30 Yıllık Ruhsatsız Evine Tahliye Kararı Gelen Vatandaş Yardım Bekliyor

30 Yıllık Ruhsatsız Evine Tahliye Kararı Gelen Vatandaş Yardım Bekliyor

30 Yıllık Ruhsatsız Evine Tahliye Kararı Gelen Vatandaş Yardım Bekliyor
banner628
banner629
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde 30 yıl önce dağlık arazide yaptığı evine, artan nüfus ile şehir içinde kalması sonucu yıkım kararı verilen vatandaş yetkililerden yardım istedi.
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bağlı Kuruçeşme Mahallesi’nde yaşayan Murat Çırak isimli vatandaş, 30 yıldır oturduğu evinin yıkılması tehlikesiyle karşı karşıya. Murat Çırak’ın 1987 yılında Kuruçeşme Mahallesi’ne bağlı olan Hatipköy mevkiinde dağlık araziye yaptığı evi, bugün şehir içinde kalınca belediye yetkilileri de iskanı olmayan eve tahliye kararı gönderdi. Gidecek yerleri olmadığını söyleyen Murat Çırak ise yetkililerden yardım istedi.
Mağdur olduğunu iddia eden Çırak, “Ben 1987 yılında Hatipköy adıyla anılan ve o zaman köy statüsünde olan arazime ev yapmak istedim. 1987 yılında yaptım evimi. O zaman belediye olmadığı için tabi yıllarca burada oturduk. Çocuklarımızı büyütmeye başladık orada. En son 1996 yılında bu araziyi satın almak için Milli Emlak’a başvuruda bulundum. Milli Emlak Müdürlüğü’nden bana gelen cevap yazısında o arazinin Milli Eğitim Müdürlüğü’ne okul yapılmak üzere tahsis edildiği belirtildi. Tekrar tekrar ne yapabileceğimizi sormak için gittiğimde, ‘Siz ecri misil ödeyin ve oturun’ dediler. Biz de her gelen ecri misili sorgusuz sualsiz ödedik. Fakat bundan 3-4 ay önce 15 bin TL tutarında yeni bir ecri misil kararı geldi. Onu da ödedik. Bunu yapmamıza rağmen eve hazinden tahliye kararı geldi. Mahkemeye giderek şikayetçi oldum. Davamız şu anda bir üst mahkeme olan Sakarya Hukuk Mahkemesi’nde devam ediyor. Benim istediğim tek şey evimize iskan verilmesi konusunda yardımcı olunması. Bizim ailece gidecek yerimiz yok. Bu yüzden en azından bize yer gösterilmesini istiyoruz. Belediyemizin, devletimizin bize bu konuda yardımcı olmasını istiyoruz” dedi.
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER