Bandırma’da Yağlı Güreş Heyecanı Yaşandı

Bandırma’da Yağlı Güreş Heyecanı Yaşandı

Bandırma’da Yağlı Güreş Heyecanı Yaşandı
banner628
banner629
Balıkesir’in Bandırma ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde, belediye tarafından yağlı pehlivan güreşleri düzenlendi.
İlçenin sanayi sitesinde bulunan Bandırmasor’a ait antrenman sahasında gerçekleştirilen yağlı pehlivan güreşlerine, Kırkpınar başpehlivanlarının da aralarında bulunduğu 50 pehlivan katıldı. Güreşler, güreşçilerin er meydanına ilginç çıkışıyla başladı. Tüm güreşçiler, ellerindeki Türk bayraklarıyla ve 10’ncu Yıl Marşı eşliğinde girdikleri er meydanında, üzerinde ay yıldız bulunan ve, “Şehitlerimizi saygıyla anıyoruz” yazılı pankart açtı. Güreşçilerin bu hareketi, güreş severler tarafından ayakta alkışlandı. Kaymam Tuncay Sonel, Belediye Başkanı Dursun Mirza, Bandırmaspor Kulüp Başkanı Erhan Elmastaş, İlçe Emniyet Müdürü Haydar Kılıç, bazı daire müdür ve amirleri, siyasi parti, dernek, oda, sendika ve bazı sivil tolum kuruluşları temsilcileri ile başkanlarının katıldığı güreşleri çok sayıda vatandaş izledi. Protokol mensupları, ellerinde Türk bayrakları olan güreşçilerle birlikte pankartın önünde fotoğraf çektirdi.
Farklı kategorilere ayrılarak çekilen kuralar ile eşleşen pehlivanlar, rakipleriyle kıran kırana mücadeleler sergiledi. Bazı güreşçiler, kısa sürede mağlup olurken, bazıları da süre dolana kadar yenişemedi. Heyecanlı anlara sahne olan güreş programının açılışında konuşan Belediye Başkanı Dursun Mirza, ilçede ilk kez belediye tarafından yağlı güreşlerin düzenlendiğini ve bundan sonra da geleneksel hale getirmeyi planladıklarını söyleyerek, “İlçemizden Banvit Basketbol Takımı, Basketbol Süper Ligi’nde, Bandırmaspor Spor Toto 2. Lig’de, Bandırma Bedir Karabıyık Bayan Hentbol Takımı 2. ligde mücadele etmektedir. Güreş sporumuzun da ilçemizde yaygınlaşması için yerel yönetim olarak gerekli desteği vermeye hazırız. İlki düzenlenen bu müsabakalara yurdun değişik yerinden 50 pehlivanımız katılmıştır. 26 yıldan bu yana ilk defa Bandırma’da yağlı güreş organizasyonu yapılmıştır. Güreş programımızı, ilçemizin kurtuluş gününe derk getirdik. Bu müsabakalara Kırkpınar başpehlivanları da katılım gösterdi. İnşallah geleneksel hale getireceğiz” dedi.
Güreşler, kategorilerinde derece alan pehlivanlara protokol mensuplarının kupa ve ve madalyalarını takdim etmesinin ardından son buldu.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER