Avrupa Miras Günleri Etkinlikleri

Avrupa Miras Günleri Etkinlikleri

Avrupa Miras Günleri Etkinlikleri
banner601
Türkiye’de 2015 yılı Avrupa Miras Günleri etkinlikleri; "Miras ve Farkındalık" teması ile Gaziantep, Samsun, Amasya, Kastamonu, Muğla Köyceğiz, Bolu Mudurnu ve Ankara Polatlı’da Eylül ve Ekim ayları içerisinde gerçekleştirilecek.
Avrupa Miras Günleri etkinlikleri bu yıl "Miras ve Farkındalık" teması ile Gaziantep, Samsun, Amasya, Kastamonu, Muğla Köyceğiz, Bolu Mudurnu ve Ankara Polatlı’da Eylül ve Ekim ayları içerisinde gerçekleşecek. Her yıl bir tema belirlenerek, bu tema çerçevesinde düzenlenecek etkinliklerle Avrupa Miras Günleri’ne katılım sağlanması, Türkiye’nin sahip olduğu kültürel mirasın korunmasına yönelik yapılan çalışmaların hem ulusal hem de uluslararası platformda tanıtımının yapılabilmesi ve bu konuya verilen önemin ifade edilebilmesi için önemli bir fırsat oluşturuyor. 2007 yılından bu yana, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün koordinatörlüğünde Türkiye’de kutlanan Avrupa Miras Günleri etkinlikleri, 2007 yılında Safranbolu’da, 2008 yılında İpek Yolu güzergâhında yer alan illerde, 2009 yılında Kütahya’da, 2010 yılında Antakya’da, 2012 yılında Ankara’da, 2013 yılında Bursa’da, 2014 yılında ise Gaziantep’te, kültürel mirasla ilgili çeşitli temalar kapsamında gerçekleştirildi.
Öte yandan Avrupa Miras Günleri, 3 Ekim 1985’te İspanya Granada’da, Avrupa Konseyi Mimari Mirastan Sorumlu Avrupa Bakanları 2. Konferansı’nda, Fransız Kültür Bakanı’nın, Fransa’da 1984 yılında başlatılan "Kapıları Açık Anıtlar (Monuments Open Doors)" tasarısının tüm Avrupa’ya yayılması önerisiyle ortaya çıkmıştır. Avrupa Konseyi tarafından Avrupa Komisyonunun da desteği ile 1991 yılında resmi olarak başlatılan Avrupa Miras Günleri, Avrupa düzeyinde kutlanmaya başlamasıyla her yıl daha da genişlemiştir. Avrupa Konseyi’nin "Eğitim-Kültür, Miras-Gençlik ve Spor Bölümü"nce yürütülen Avrupa Miras Günleri etkinlikleri, 1999 yılından bu yana Avrupa Komisyonu ile Avrupa Konseyi’nin ortak etkinliği olarak düzenlenmekte ve 50 ülkede kutlanmaktadır.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER