Sözleşmeli Er ve Erbaş Olmak İsteyenlere Müjde

Denizli 11. inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı ilk kez sözleşmeli er almaya başladı

Sözleşmeli Er ve Erbaş Olmak İsteyenlere Müjde
banner628
banner629
 Denizli 11. inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı ilk kez sözleşmeli er alınmasıyla ilgili duyuruya çıktı. 04-08 Ocak 2016  tarihleri arasında ilki gerçekleştirilecek mülakatların akabinde her ayın ilk haftasında alımlar için mülakatlar yapılacak. Askerlik mesleğini yapmak isteyen 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını doldurmamış gençler  başvuruları şahsen Denizli 11. inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na yapabilecekler.

“2200 Yıllık Şanlı Orduya Katıl”, “Geleceğe Güvenle Bak”, “Uzman Asker Ol”sloganıyla yola çıkan Denizli  11. inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı başvuru ve sınav koşullarının nasıl yapılacağı konusuna açıklık getirdi. Başvuruların Denizli 11. inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na dilekçelerin teslim edilmesiyle yapılacağı kaydedilirken asıl başvuruların  ise istenilen belgelerle seçim aşaması sınavlarına gelinmesi ve belgelerin teslim edilmesi ile yapılacağı belirtildi. Ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin ise Denizli 11. inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’nın 0258 265 21 21 numaralı telefondan bilgi alabilecekleri iletildi.

Başvurular, sözleşmeli er ve erbaşların özlük hakları ve alınacak tazminatlar ise şu şekilde belirtildi:

NEREYE BAŞVURULACAK? HANGİ EVRAKLAR GEREKİYOR?

11. Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na yapılacak olan başvuruda sözleşmeli er ve erbaş alımıyla ilgili şu evraklar gerekiyor: ‘Dilekçe(Tugayda doldurulacak), Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi, Diploma ve Fotokopisi, 12 Adet fotoğraf, varsa ehliyet, başarı belgesi, ve fotokopisi, varsa terhis belgesi ve fotokopisi, spor malzemesi, adli sicil kaydı, 3 adet güvenlik soruşturması ve arşiv araştırma formu (www.kkk.tsk.tr) internet adresinden fotoğraf yüklendikten sonra çıktı alınacak.

PEKİ, YA SÖZLEŞMELİ ERBAŞ VE ER ÖZLÜK HAKLARI NELER?

Sözleşmeli er ve erbaşların özlük hakları da şu şekilde açıklandı: ‘Ön sözleşme dönemi de dahil olmak üzere sözleşmeli erbaş ve erlerin giyecek, bakım ve barınmaları ile iaşeleri erbaş ve erler gibi devlet tarafından sağlanıyor. Sözleşmeli er adayları ile sözleşmeli erler ön sözleşme yapılması ile birlikte 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sigortalıdır. Sözleşmeli er adaylarına, eğitim birliğinde eğitime başladığı ön sözleşme tarihinden itibaren, aylık ücretin üçte ikisi oranında ücret ödenir. Müteakiben sözleşme tarihinden itibaren aylık (İlk yıl için 2 bin 99 ila 3 bin 566 TL arasında değişen müteakip yıllarda artan) ücret ödenir. Sözleşmeli erbaş ve erlerin her yıl 30 gün kanuni, 15 mazeret izni olmak üzere toplam 45 gün izin alma hakkı vardır. Günlük faaliyet programı ve hafta sonu izinleri, erbaş ve erlerde olduğu gibidir. Sözleşme ve görev süresince kışlada iskân edebilirler. Sözleşmeli erbaş ve erlerin silahı kadro silahıdır. Askerlik hizmetini yapmamış ve üç yıl sözleşmeli er olarak görev yapanlar askerlik hizmetini yapmış sayılır. İlk sözleşmesi sona eren erbaş ve erler ilgili mevzuat doğrultusunda uzman erbaş veya astsubaylığa başvuruda bulunduklarında yönetmelikte belirtilen esaslar doğrultusunda öncelik verilir. Görevlerinden dolayı bir saldırıya veya kazaya uğrayan veya bir meslek hastalığına yakalananların, iyileşinceye kadar ilişikleri kesilmez, izinli sayılır. Sözleşme süresini tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nden ayrılanlara hizmet süresine göre (3 yıl için 30 bin 158 TL ve 7 yıl için 74 853 TL arasında değişen) tazminat ödemesi yapılır. Sözleşmeli erbaş ve erler yedi hizmet yılını doldurarak ayrılanlar, ilgili mevzuattaki şartları taşımaları kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarındaki boş kadrolara atamada öncelik tanınır. Sözleşmesi sona eren sözleşmeli erbaş ve erler, sözleşme fesih nedenlerine bağlı olarak hizmet ettikleri süre kadar veya hizmet ettikleri sürenin yarısı kadar genel sağlık sigortalı sayılmaya devam eder’

GENEL BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Genel başvuru şartları ile ilgili de şu bilgilere yer verildi: ‘Müracaat yapılan yılın Ocak ayının ilk günü itibariyle 20 yaşından gün almış ve 25 yaşını bitirmemiş olma şartı aranır. Askerlik hizmetine başlamamış olanlar ile askerlik hizmetine devam eden veya tamamlamış olan erbaş ve erlerden en az ilköğretim (ortaokul) mezunu olanlar başvuru yapabilir. Başvurular 11’inci Motorlu Piyade Tugay Komutanlığı’na yapılacak’.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2015, 21:14
banner636
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER