Aydın’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Aydın’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri

Aydın’da Halk Sağlığı Haftası Etkinlikleri
banner604
Aydın Halk İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Haftası’nda kurduğu stantlarla halkı bilinçlendirdi.
Aydın Halk Sağlığı İl Müdürlüğü, Türkiye’de her yıl 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında il genelindeki farklı noktalarda stantlar kurdu. Stantlarda görevli sağlık personelleri, vatandaşları hastalıklar ve korunma yöntemleri konusunda bilgilendirdi.
Halk sağlığının bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğine dikkat çeken Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Kasım Çetin, “Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır. 2012 yılında kurulan Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK)’na bağlı Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü ilimizde bin 688 personeliyle vatandaşlarımıza sağlık hizmeti sunmaktadır. Aile sağlığı merkezlerinde ve toplum sağlığı merkezlerinde çalışan sağlık personelinin yanı sıra çok farklı unvan ve meslek sınıfından profesyonel, ekip ruhu içerisinde hizmet vermektedir” dedi.
AYDIN’DA 170 BİN KİŞİ EVLERİNDE ZİYARET EDİLDİ
Aydın’da her gün yaklaşık 13 bin kişinin aile hekimleriyle bir araya gelmekte olduğuna işaret eden Çetin, “İlimizde sağlık hizmetleri sadece sağlık tesisleri ile sınırlı kalmayıp aile hekimlerince yaklaşık 170 bin kişi yaşadıkları yerde ziyaret edilerek sağlık problemlerine çözüm bulunmaktadır. Bunun yanı sıra evlerinden çıkamayan 3 bin 824 kişiye evinde sağlık hizmeti sunulmaktadır. Kadın ve çocuk sağlığı Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün öncelikleri arasındadır. Özelikle doğurganlık çağındaki kadınlara ve doğuştan itibaren çocuklara yönelik yapılan sağlık hizmetleri itina sürdürülmekte ve yakından izlenmektedir. On üç ayrı hastalık yapıcı etkene karşı sürdürülen ve dünyanın en kapsamlı aşılama programlarından birisi olan ulusal aşı programı ile yılda yaklaşık 200 bin doz aşı geleceğin güvencesi çocuklarımıza uygulanmaktadır. Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede hedef; hastalıkların ortaya çıkışını engellemektir. Aydın Halk Sağlığı Müdürlüğü, 7 gün 24 saat boyunca bulaşıcı hastalıklara yönelik izleme yapmakta, herhangi bir salgın tehlikesi durumunda süratle harekete geçerek salgın kontrol çalışmalarına başlamaktadır. Sağlığın temel unsurlarından olan içme ve kullanma sularının güvenilir olması için her yıl 730 noktadan düzenli aralıklarla alınan numunelerden yapılan bin 460 tahlille şebeke sularını, 69 noktadan alınan 524 örnekle de yüzme sularının güvenliği takip edilmektedir” diye konuştu.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER