KÜTAHYA'DA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI

Kütahya'da, Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi İçin Oluşturulan Mobil Ekiplerle Toplantı Düzenlendi.

KÜTAHYA'DA ÇOCUK İŞÇİLİĞİ İLE MÜCADELE TOPLANTISI YAPILDI
banner282

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğündeki toplantıya, Kütahya Belediyesi, İl Emniyet Müdürlüğü, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü temsilcilerinden oluşturulan mobil ekip katıldı.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ömer Turan, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Kütahya’da aileleri veya başka gruplar tarafından sokakta çalıştırılan veya dilendirilen çocukların istismarını engellemek amacı ile oluşturulan mobil ekiplerin saha çalışmalarına devam ettiğini belirtti.

Son yıllarda mülteci ve sığınmacı olarak alınan göç sayısının fazla olması ile birlikte sokakta çalışan, çalıştırılan ve dilendirilen çocuk sayısında da artış olduğunu ve bu durumun saha çalışmalarını zorunlu hale getirdiğini dile getiren Turan, şöyle konuştu:

"2017 yılı ekim ayından beri bahsi geçen mobil ekipler sokakta aktif olarak saha çalışmalarını sürdürmekte, sokakta çalışan, çalıştırılan ve dilendirilen çocukların tespitini sağlamaktadır. Şimdiye kadar 106 çalışma yapılmış olup bu çalışmalarda 86 çocuk tespit edilmiştir.

Tespiti yapılan çocuklar hakkında il müdürlüğümüze bağlı Kütahya Sosyal Hizmetler Merkezi Müdürlüğünce gerekli mesleki çalışmalar yapılarak çocukların ve ailelerin öncelikli ihtiyaçları belirlenmekte ve ihmal ve istismar durumları dikkate alınarak ailelere gerekli yaptırımlar uygulanmaktadır. Ayrıca çocukların eğitim, sosyal ve psikolojik gelişimleri de göz önünde bulundurularak 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında çocuklar ve aileleri hakkında gerekli tedbir kararları alınmaktadır."

Turan, kurumlar arası koordinasyon ile ramazan ayı ve yaz ayları için çalışma takvimlerinin oluşturulduğunu, halkın yoğun olarak bulunduğu sokak ve caddeler, trafik ışıkları, cami ve alış veriş merkezlerinde çalışmaların devam ettirildiğini de sözlerine ekledi.

Kazım ŞEN

YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER