bir araya gelen bir sivil toplum hareketini temsil ediyoruz” ifadelerini kullandı. “Burada toplanmamızın nedeni sadece daha iyi bir dünyaya olan inancımız değil, bu rüyayı gerçekleştirecek vizyona sahip olmamızdır” diyen Zeynep Bodur Okyay şöyle devam etti: “Eşitsizliklerin son 30 yılda giderek arttığı bir dünyada, kabul edilemez eşitsizlikleri düzeltmede sivil toplum kuruluşlarının önemli bir rol üstlendiğine inanıyoruz. Biz de C20 Yönetim Kurulu olarak kendimizi; hepinizin eşsiz tecrübesini, zengin bilgi birikimini ve de yetkinliğini bir araya getiren bir aracı olarak görmekteyiz.
18 ay önce başlayan ortak yolculuğumuzun, bilgi ve refahımızın daha eşit dağıldığı bir dünya yaratmaya devam edeceğini yürekten umuyorum. Küresel bir sivil toplum olarak, kendimizi ‘G20’nin sağduyusu’ olarak kabul etmekteyiz. Tüm gündem konularımız ve önerilerimizi, katılımcı bir büyüme arayışı üzerine kurduk” dedi
Türkiye’nin G20 Dönem Başkanlığı öncelikleri arasında yer alan ’kapsayıcılık’ çerçevesinde G20 ülkeleri yanında düşük gelirli gelişmekte olan ülkelerden (LIDC) temsilcileri de C20 Zirvesi’ne katılırken iki günlük zirvede G20 ülkelerinin temsilcileriyle deneyim paylaşımı sağlanması hedefleniyor. Bu çerçevede C20, 400 kişilik zirve katılımcılarının belirlenmesinde uluslararası katılıma yüzde 40’lık bir pay ayırırken bu belirlemede cinsiyet eşitliğine de büyük önem verdi.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER