Abdullah Reha Nazlı: İçinde Bulunduğumuz Çağın Farkında Değiliz

Abdullah Reha Nazlı: İçinde Bulunduğumuz Çağın Farkında Değiliz

Abdullah Reha Nazlı: İçinde Bulunduğumuz Çağın Farkında Değiliz
banner282
Kütahya’da internet ve teknoloji işleriyle uğraşan mühendis Abdullah Reha Nazlı, ’Bilgi Çağını Anlayamadık’ isimli bir kitap yazdı.
İçinde bulunduğumuz çağda, her iki günde bir insanlık tarihinin başından 2000’li yıllara kadar üretilmiş bilgi kadar bilgi üretildiğinin tahmin edildiğini bildiren Nazlı, bu bilginin internet aracılığıyla herkesin ulaşımına sunulduğunu ancak bundan yine başkalarının yararlandığını söyledi.
Nazlı’ya göre; bir zamanlar teknoloji ve bilim batının tekelinde idi ancak şu anda aynı teknoloji ve imkanlara sahip olmamıza rağmen internet teknolojilerini kullanmıyor sadece üretilen teknolojilerden etkileniyoruz.
banner563
Abdullah Reha Nazlı, "İddiada bulunma yetkisini televizyon ve medyadan alıp tüm insanlığa veren internet teknolojilerinin hayatımızı değiştirmesi gerekirdi. Oysa insanlık yine inanmayı dilediği kaynaklar üretiyor ve asla sorgulamıyor. Çağımızda yanlış bilginin yayılmaması, insanların anında gerçeği aratıp bulması gerekirdi. Fakat yalan haberler artık hiç olmadığı kadar yayılıyor. Eskiden bir şeyi merak ettiğimizde kütüphanelerde cevabını bulamazdık. Şimdi her bilgi cebimizde ama çağımız gençleri neye ulaşmaları gerektiğinin farkında değil. İnsanlar yüz milyonlarca web sitesinden sadece birkaç tanesini ziyaret ediyor, orada bir şey bulamadığında sıkılıyor. Teknoloji hayatı kolaylaştırmak için her türlü bilginin, öğrenme metodunun, dökümanların, videolu derslerin olduğu bir ortam, ama kimse yararlanmıyor" diye konuştu.
Aynı zamanda eğitim sistemi, psikoloji, felsefe, eğitim sistemi, internetin etkin kullanımı gibi konularda da yazıları olan Nazlı, kitabında gençlerin ellerindeki fırsatları kullanması için teşvik bulmasını, öğretmenlerin ve akademisyenlerin de gençleri interneti etkin kullanmaya yönlendirecek sebepler bulmasını amaçladığını söyledi.
Asıl mesleği mühendislik olan Nazlı, kitabının bir uzman görüşü ya da akademik çalışma olmadığını, bilgi çağına geçiş yıllarını bizzat yaşamış birinin çocukluktan iş hayatına kadar yaşadıklarının bir kısmının ilk ağızdan not düşülmesi olduğunu sözlerine ekledi. (EFE)
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER