Ulubey Kanyonu için "milli park" projesi

Uşak'ta bulunan Ulubey Kanyonu'nun milli park ilan edilmesiyle ilgili etüt raporu hazırlandı.

Ulubey Kanyonu için "milli park" projesi
banner628
 Doğa Koruma ve Milli Parklar Uşak Şube Müdürü Hüseyin Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 77 kilometrelik kanyonun, Ulubey, Karahallı ve Eşme ilçesi sınırları içinde yer aldığını söyledi.
Buranın ABD'deki Grand Kanyonu'ndan sonra "dünyanın en uzun ikinci kanyonu" olarak bilindiğini dile getiren Tekin, Ulubey Kanyonu'nun milli park ilan edilmesi için çalışmalara başlandığını bildirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun geçen ay Uşak ziyareti sırasında verdiği talimatın ardından etüt çalışmalarını tamamladıklarını belirten Tekin, bölgeyi karadan inceleyen teknik ekibin, 2 bin 972 hektarlık alanın milli park ilan edilmeye uygun olduğu yönünde rapor hazırladığını dile getirdi.

Kanyonların turizme kazandırılması için milli park projesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Tekin, "Kanyonun Karahallı ilçesi sınırlarındaki Clandras Köprüsü'nden Ulubey ilçesi Külçen mevkisine kadar olan 35 kilometrelik bölümü, milli park olarak değerlendirilecek. Bölgedeki çiftçilerin olumsuz etkilenmemesi için tarım arazilerini projenin dışında tuttuk. Etüt raporunu Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğüne sunduk" dedi. 

Ulubey Kaymakamlığınca kanyonun tanıtımı için yaptırılan cam terasın bölgeye ciddi ziyaretçi çektiğini anlatan Tekin, milli park projesiyle bölgede gerekli işaretlemelerin yapılacağını, yürüyüş, bisiklet yolları oluşturulacağını, kamp alanları belirleneceğini, tabiat örtüsü ve yaban hayatının zenginleştirilmesi için çalışma yürütüleceğini söyledi.

Tekin, projenin hayata geçirilmesiyle bölgeye ziyaretçi ilgisinin artacağını kaydetti.

Uşak Valisi Ahmet Okur da projeyi çok önemsediklerini belirterek, "Uşak'ın en önemli turizm destinasyonu olarak değerlendirebileceğimiz Ulubey Kanyonu, milli park projesiyle daha tanınır hale gelecek. Bakan Eroğlu'na desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

- Ulubey Kanyonu

Büyük Menderes grabeninin çökmesiyle yaklaşık 500 yılda oluştuğu varsayılan ve zemininden Banaz Çayı ile Dokuzsele Deresi'nin geçtiği Ulubey Kanyonu, yer yer 140-170 metre yüksekliğe ulaşıyor.

Genişliği 100-500 metre arasında değişen kanyonun, rüzgar ve suyun aşındırmasıyla oluşan kayaçları, huni biçimli karstik tepeleri ve teras şekilli duvar yapısı, ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

Karstik oluşumların halen sürdüğü kanyon, tektonik evrim ve nehir aşındırması arasındaki ilişkileri gözlemlemek isteyenler için laboratuvar ortamını andırıyor.

Kanyona doğa yürüyüşü yapmak için gelen ziyaretçiler, derin vadiler boyunca uzanan uçurumlarda bol bol fotoğraf çekme imkanı buluyor. 

YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER