ATATÜRK ANADOLU LİSESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU

13 bin 33 proje nin yarıştığı 47. TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri yarışmasında Coğrafya dalında Uşak Atatürk Anadolu Lisesi Türkiye birincisi oldu. Uşak’ta İlk defe bir Lise TÜBİTAK Yarışmalarında birinci olmuş oldu.

ATATÜRK ANADOLU LİSESİ TÜRKİYE BİRİNCİSİ OLDU
banner628
banner601
Uşak Atatürk Anadolu Lisesi katılmış olduğu TÜBİTAK 47.Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında “Taşyaran Vadisinin Alternatif Turizm Potansiyeli” konulu projesiyle Türkiye 1.si oldu.

Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Bilgisayar, Teknolojik Tasarım, Değerler Eğitimi, Tarih, Coğrafya, Sosyoloji, Psikoloji, Türk Dili ve Edebiyatı alanlarında 13.000'den fazla başvuru alınan 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasının Bölge Sergileri ve Ödül Törenleri Ankara, İstanbul-Avrupa, İstanbul-Asya, İzmir, Adana, Kayseri, Konya, Eskişehir, Samsun, Van, Erzurum ve Malatya olmak üzere 12 bölge il merkezlerinde 22-25 Mart 2016 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Her bölge merkezinde 100'er projenin sergilendiği yarışmanın Final Sergisi 2-4 Mayıs 2016, Ödül Töreni ise 6 Mayıs 2016 tarihinde gerçekleştirildi.
Uşak tarihinde ilk kez Atatürk Anadolu Lisesi “Taşyaran Vadisinin Alternatif Turizm Potansiyeli” konulu projesiyle Türkiye 1.si oldu.  TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında  1.ciliği elde etmiş oldu.  

Danışman öğretmen Kazım Yeşilyurt’u ve Proje yürütücüsü öğrencilerimiz Polat TOSUN ve Ertuğrul KÖSE birincilik ödülünü alarak ilimizi gururlandırdılar.

Ek Puan ve Doğrudan Yerleştirme İmkânı
Ankara Congresium’da 2-6 Mayıs 2016 tarihlerinde yapılan Final Yarışması ve Uluslararası Yarışmalarda başarılı olan öğrenciler, aldıkları dereceye göre, üniversiteye girdikleri ilk yıl belirlenen alanlarda ek puan/doğrudan yerleştirme, öğrenim hayatı boyunca burs ve para ödülü ile ödüllendirilecekler.

Projede emeği geçen Atatürk Anadolu Lisesi Okul yönetimini, Danışman öğretmen Kazım Yeşilyurt’u ve Proje yürütücüsü öğrencilerimiz Polat TOSUN ve Ertuğrul KÖSE’yi tebrik ediyoruz. İlimize kazandırdıkları bu büyük başarıda emeği geçen Atatürk Anadolu Lisesi çalışanlarını ve öğrencilerini kutluyoruz.

BÜYÜK ÖDÜL TÖRENİ YAPILDI

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 47. Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışması yapılan ödül töreni ile tamamlandı.

Genç mucitlerden oluşan coşkulu bir kalabalığa hitap eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Öğrencileri temel ve uygulamalı bilimler alanlarında araştırmaya teşvik etmeyi, onların yenilikçi yönlerini ortaya çıkartmayı ve bilimsel gelişimlerine katkıda bulunmayı hedefleyen TÜBİTAK Ortaöğretim Araştırma Projeleri Yarışmasını 1969 yılından beri düzenlemekteyiz. Yani bu yarışmamızın mazisi neredeyse yarım asrı tamamladı” diyerek konuşmasına başlayan Ergin, “Biz TÜBİTAK olarak gençlerimizin buluşlarını, projelerini destekliyoruz. Gençlerimize, yaşadıkları topluma, dünyaya dair bir şeyleri iyileştirme ve hayallerindeki projeleri hayata geçirebilme motivasyonu kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

 

20 BİN 982 ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI
Bu yıl yarışmalara 13 bin 33 proje ile 20 bin 982 öğrencinin başvuru yaptığını ve 12 bölgede yapılan bölge sergilerinde yapılan değerlendirme sonuçlarına göre 221 projenin Ankara’daki Final Yarışmasına katıldığını aktaran Prof. Dr. A. Arif Ergin, “Burada dikkatimi çeken husus, proje yapan kız öğrencilerin, erkek öğrencileri daha fazla olmasıdır. Bu yıl, 11 bin 197 kız öğrencimize karşılık, 9 bin 785 erkek öğrenci proje hazırlamıştır. Son yıllarda kız öğrencilerimizin sayısı her yıl düzenli olarak artış göstererek erkek öğrenci sayısını yakaladı, bu yıl ise tam anlamı ile geride bıraktılar. Kız öğrencilerimizi tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Montaigne’nin “Özgürlüğü ve hayatı hak edenler, onu her gün yeniden fethetmek zorundadır” sözünü hatırlatan TÜBİTAK Başkanı Ergin, “Şimdi sizler tasarlayıp gerçekleştirdiğiniz projelerinizle, ortaya çıkardığınız ürünlerle hayatınızdaki ilk fethi yaşadınız. Artık bilimin, bilimsel araştırmanın ne olduğu, nasıl bir faaliyet olduğu konusunda dolaylı ya da teorik değil, doğrudan ve pratik bir bilgiye sahipsiniz. Proje çalışmalarınız sürecinde bilimin, bilim ve teknoloji üretiminin aslında hiç de zor ve sıkıcı olmadığını, eğlenceli, zaman zaman yorucu ama her zaman zevkli bir faaliyet olduğunu yaşayarak gördünüz” dedi.

“PROJELERİNİZİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
 Proje sahibi tüm öğrencilere, “buluşlarınızı, projelerinizi her aşamada destekleyeceğiz” diyen TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif Ergin, “projelerle yarışmamıza katılan sevgili gençlerimiz olmak üzere yoğun ve özverili çalışmalarıyla bu yarışmada emeği geçen danışman öğretmenlerimize, bölge koordinatörlerimize ve Bilim İnsanı Destekleme Dairesi çalışanlarımıza teşekkür ediyorum” diyerek konuşmasını bitirdi.

Prof. Dr. A. Arif Ergin’in konuşmasından sonra dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yılın Genç Araştırmacısı Ödüllerini, Temel Bilimlerde Matematik Alanında İrrasyonel Sayılar ile Şifreleme projesi ile Kütahya Nafi Güral Fen Lisesi'den Mehmet Burak Dönmez, Cenk Cankeleş ile Sosyal Bilimlerde Sosyoloji Alanında Yabancı Gençlerin Gözünden Türkiye: Almanya Frankfurt Main İlindeki Lise Öğrencilerinin Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne Girişine Bakışı Çalışması ile Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesinden Melis Kırtıllı aldı.

BİRİNCİLİK ÖDÜLLERİ
Birincilik Ödülleri; Bilgisayar Alanında Tokat Bilim ve Sanat Merkezi’nden Serhat Danışan, Necim Erdem Öksüz, Biyoloji alanında İzmir Fen Lisesinden Faruk Ekin, Doruk Tatlıdil, Coğrafya alanında Uşak Atatürk Anadolu Lisesi’nden Polat Tosun, Ertuğrul Köse, Fizik Alanında Ankara TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesinden Deniz Külbay, Kimya alanında İzmir Özel Ege Lisesinden Karya Gülen, Ece Bardakçı, İzmir Özel TAKEV Fen Lisesinden Dilge Kocabaş, Dilara Alev Örtel, Matematik alanında Kütahya Nafi Güral Fen Lisesinden Mehmet Burak Dönmez, Cenk Cankeleş, Psikoloji alanında İzmir Maltepe Askeri Lisesinde Yunus Emre Eskiadam, Arif Can Soykan, Sosyoloji alanında Eskişehir Eti Sosyal Bilimler Lisesi’nden Melis Kırtıllı, Tarih Alanında Ankara ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesinden Melodi Diner, Berfin Melissa Şafak, Teknoloji Tasarım Alanında İzmir Atatürk Lisesinden Ömer Kartelli Ayberk Yaraneri ve Türk Dili ve Edebiyatı alanında Ankara Özel Asfa Ferda Fen Lisesinden Ceren Haltaş, Aslı Beyza Tütüncü aldılar.
Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2016, 13:22
banner636
YORUM EKLE
banner633
SIRADAKİ HABER