Atatürk’ün Sinop’a Gelişi Törenlerle Kutlandı

Atatürk’ün Sinop’a Gelişi Törenlerle Kutlandı

Atatürk’ün Sinop’a Gelişi Törenlerle Kutlandı
banner601
Harf inkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk’ün Sinop’a gelişinin 87. yıl dönümü, düzenlenen törenlerle kutlandı.
Etkinlikler kapsamında ilk tören Atatürk’ün Sinop’a ayak bastığı Limaniçi mevkisi İskele Meydanı’nda yapıldı. Meydanda toplanan vatandaşlar ve devlet erkanı, Atatürk’ün Sinop’a gelişini simgeleyen balıkçı teknesini karşıladı. 87 yıl önce Atatürk’ün kente gelişinde çekilen fotoğrafı ve Türk bayrağını taşıyan öğrenciler tekneden inerek protokolü selamladı. Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, öğrencilerin verdiği Türk bayrağını öperek, öğrencilere teşekkür etti. Törene Sinop Limanı’na demirleyen TCG İskenderun (A-16000) gemisi ve gemideki Deniz Harp Okulu 2. sınıf öğrencileri de katıldı. Devlet erkanı, CG İskenderun (A-16000) gemisindeki Deniz Harp Okulu öğrencileri ve geminin özel bandosu ile vatandaşlar, Atatürk’ün 15 Eylül 1928 tarihinde yürüdüğü caddeden geçerek valilik önüne kadar yürüdü. Burada Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreninin ardından Vali Çetinkaya, Atatürk’ün Sinop’a geldiğinde istirahat ettiği Sinop Adliye Sarayı’nda bulunan şeref defterini imzaladı. Vali Çetinkaya şeref defterine, “Sayın Mustafa Kemal Atatürk, 87 yıl önce bugün Sinop’a gelişinin ve Harf İnkılabının şehrimizde başlatılışının gurur ve mutluluğunu bugünün Sinopluları olarak ruhen yaşıyoruz. 15 Eylül 1928 günü ilimize vermiş olduğunuz bu değerli hediyenin teşekkürünü bizlerde o günden beri eğitim öğretimine verdiğimiz önemle ve bu ülkenin en büyük serveti olan eğitimli insan gücüne yaptığımız büyük katkı ile ödemeye çalışıyoruz. Bundan sonraki süreçte de bu konudaki duyarlılığımız hiç kaybetmeden devam ettireceğimize söz veriyoruz. Ruhun şad olsun" yazdı.
Etkinlik kapsamında Atatürk’ün harf devrimini başlattığı ve vatandaşlara ilk dersi verdiği M. Akif Ersoy İlköğretim Okulu bahçesinde de anma programı düzenlendi. Etkinliklere Sinop Valisi Dr. Yasemin Özata Çetinkaya, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Şefaattin Serten, Eğitim Filotillası Komodoru Deniz Kurmay Kıdemli Albay Ayhan Gedik, Belediye Başkanı Baki Ergül, CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, AK Parti Sinop Milletvekili Cengiz Tokmak, siyasi partilerin temsilcileri ile rütbeli askerler, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
15 Eylül 1928 tarihinde harf inkılabını Sinop’tan başlatan Mustafa Kemal Atatürk, bizzat kendisi yeni alfabeyi kara tahtaya yazarak şimdiki M. Akif Ersoy İlköğretim Okulu bahçesinde halka göstermişti.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER