RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME

RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME

RAMAZANDA SAĞLIKLI BESLENME

Medical Park Uşak Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Duygu Sayım’dan Sağlık bir Ramazan geçirebilmeniz için öneriler:

İyi bir beslenme grafiği ile daha rahat oruç tutabilirsiniz

Oruç tutan kişilerin günlük beslenme şekli ve öğün sayısı değiştiği için beslenme hataları yapılmakta ve bu beslenme hataları ciddi rahatsızlıklara yol açmaktadır. Genelde 3 öğünden ibaret olan beslenme şekli 2 öğüne düşmekte. Ve bu öğünlerde tüketilen besin çeşidi ve miktarı, normal zamanda tüketilenden, çok daha fazla olmakta. Bu beslenme tarzı yaklaşık 16 saat olan açlığı ortalama 24 saate çıkarır. Bu da kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine ve buna bağlı olarak günün daha verimsiz geçmesine neden olur.

Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan da da sürdürülebilmesi için günün oruç tutulmayan bölümünde en az 3 öğünü tamamlamalı ve sahur öğününü atlamamalıyız.

  • Sahurda ağır yiyecekler yenmemeli
  • Sahur öğününde pilav, makarna, kırmızı et, hamur işi gibi ağır yemekler yenmemeli
  • Sahurda süt, yoğurt, peynir, yumurta, ceviz gibi protein içeriği yüksek olan kahvaltılıklar veya çorba, tam buğday unlu ekmek ve meyve gibi posa içeriği yüksek besinler tüketilmeli.

Bunlar hem sindirimi rahatlatacak hem de mide de hacim yaratarak tokluk hissi verecektir.

  • İftara hafif aperatifler ila başlanmalı

İftara başlarken kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yiyecekler seçilmeli, sonrasında 15-20 dk. ara verilip az yağlı et yemeği, zeytinyağlı sebze yemeği, yoğurt ve salata ile devam edilmelidir.

  • İftarda yemekler çok hızlı yenmemeli

İftarda kan şekeri düşük olduğundan kısa sürede çok besin tüketme isteği doğar. Bir anda çok şey yeme sonucunda mide ve kalp sorunları ortaya çıkabilmektedir. Beyin doyma hissini 20 dk. sonra verir. Çok hızlı yemek yendiğinde miktarı ve enerjisi yüksek besinler tüketilir. Bu da kilo alımına zemin hazırlar.

  • Tatlı ara öğün olarak tüketilmeli

İftar ve sahur arasında ara öğün olarak tatlı tüketilebilinir. Fakat aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlaç, güllaç, muhallebi gibi sütlü tatlılar tercih edilmelidir.

Ramazan ayında en çok karşılaşılan sorunlar: Reflü ve Kabızlık

  • Reflüyü önlemek için kahve, kakao, çikolata gibi aşırı kafein alımından kaçınılmalı, yağlı yiyecekler yenmemelidir.
  • Kabızlık problemi ile karşılaşmamak için posalı yiyecekler tüketmeli.

Uzun süreli açlık sonucunda bazal metabolizma hızı azalmakta, buna bağlı olarak da bağırsak hareketleri de yavaşlamakta ve kabızlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bunu önlemek içinde posalı besinler daha fazla tüketilmelidir. Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek, pirinç pilavı yerine bulgur pilavı tüketmek, kabuklu yenilebilen meyvelerin kabuklarını soymadan yemek günlük posa alımını arttıracaktır.

  • Günlük 2-2,5 litre su tüketilmelidir

 

Kronik bir hastalığı olanlar oruç tutma kararını almadan önce mutlaka doktoruna danışmalı.

Oruç sağlıklı insanların bünyesinde çok önemli değişiklikler yapmaz ancak şeker hastalığı ve karaciğer yetmezliği gibi rahatsızlıklarla, hamilelik ve emziklilik gibi bazı özel durumlarda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Doktoru tarafından oruç tutması uygun bulunan hastalar; belirtilen önlemlerle, sürekli kullanması gereken ilaçlarını aksatmadan, doktorunun önerdiği plan dâhilinde tedavilerini sürdürerek oruçlarını sağlıkla tutabilirler.

Sağlıklı bir Ramazan geçirmenizi dileriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER