GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN SAHALARDALAR

ilimizde oynanan futbol müsabakalarında takımlar ve hakemlerimiz maçlara spot bilgilerin yer aldığı pankartlar ile çıkacaklar.

GEREKSİZ ANTİBİYOTİK KULLANIMINI ÖNLEMEK İÇİN SAHALARDALAR
 Akılcı olmayan ilaç kullanımı ve antibiyotik direnci tüm dünyanın olduğu gibi ülkemizin de karşı karşıya olduğu önemli sağlık sorunlarındandır. Bu bağlamda Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerileri doğrultusunda Ülkemizde sağlık çalışanlarında ve halkımızda akılcı ilaç kullanımı yönünde davranış değişikliği oluşturma hedefiyle “Akılcı İlaç Kullanımı (AİK) Ulusal Eylem Planı 2014-2017” hazırlanmış ve uygulamaya konuldu. Bu plan kapsamında antibiyotiklerin akılcı kullanımının sağlanması öncelikli faaliyet alanı olarak belirlenmiş ve bu konudaki çalışmalara ağırlık verildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından antibiyotik direnci konusunda ülke genelinde farkındalık oluşturulması ve halk, sağlık çalışanları ve politika yapıcılar arasında iyi uygulamaların teşvik edilmesi amacı ile başlattığı Akılcı ilaç ve Antibiyotik Kullanımı kampanyasını ilimizde farkındalık oluşturmak   adına, T.F.F.H.G.D. İl Hakem Kurulu Başkanlığı ve Uşak Amatör Spor Kulüpleri federasyonu işbirliği yapılarak ilimizde oynanan futbol müsabakalarında takımlar ve hakemlerimiz maçlara spot bilgilerin yer aldığı pankartlar ile çıkacaklar. Bu hafta oynanan Utaş Uşakspor –Sökespor futbol karşılaşmasında ve diğer amatör maçlarda bilgilendirme pankartları açılarak akılcı ilaç kullanımına yönelik dikkat çekildi.

Uşak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzman Dr.Yalçın ATLI yaptığı açıklamada; Ülkemizde Antibiyotikler, sağlık alanında en önemli tedavi edici ilaçlardan biridir. Antibiyotiklerin keşfedilmesi sayesinde tüm dünyada bakteriyel hastalıklardan kaynaklı ölüm oranı düşmüş ve ölümcül birçok rahatsızlık tedavi edilebilir hale gelmiştir. Antibiyotikler, hala modern tıbbın birçok tedavisinde tartışmasız bir öneme sahiptir; özellikle organ nakilleri, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve hatta birçok ortopedik cerrahi uygulamalar güçlü antibiyotikler sayesinde mümkün olmaktadır. Ancak sağlık alanının bu önemli keşfi, akılcı reçete edilmeme ve kullanılmama nedeniyle, birçok sağlık sorununu da beraberinde getirmektedir.

Antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez, grip ya da nezle gibi virüslere bağlı solunum yolu enfeksiyonlarında antibiyotiklerin tedavide yeri olmadığını unutulmamalıdır.

 Bu çalışmalar kurumlar açısından sosyal sorumluluk gerektiren uygulamalardır. Bakanlığımızın kampanyasında bizlere destek veren kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum. Bu gibi güzel etkinliklerle halkımızın ve çalışanlarımızın farkındalığı artırarak gereksiz antibiyotikleri hayatımızın dışına iteriz. Temennimiz hastalarımızın, duyarlılık göstermeleri ve hekimleri tarafından reçete edilmeden kesinlikle antibiyotik kullanmamalarıdır.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2017, 16:15

Kazım ŞEN

banner600
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER