UŞAK CHP`NİN EN BÜYÜK RAKİBİ MUHALİF CHP LİLER

UŞAK CHP`NİN EN BÜYÜK RAKİBİ MUHALİF CHP LİLER

UŞAK CHP`NİN EN BÜYÜK RAKİBİ MUHALİF CHP LİLER
banner282
                Ali Erdoğan’ın CHP den aday, belediye başkan adayı olacağı başından beri karışık olan Uşak CHP’ye bomba gibi düştü. Zaten karışık olan aday belirleme süresi iyice karmaşık hale geldi.  Yıllardır karışık olan parti ilk defa Uşak Belediyesine bu kadar yaklaşabildi. 
             Yıllardır CHP lileri yakından tanırım SHP döneminde Ali Erdoğan dan sonra bir daha Uşak Belediyesinin yakınından geçemediler adeta. Her seçimi yenilgiyle kapadılar. Bunun en büyük nedeni ise parti içi muhalefet ve çıkan adayları beğenmeme. Her seçim dönemi belli grupların hep diğer partilerin adaylarına oy verdikleri, yada seçimde oy kullanmadıkları çalışma yapmadıkları dedikoduları alıp başına gitti. Dilek Akagün Yılmaz ve eşi Fuat Yılmaz bu suçlamaların hep odağındaki isimler oldu.
1989 Yılında Ali Künek SHP den belediye başkanı olduğunda Dilek Akagün ve Fuat Yılmaz belediye meclis üyesi oldular. 1994 seçimlerinde CHP den yine Ali Künek aday oldu acak seçimi DYP Adayı Erhan Akçay kazandı. 1999 Seçimlerinde CHP’den Fuat Yılmaz Belediye Başkan adayı oldu ancak şimdi karşı çıktıkları Ali Erdoğan MHP’den Uşak Belediye başkanlığını kazanan isim oldu. Ali Erdoğan MHP 26 Bin 615 oy alırken, ikinci Parti DSP adayı ender Karagül 13 Bin 007 oy alarak ikinci, CHP adayı Fuat Yılmaz ise 9 Bin 238  Oy alarak ancak üçüncü olabilmişti. Ali Erdoğan’ın aldığı oylar MHP nin gerçek oyları değildi ve diğer partilerin adaylarının kötü olması Ali Erdoğan’ın şansını artırmış ve tepki oylarını almıştı. 
                2004 Seçimlerinde CHP adayı dershaneci Erol Akgün Oldu. Erol Akgün CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu tarafından desteklenen bir adaydı. Ancak Parti içi muhalefet sonucu Erol Akgün’de başarılı olamadı. Dilek Akgün Yılmaz’ın ve Fuat Yılmaz Grubunun seçimlerde hiç ortalıkta görünmemesi dikkatlerden kaçmadı. CHP liler sık sık Fuat Yılmaz ve Dilek Yılmaz grubunun Ali Erdoğan’a oy verdiğini hep iddia ettiler. 2004 Seçimlerinde ipi AK Parti adayı Mesut Apaydın göğüsledi.
2009 Seçimlerinde CHP den bu defa Talat Arca Belediye Başkan adayı oldu. Ancak yine Dilek Akagün Yılmaz ve Fuat Yılmaz’ı seçim çalışmalarında hiç gören olmadı. Yine aynı grubun Ali Erdoğan’a oy verdiği iddiaları gündemden düşmedi. 2009 Seçimlerinde Ali Erdoğan 41.502 oy alırken en yakın rakibi AK parti adayı Mesut Apaydın 34.596 oy aldı. CHP ise 21.937 oy alarak üçüncü parti oldu. Bu seçimde de Ali Erdoğan’a yaklaşık 10 Bin CHP linin oy verdiği tahmin ediliyor. 
CHP Liler Ali Erdoğan’a sadece oy vermekle kalamadı. Ali Erdoğan’ı partisiyle sorun yaşayıp bağımsız kaldığında en büyük destek CHP li belediye meclis üyelerinden geldi. Ali Erdoğan ile CHP li Meclis üyeleri çok iyi anlaştılar. Ta ki CHP nin parti merkezinde yapılan grup toplantısında Ali Erdoağan'a faaliyet raporu ve komisyon üyelikleri konusunda tartışana kadar. İşte o zaman Ali Erdoğan'ın faaliyet raporuna red oyu vermemek için direnen, komisyon üyeliklerinde hakkaniyet olamadığını söyleyen  Belediye Meclis üyesi Osman Nejat Arat’ın CHP den istifa etmesi, bağımsız kalması ve  ile CHP ve Ali Erdoğan arasında sürtüşmeler yaşandı. 
                    Şimdi gelelim 2013’e, 2013 seçimleri öncesi adeta fırtına öncesi sessizlik var. AK Parti ve MHP adaylarını belirledi seçim çalışmalarına başladı. Ali erdoğan’ın AK Parti’den aday olabileceği hep konuşuldu. Hatta Ali Erdoğan tam AK Partili oluyor du ki Milletvekilleri kellelerini ortaya koyarak “Biz Ali Erdoğan’sız da seçimi kazanırız” diyerek Ali Erdoğan’ı partilerinde istemediler. Aday adayları da istemedi. Çünkü herkesin bir hesabı vardı. Ali Erdoğan hiçbir zaman ben adayım demedi. Aday olmayacağım dedi. Ancak Son zamanlarda yaşanan bazı olaylar nedeniyle aday olabileceği konuşulmaya başladı. Bu detaylara daha sonra değineceğim. 
Şimdi gelelim CHP sürecine.. Hemen belirtelim Ali Erdoğan’ın CHP ye başvuru yapıp beni aday yapın dediği yok. Teklif CHP den geldi. Bu teklifte Ali Erdoğan’ın kara kaşına kara gözüne yapılmadı. Çünkü CHP anketlerinden Ali Erdoğan açık  ara önde çıktı. CHP 10 aday adayının hiç biri ile seçimi kazanamayacağını anladığı için Ali Erdoğan’a teklifte bulundu. Bu iş için eski bir milletvekilini görevlendirdi. Ali Erdoğan ilk görüşmede teklifi kabul etmedi. Ancak ikinci teklifte kabul etti. Ali Erdoğan’ın aday yapıldığını öğrenen CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ve ekibi hemen istemiyoruz eylemlerine başladı. Dikili bir ağacını göremediğimiz sadece eylemleri ile kafalarımızda yer edinen Dilek Akagün Yılmaz ve ekibi Ankara’ya sözde çıkartma yaparak Ali Erdoğan’ı aday olarak görmek istemiyoruz dediler. Ancak 5 otobüs kiralamalarına rağmen 3 otobüsü bile dolduramadılar. Dilek Akagün Yılmaz Ali Erdoğansız seçim kazanabileceklerinin garantisini verdi ama kimseyi inandıramadı. Ankara’ya giden CHP lilere anketlerden Ali Erdoğan’ın birinci çıktığı açık açık anlatıldı. Ancak ikinci bir anket yapacakları sözünü vererek Uşak ekibini yolladılar.
Bu arada Dalyan Özdemir aday adaylığından CHP merkez ilçe Başkanı Filiz Bilen ise ilçe başkanlığından istifa etti. 
 Döner dönmez Dilek Akagün Yılmaz ve ekibi Ali Erdoğan’ı Atatürk Düşmanı ilan edip Ali Erdoğan’ı aday olarak istemiyoruz imza kampanyası başlattı. İmza kampanyası ilgi görmedi. İşin garibi kampanyayı gören AK partili ve MHP liler imza atarak Ali Erdoğan’ı CHP aday olarak görmek istemiyoruz dediler. Çünki AK Parti ve MHP Ali Erdoğan lı bir CHP istemiyor. 
             İmza kampanyasında toplanan imzalar Dilek Akagün Yılmaz eski Merkez İlçe Başkanı Filiz Bilen ve arkadaşları tarafından Kemal Kılıçdaroğuna iletildi. Kılıçdaroğlu ile görüşen Dilek Akgün Yılmaz Kemal Kılıçdaroğlu’nun kendilerine “Ali Erdoğan’ın adaylığı gündemimizde yok” dediğini iddia etti. Bu görüşmeler devam ederken CHP anketi tamamlandı ve bu ankette de Ali Erdoğan’ın açık ara önde olduğu bilgisi geldi. 
Dilek Akgün Yılmaz ısrarla Ali Erdoğan’ın Atatürk Düşmanı olduğunu, Yolsuzluk dosyası olduğunu, Ali Erdoğan’ın CHP ye büyük zarar vereceğini, Önseçimden vazgeçtiğini ve atama ile gelecek bir aday ile bile CHP’nin seçimi kazanabileceğini idda ediyor. 
Bence Dilek Akagün Yılmaz hayal görüyor ve Ali Erdoğan’ın günahını alıyor. Birincisi Ali Erdoğan’ın Atatürk düşmanı olduğunu iddia etmek büyük bir haksızlıktır ve ben biliyorum ki Ali Erdoğan Atatürk’ü Dilek Akagün Yılmaz’dan daha çok sever. Ali Erdoğan’ın yolsuzluktan yargılandığı hiçbir dava yok. Üstelik davaların büyük çoğunluğundan beraat etmiş durumdadır ve devam eden davalar vardır bu davaların büyük çoğunluğunda AK Partili, MHP li ve CHP li belediye meclis üyeleri de yargılanmaktadır. MHP adayı Alpay Özgür ve AK Parti adayı Nurullah Cahan’da çeşitli davalarda sanık konumundadır. Yargı kararı kesinleşene kadar herkes masumdur. Kaldı ki bunu avukat olan Dilek hanım daha iyi bilir. 
               Dilek hanımın iddia ettiği gibi Ali Erdoğan aday olmazsa CHP’nin seçim kazanma şansı yoktur. Eğer Ali Erdoğan 3 büyük parti dışında bir partiden aday olsaydı CHP’nin o zaman seçim kazanma şansı vardı. Ancak CHP Ali Erdoğan sağdan oy alacağız diye aday ararken en doğru aday hiç şüphesiz  Ali Erdoğan dır. Ali Erdoğan sağdan oy getirecek en doğru adaydır ve CHP nin seçimi kazanmak için en iyi adayıdır. 
CHP Ali Erdoğan’ı aday yaparsa CHP den yaklaşık 1000 Civarında bir oy kaybı olabilir. Kaldı ki Dilek hanımı artık eski grubu da istememekte Genel Merkezde de eski etkisi yoktur. Ancak Ali Erdoğan’ın CHP ye getireceği oy en az 20 Bin civarıdır. CHP Genel Merkezi bı öngörüyü gördüğü için Ali Erdoğan üzerinde durmaktadır. 
               ALİ ERDOĞAN ADAY OLACAK MI? 
Bana göre CHP’nin adayı Ali Erdoğan. CHP Ali Erdoğan’ı aday yaparsa şansı çok büyük. Aday Yapmazsa hiç ama hiç şansı yok. Bu konuda her iddiasına varım. Ali Erdoğan’ın CHP den aday olacak. Eğer CHP liler kendi kendine muhalefet etmezlerse de bu seçim de başarı onları bekliyor olabilir. Ama kendi içlerinde kavga ederlerse o zaman işleri zor. 
CHP İL başkanı Bülent Horasan işin bilincinde ve oda Ali Erdoğansız seçimin oldukça zor olduğunu bilenlerden. Bu nedenle o da Genel Merkez’in yanında ve protestocuların yanından bile geçmiyor. 
 
 
banner563
 
YORUM EKLE
banner564
SIRADAKİ HABER