HAYVANLAR TELEF OLDU !

Dulkadir köyünde, oğlakların ve bir büyükbaş hayvanın "şap hastalığı" nedeniyle telef olduğu belirlendi.

HAYVANLAR TELEF OLDU !
banner628
 Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine bağlı Dulkadir köyünde, oğlaklar ve bir büyükbaş hayvanın "şap hastalığı" nedeniyle telef olduğu, bu sebeple bölgede karantina tedbirlerinin alındığı bildirildi.
Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, köy sakinlerinden Muzaffer Sözer'e ait süt emen oğlaklar ile bir büyükbaş hayvanının telef olmasının bildirilmesi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü görevlendirdiğini hatırlattı.
İlgili kurum yetkililerinin köye giderek gerekli incelemeleri yaptığını aktaran Yılmaz, şunları kaydetti:
"İlgili kurumlarımızın müdürleri bizzat Dulkadir köyüne giderek, vatandaşımızla görüşerek inceleme yaptılar. Yapılan incelemeler ve tetkikler sonucunda hayvanların şap hastalığı nedeniyle telef oldukları tespit edildi. Bunun üzerine Dulkadir ve çevredeki köylerimizde şap karantinası tedbirleri uygulanmaya başlandı. Bölgedeki köylerimizdeki tüm küçük ve büyükbaş hayvan giriş çıkışları, hastalık tehdidi ortadan kalkıncaya kadar yasaklandı. Uzman ekiplerimiz tarafından köylerdeki tüm hayvanların şap hastalığına karşı aşılanması ve ahırların dezenfekte edilmesi çalışmalarına başlandı."
Vali Yılmaz, Muzaffer Sözer'in yaklaşık 150 oğlağının telef olduğu iddiasını kanıtlayamadığını, yapılan incelemede ölü halde 11 oğlak ve bir buzağının tespit edildiğini bildirdi. 
- "Dere suyunda siyanür ya da  gümüşe rastlanmadı"
Hayvanların siyanürden zehirlendiği iddiaları üzerine köy yakınındaki dereden alınan su numunelerinde siyanüre rastlanmadığına da değinen Şerif Yılmaz, şunları söyledi:
"Sözer'in daha önceki şikayeti üzerine 10 Mart'ta köye giden ekiplerimiz tarafından deredeki sudan örnekler alınarak, incelenmek üzere Gıda ve Yem Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü laboratuvarlarına gönderilmiştir. Yapılan analizler neticesinde ise suyun içerisinde siyanür ya da gümüşe rastlanmamıştır. Ayrıca söz konusu derede iddia edildiği gibi ölü kurbağalar görülmemiştir."
 Dulkadir köyünde yaşayan Muzaffer Sözer, hastalanan keçilerinin emzirdiği yaklaşık 150 oğlak ile ineğinin telef olduğunu iddia etmiş, hayvanlarının telef olmalarına ise köyün yakınından geçen deredeki suya karışmış siyanürün neden olabileceğini öne sürmüştü.


YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER