ADÜ Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek

ADÜ Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek

ADÜ Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Kendi Elektriğini Kendisi Üretecek
banner604
Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Tıp Fakültesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi, kendi elektriğini kendisi üretecek. ‘Güneş Pili’ projesiyle hem enerji maliyetlerini azaltacak, hem de temiz enerji sağlanacak.
Güneş pilleri kullanarak doğaya zarar vermeyen sürdürülebilir enerjiye (Yeşil Enerji) yönelen ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi, ‘Trijenerasyon Sistemi’ ile kendi elektriğini kendisi üretecek. Avrupa Birliği (AB) ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) sundukları projelerle enerji maliyetlerini ilk etapta yüzde 50 oranında azaltmayı daha sonra da bu oranı yüzde 90’a çıkartarak kendi ürettikleri enerjiyle karşılayacaklarını ifade eden ADÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Avcil, projenin ilk bölümünde hastanenin ısı yalıtımının yapılacağını, ikinci bölümde ise güneş pilleri vasıtasıyla hastaneye elektrik üreteceklerini belirtti.
Hastane binasının patlatılmış silisyumdan oluşan dolgu malzemesiyle kaplanıp camların da güneş kırıcılarla kapatılarak yalıtım yapılacağını vurgulayan Başhekim Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mücahit Avcil, “İlerleyen dönemde de hastanenin kuzey kısmına düşen 500 metrekarelik alana güneş pilleri yerleştirerek elektrik üreteceğiz. Isınma ve soğutmanın büyük bir kısmını ürettiğimiz elektrikle karşılayacağız. Bu projeler sonuçlandığında özellikle kış aylarında ısıtma masraflarıyla 600 bin lirayı bulan enerji maliyetlerini yaklaşık 300 bin liraya düşürüp yarı yarıya tasarruf sağlamış olcağız. Kurmak istediğimiz Trijenerasyon Sistemi’nde, doğalgazı 18 silindirli motorlarla yakıp, motorların ürettiği torkla elektrik üreteceğiz. Egzoz sisteminden, soğutma suyundan, soğutma yağından elde edilen enerjiyi de birkaç tribünle işleme sokup hem sıcak hem soğuk hava üretimini sağlayacağız. Bu sistemler, doğalgazla çalıştığı için havayı kirletmeyecek. Ayrıca elektriğin birim fiyatını çok düşürecek” diye konuştu.
Yrd. Doç. Dr. Avcil, Enerjiye yapılacak her yatırımın son derece olumlu dönüşleri olacağını belirterek; “Burada hem kurumumuz hem dünyamız hem de çocuklarımızın geleceği için bir taşla birçok kuş vurmuş oluyoruz” ifadelerini kullandı.
banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER