UŞAK OSB DE UŞAK'IN KADERİNİ ETKİLEYECEK SEÇİM

Bu gün Uşak Organize Sanayi Bölgesinin kaderini değiştirecek bir seçim var. Bu gün yapılacak seçim sadece OSB’nin değil Uşak’ın da kaderini değiştirebilir.

UŞAK OSB DE UŞAK'IN KADERİNİ ETKİLEYECEK SEÇİM
banner628

Peki OSB seçimlerini bu kadar önemli kılan ne? Çok kısa ve öz değineceğiz.

Uşak Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis heyetten  normal seçimlerle yönetilmeye başladığında çoğunluk olarak Hazım Sesli ve sonra 2 dönem Ali Yıldırım yönetiminde başarılı çalışmalara imza atmış  ve Türkiye’nin en büyük10 Modern Organize Sanayi Bölgesi içinde yerini almıştır. Şimdi aday olan Halil Ağaoğlu ve ekibi bir zamanlar başkan olarak Zeki Boz’u çıkarmışlar ancak bölge Zeki Boz’un başkanlığından yeteri kadar verim alamamıştır. Ali Yıldırım’ın Paralel yapı operasyonu nedeniyle tutuklanmasından ve yönetim kurulu başkanlığından istifa etmesinin ardından Yönetim Kurulu başkanlığına Mehmet Kavak Seçilmiş ve şimdi de bölge normal genel kuruluna gitmektedir. Yani bazı kişilerin iddia ettiği gibi kayyum atanması falan söz konusu değildir.

Geçtiğimiz günlerde Vali Ahmet Okur’un bölgede tek liste il seçimlere gidilmesi konusundaki tavsiye ve baskılarını dile getirmiş bunun OSB ye büyük zarar vereceğinin altını çizmiştik. Çünkü daha önce de dönemin Valisi Seddar Yavuz seçimlere müdahale etmiş ve sanayiciler tepki göstererek Ali Yıldırım’a daha çok destek olarak oy vermişlerdi. Yine Karma OSB seçimlerinde Vali Seddar Yavuz Akif Küplemez için açıkça destek olmuş ve kaybetmesine yol açmıştı.  

Vali Ahmet Okur Halil Ağaoğlu’nun listesinin tek liste olarak seçimlere gitmesini ve OSB yi yönetmesini istiyor. Bunu yapmakta ki esas amaç OSB yönünden  Paralel yapıyı temizlemek. OSB Yönetiminden Ali Yıldırım ve Mehmet Sesli herkesin bildiği üzere halan cezaevinde ve onların yönetiminden listeye kimsenin girmesi istenmiyor ve açıkça aba altından sopa gösteriliyor. Vali Bey her ne kadar baskı yapmıyoruz dese de OSB bu konuda adeta çalkalanıyor.

            HALİL AĞAOĞLUI KİMİN ADAYI?

Halil Ağaoğlu her şeyden önce sadece  Vali Ahmet Okur’un adayı değil. Aslına bakılırsa Milletvekilleri  ve AK Partililer de sosyal demokrat olarak    bilen Halil Ağaoğlu’nun başkanlığına pek sıcak bakmıyorlar. Kendileri Aday çıkarmak istediler ama onu da beceremediler.

Hali Ağaoğlu’nu başkan adayı yapan esas güç UÇİM dir. Yani Uşak Çimentodur. Ortakları da herkesin bildiği gibi Halil Ağaoğlu, Zeki Boz, Erhan Akçay, İbrahim Kandemir, Şerif Akçay, Arif Öztan, İsmail Karaman, ve  Aran Mensucattır. Halil Ağaoğlu Başkan yapılarak aslında OSB başkanlığından çok yıllardır mahkemelik olan ve yeri yakın olduğu için sanayiciler tarafından istenmeyen Çimento fabrikası meselesidir. Sanayicinin en büyük korkusu Halil Ağaoğlu başkan seçilir seçilmez çimento fabrikasıyla ilgili davaların OSB tarafından geri çekileceği ve fabrikanın kurulması ile ilgili hiçbir sıkıntı kalamayacağıdır. Aslında şu anki mevcut ortakların bu fabrikayı kurmaya güçleri yetmemektedir ve ruhsat alındıktan sonra buranın yabancılara satılacağı konuşulmaktadır. Başta Türkiye’nin en büyük Süt üreticilerinden olan Muratbey ve bir çok fabrika sahibi Çimento fabrikasının OSB’ye zarar vereceği endişesi ile karşı çıkmaktadır. UÇİM Grubu yeni teknoloji sayesinde her ne kadar çevreye zarar vermeyecekleri OSB ye zarar vermeyeceklerini iddia etseler de hammaddenin Gediz yolundan getirilecek olması sanayicileri endişelendirmektedir. Aslına bakılırsa Çimento fabrikasının yer seçimi yanlıştır. Bütün çimento fabrikaları taş ocaklarının dağların eteklerine kurulmakta böylece hammadde sıkıntısı da yaşanmamaktadır. Ancak Uşak’ta ki durum tamamen farklıdır. Düşünün günlük 500 kamyon malzeme taşındığını ve bu kamyonların OSB önünden geçtiğini düşünecek olursak sadece tekerleklerde ki tozlar bilse OSB ye büyük zarar verebilecektir.   Bir diğer iddia da eğer  çimento fabrikası kurulamazsa bu alan OSB alanına alınacak ve çok büyük bir elde edilecek iddiasıdır. Metrekaresi 3 dolardan alınan araziler birden bire 50-60 dolarlara kadar çıkacaktır.

Şimdi Başkan adayı Halil Ağaoğlu’nun seçimden önce kürsüye çıkıp bu konuya açıklık getirmesini istiyoruz. Halil Ağaoğlu kendi işinde başarılı bir iş adamıdır ancak OSB ye ne kadar zaman ayırabileceği tartışılır. Kaldı ki UÇİM grubunun UDAŞ’ta müdürün verdiği 15 Milyon TL  zarar hala unutulmuş değildir. Açıkçası Sanayiciler Halil Ağaoğlunun iyi bir başkan olacağına inanmamaktadır. Ancak Vali Ahmet Okur’un tavsiyeleri nedeniyle de başka aday çıkıp çıkmayacağı merakla beklenmektedir.

UŞAK KAZANSIN

Sevelim yada sevmeyelim Uşak OSB Hazım Sesli ve Ali Yıldırım ile yönetimlerine çok şey borçludur. Sanayici bunun bilincindedir ve kararını en iyi şekilde verecektir. Halil Ağaoğlu listesi dışında başka bir liste çıkarsa Halil Ağaoğlu’nun şansı çok daha az olacaktır.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 05 Nisan 2016, 15:35
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER