HUBUBAT ÜRETİMİMİZ DÜŞTÜ

HUBUBAT ÜRETİMİMİZ DÜŞTÜ

HUBUBAT ÜRETİMİMİZ DÜŞTÜ
banner282

Uşak Ticaret Borsası Yönetim kurulu Başkanı Mustafa Sezer, basın mensupları ile bir araya gelerek 2103 yılını değerlendirdi.

10 Ocak Gazeteciler günü nedeniyle basın mensuplarının ve yönetim kurulunun da yer aldığı  Ticaret Borsası yeni binasında  kahvaltılı basın  toplantısı düzenledi. Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Sezer, 2013 yılında hububat üretimde düşüş gerçekleştiğini aktardı. 2013 yılı bir önceki yıla göre Başta Hububat olmak üzere bazı emtialarda eksilme gözlemlediklerini aktaran Sezer, “Üreticimizin alternatif ürünlere yönelmesi sonucunda geçtiğimiz yıl üretimde eksilme görülmektedir. Toplam miktarda azalma olmasına rağmen toplam tutarda artış görülmektedir. Bununda sebebi ürün bazlı fiyat yükselmeleridir. Hububatın yanı sıra başta kuru fasulye, pirinç, buğday ve mısırda fiyat artışları gözlemlemekteyiz. Bunun başlıca sebeplerinden biri, Çin’deki üreticilerin başka ürünlere yönelmesi, Arjantin’de ki kuraklıkla birleşince kuru fasulye de  yüzde 60 - yüzde 70’lere varan fiyat artışları ortaya çıkmıştır. Pirinç’te yüzde 40, buğday’da yüzde 28, mısırda yüzde 20 oranlarda fiyat artışı oluşmuştur” dedi.

KURUFASÜLYE MANİPÜLE EDİLİYOR

Son günlerde Kuru fasulye nin 14 - 15 tl olduğu yönündeki haberler gerçeği yansıtmadığını dile getiren Mustafa Sezer, “Kuru fasulye fiyatı maalesef bazı organlar tarafından manipüle edilmektedir. Kuru fasulye ile gerçek fiyat Ticaret Borsaları bültenlerinden gerçek piyasa fiyatlarına ulaşabileceklerdir. Bunu araştırmak yerine İstanbul’un en lüks semtindeki butik tarzda ki satış noktalarından röportaj yaparak insanımıza yanlış bilgiler verilmektedir. Bu tür abartılı haberler hükümeti ithalattaki fonu kaldırmak yönünde karar almaları sağlamıştır. Bunun sonucunda yerli üretici tüccar mağdur olmaktadırlar” dedi.

 

FAST FOOD BAKLİYATIN ÖNÜNE GEÇİYOR

Fastfood yani hızlı yemek sektörünün bakliyatın önüne geçtiğini sağlıksız bir nesil yetiştiğinin altını çizen Mustafa Sezer, “Yeni nesil batının fastfood diye adlandırdığı hızlı pratik ama sağlıksız olan hazır gıdalara yönelmektedir. Buda telafisi imkansız hastalıkları getirmektedir. Obezite v.b hastalıklara yol açmaktadır. İşin sonucu piyasaya yapılan müdahale bir başka noktadan yara açmaktadır. Vatandaşımız satış noktalarından aldıkları ürünün hangi menşeden olup olmadığını bilmediklerinden alışkın olduğu damak tadını alamamaktadır. damak tadını alamayan tüketici ürüne küsmesi sonucu zaten pişirilmesi zahmetli olan bakliyattan uzaklaşmaktadır. Doğru olan piyasaya suni müdahale den kaçınıp olayı akışına bırakmaktır” dedi.

KIRMIZI ETTE YAŞANANLAR BAKLİYATTA YAŞANIYOR

Bakliyatta yaşanan global sıkıntının bir başka versiyonunu 2011 yılında kırmızı ette yaşadıklarını söyleyen Sezer, “Yükselen et fiyatlarına karşı ithalat yoluna gidilmesi,ardından üreticinin hayvancılığa yüksek maliyetlerle yatırım yapmasına sebep olmuştur.Bunun devamında yükselen arz sebebiylede fiyatlarda  1 yıl öncesine göre hızlı düşüş meydana geldiğinden üretici kesiminde iflaslar yaşanmıştır. Şimdi ise bu durum ile bakliyat üreticisi karşı karşıya gelmektedir” diye konuştu.

HUBUBAT SATIŞ SALONU KURACAĞIZ

2014 yılındaki hedeflerinden bahseden Mustafa Sezer, “Borsamızda 2014 yılında yapmayı planladığımız yatırımlardan ilk sırada hububat satış salonunu kurmak ve buna entegre edilmiş tır kantarı ve hızlı analiz sistemini faaliyete geçirmektir. Bunun projenin bir ayağı olan tüccar ve üretici kesimine yönelik anlık satışın kazanımları konusunda bilgilendirmek için gerek akademisyenlerden eğitim gerek diğer borsalara iş gezisi düzenlemek gibi hedeflerimiz olduğunu belirtirim” dedi.

YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER