SICAK HAVALARDA ASTIM’A DİKKAT

SICAK HAVALARDA ASTIM’A DİKKAT

SICAK HAVALARDA ASTIM’A DİKKAT
banner475
banner471

Sıcak ve nemli hava sadece kalp ve tansiyon hastalarının değil özellikle astım başta olmak üzere solunum yolu rahatsızlıkları bulunan hastalar için risk teşkil etmekte. Aşırı sıcak ve susuzluk, kalp ve beynin yanı sıra akciğerler dahil bütün organları olumsuz etkileyebilir.

Medical Park Uşak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat YÜZÜAK ;"Aşırı sıcak ve susuzluk kalp ve beynin yanı sıra akciğerler dahil vücudumuzdaki tüm organları olumsuz yönde etkileyebilir. Ani hava değişimleri, aşırı nemli, aşırı soğuk ve aşırı sıcak havalar astımın tetikleyicileri arasındadır. Aşırı sıcak hava gibi sağlıklı insanları bile olumsuz yönde etkileyebilecek bir tetikleyicinin astıma sahip insanları daha fazla etkilemesi, hatta astım krizlerine yol açması doğal bir durumdur.’’ Astımın nefes darlığı atakları ile seyreden bir hastalık olduğunu belirterek,’’Alınacak birkaç önlem ile sıcak havanın astımı olumsuz yönde etkilemesinin kısmen önüne geçilebilecektir.’’dedi.

Medical Park Uşak Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Murat YÜZÜAK; sıcak havanın astımlılar üzerindeki etkisi ve alınabilecek önlemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Sıcak ve Nem Atakların Artmasına Neden Oluyor

Nefes darlığı ataklarının çeşitli tetikleyici durumlarla karşılaşılması halinde ortaya çıktığını ifade eden Uzm. Dr.Murat YÜZÜAK, şöyle konuştu:

’’Tetikleyici durumlar viral enfeksiyonlar ya da alerjenlere maruz kalma gibi durumlar olabileceği gibi hava kalitesiyle de ilgili olabilir. Örneğin bulunulan iç ortamın hava kirliliği (sigara dumanı, keskin koku, kimyasal maddeler) ya da dış ortamın hava kirliliği (egzoz gazları, şehirlerin hava kirliliği gibi) astım ataklarını başlatabilmektedir. Benzer şekilde akciğerlere ulaşan havanın ısı ve nem gibi özellikleri de hava yollarında bulunan kolinerjik reseptörleri etkileyerek astım bulgularının başlamasına neden olabilir. Sıcak hava ve yüksek nem astımda bulguların ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alır. Astımlı olgular için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30–50 arasıdır.’’

 • Sıcak hava ile yüksek nem oranı
 • Hava kirliliği
 • Çimen, çiçek, ağaç polenleri
 • Yüksek nem oranına bağlı küf ve mantar
 •  Yüksek nem oranına ve ev tozuna bağlı ev tozu akarları (mayt - mite) 

Bunlar sıcak havada astımı tetikleyen faktörlerdir. 

Alınabilecek Tedbirler

 • Astım ilaçlarının, her mevsimde olduğu gibi yazın da aksi önerilmediği takdirde düzenli olarak kullanılması gerekir. Bu grup ilaçların düzensiz kullanması, hastayı sıcak havalara karşı daha savunmasız hale getirecektir.
 • Hava sıcaklığı 32 derecenin, nem oranı yüzde 60’ın üzerinde olduğu günlerde özellikle çocuk ve ileri yaştaki astım hastaları evde kalmalı.
  • Günün en sıcak saatleri olan 10.00 ile 16.00 arasında mecbur kalmadıkça dışarıya çıkılmamalı.

  • Polen düzeyleri ve nem oranı yüksek olunca araba ve ev pencereleri kapatıp klimayı tercih edin 
  • Klimanızı düzenli olarak temizleyin
  • Terleme yoluyla kaybedilen su ve minerallerin her gün en az 2-2,5 litre su içerek, hafif gıdalar, sebze ve meyve yiyerek yerine konulması gerekir.
  • Dışarıda açık renkli, bol ve sık dokunmuş kumaşlardan giysiler tercih edilmeli, aşırı hareketten kaçınılmalı, ılık suyla duş alınmalıdır.

  • Dışarıda bulunulması zorunlu hallerde, başlamadan önce hastalık belirtililerini önlemek amacıyla semptom giderici ilaçlar kullanılabilir.
  • Hasta gün içinde çok bunalırsa, küçük dinlenme molalarıyla el bileklerini, ensesini ve alnını suyla sık sık serinletebilir.
  • Mümkünse öğle uykusuna yatmak, sıcağa karşı çok etkili olabilecek diğer bir korunma tedbiridir.

Uzm. Dr.Murat YÜZÜAK son olarak;’’Bütün bu tedbirlere rağmen nefes darlığı, öksürük, hırıltı hışıltı şikâyetleri ortaya çıkıyor ya da artıyorsa ve hasta sıcağa hiç tahammül edemiyor hale geliyorsa, düzenli kontrole gidilen doktorlardan yardım almak hayati önem taşıyabilir’’ dedi.

 

banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER