Bolvadin’de Toprakta Oluşan Dev Yarıkların Nedeni Belli Oldu

Bolvadin’de Toprakta Oluşan Dev Yarıkların Nedeni Belli Oldu

Bolvadin’de Toprakta Oluşan Dev Yarıkların Nedeni Belli Oldu
banner282
Afyonkarahisar Bolvadin İlçesinde geçtiğimiz aylarda toprakta oluşmaya başlanan dev yarıklarının nedeninin son 20 yılda yaşanan kuraklıktan kaynaklandığı belirtilirken, olayla ilgili acil önlem alınmasına gerek olmadığı da belirtildi.
Bolvadin İlçe merkezinde geçtiğimiz aylarda görülmeye başlanan topraktaki dev yarıkların ardından Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Araştırma Daire Başkanlığı personeli Dr. Ramazan Demirtaş’ın başkanlığında bir heyet ile mahallinde ayrıntılı çalışmalar yapılmıştı. Yaklaşık bir ay önce yapılan çalışmaların ardından hazırlanan raporu Afyonkarahisar AFAD Müdürlüğü resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaştı. Paylaşılan raporda yarıkların nedeninin büyük ölçüde son 20 yılda yaşanan kuraklık olduğu belirtildi. Raporda şu ifadelere yer verildi:
“Bölgede son 20 yıllık dönemdeki aşırı kuraklık nedeniyle, aşırı su çekimleri sonucu yeraltı su seviyesinin 10 metrelerden 150 metrelere kadar düşürüldüğü, son 20 yıllık dönemdeki kuraklık ve son iki yıllık (2014-2015) süreç içerisinde aşırı yağışların, tektonik denetimli killi çökellerin havza ölçeğinde büzülme ve şişmelere neden olduğu görülmüştür. Havza ölçeğinde gelişen şişme-büzülme olaylarının, bölgesel ölçekte 100-350 metre arasında değişen çizgisel yüzey kırıklarının oluşumuna yol açtığı gözlemlenmiştir. Son 10 bin yıl içerisinde Eber gölünün Akşehir gölüne göre 10 metre yükseldiği, bölgedeki tektonik yapıların yeraltı suyu akış sistemini denetlemesi, yeraltı suyu akışının Eber gölünden Akşehir gölüne doğru olması, kırıkların Eber Gölü tarafına doğru olması, kırıkların havza içerisinde sadece killi alüviyal çökeller içerisinde sınırlı kaldığı görülmüştür. Son 10-20 yıllık dönemde kuraklık ve aşırı su çekimi sonucu yeraltı suyu seviyesinin 10 metrelerden 150 metreye derinliklere düşmesi, havzada düşey atımların yüzeyden 5 metre derinliklerde sona ermesi, 30 santimetrelik düşey atımın son 10 ya da 20 yıl içerisinde geliştiği esas alındığında yüzey kırıklarının deprem ya da tektonik krip kökenli olmadığını göstermiştir. Söz konusu yarıklardaki açılmalar durmuş ve geçen yıldan buyana kapanma eğilimine girmiştir. Şu an için acil bir önlem alınmasıyla ilgili bir durumun olmadığı saha ile ilgili, Bolvadin Belediyesi ve Afyonkarahisar İl AFAD Müdürlüğü Teknik Elemanlarımızca belirli periyotlarda gözlem ve izleme çalışmaları sürdürülmektedir.”
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER