Artabel’in Sürüngen Çeşitliliği Belirleniyor

Artabel’in Sürüngen Çeşitliliği Belirleniyor

Artabel’in Sürüngen Çeşitliliği Belirleniyor
banner282
Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarında yer alan ve Gavur Dağlarının eteklerinde bulunan 5 bin 859 hektarlık alana sahip Artabel Gölleri Tabiat Parkında sürüngen çeşitliliği belirleme çalışması başlatıldı.
Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim dalı öğretim görevlisi Prof.Dr Bayram Göçmen başkanlığında araştırma görevlisi Mert Karış ve Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümünden Doç. Dr. Ayşe Nalbantsoy’dan oluşan heyet bölgede öninceleme yaptı.
Artabel Gölleri yöresinin herpetefaunasının sürüngen çeşitliliğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen ön çalışmada Vehbi Yalçın rehberliğinde bölgede incelemelerde bulunan heyet, önümüzdeki yıl da yöreye gelip daha kapsamlı bir çalışma yaparak yörenin sürüngen çeşitliliğini daha detaylı bir bilimsel çalışmayla belirleyecek.
Gümüşhane’nin geçiş bölgesi olması sebebiyle sürüngenler açısından zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunun tahmin edildiğini fakat bunların bilimsel çalışmalarla mutlaka teyid edilmesi gerektiğini söyleyen bilim adamları bu çalışmalar neticesinde Gümüşhane sürüngenler listesine yeni türlerin ekleneceğinden emin olduklarını ifade etti.
Heyet bölgede yaklaşık 7 saatlik bir arazi incelemesi yaptıktan sonra çalışmayı tamamladı.
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER