Bulgaristan Göçmenlerinin 25 Yılı Kitaplaştırıldı

Bulgaristan Göçmenlerinin 25 Yılı Kitaplaştırıldı

Bulgaristan Göçmenlerinin 25 Yılı Kitaplaştırıldı
banner282
Komünist idarenin zulmü neticesinde 1989 yılında Bulgaristan’dan Türkiye göç etmek zorunda kalan soydaşların yaşadıkları ve bu göçün sosyolojik, ekonomik ve politik tesirlerinin tartışıldığı foruma sunulan tebliğler kitap haline getirildi.
2014 yılının Kasım ayında Nilüfer Belediyesi, Uludağ Üniversitesi ve Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği (BAL-GÖÇ) ile ortaklaşa düzenlenen Büyükşehir Belediyesi’nin de paydaşı olduğu forumda, Komünist idare zamanında isimlerini değiştirmemek için kitleler halinde Türkiye’ye göç eden Bulgaristan Türklerinin meseleleri tartışılmıştı. Bulgaristan’dan zorunlu göçün 25. yılında düzenlenen forumun kitap tanıtımı ise yine Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi’nin ev sahipliğinde yapıldı. Kitap tanıtımına Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, siyasi parti temsilcileri, Mümin Ceyhan ve çok sayıda soydaş katıldı. Geçen yıl düzenlenen foruma sunulan tebliğlerden oluşan “25. Yılında Bulgaristan’dan 1989 Göçü” kitabın editörü Yrd. Doç. Dr. Seher Boykoy, kitapta göçü tarihi, siyasi ve sosyolojik boyutuyla ele almaya çalıştıklarını söyledi.
İnsanların doğduğu topraklarda mutlu, huzurlu yaşamaları gerektiğini belirten Başkan Bozbey ise, göç edenlere hitaben, “Ne yaşadık, ne gördük? Aile fertlerimizi nereye bıraktık? Neden bıraktık? Bunları yazmamız gerekiyor. Eğer biz yaşadıklarımızı tarihe not olarak düşmezsek, bu kötü olayları tekrar yaşarız” dedi.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER