ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARDI

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARDI

ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARDI

Aort damarı yırtılan Ercan Özdemir Uşak’ta ilk kez gerçekleştirilen başarılı ve anında yapılan bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Medical Park Uşak Hastanesine, sırt ağrısı, yanma, göğüs de ağrı şikâyetleri ile gelen 52 yaşındaki Ercan Özdemir yapılan tetkikler sonucu aort diseksiyonu ön tanısı ile kardiyoloji polikliniğine yönlendirildi. Koroner anjiyografi ve Mr anjiyografi sonucu hasta ya aort yırtılması yani ‘’aort diseksiyonu’’ teşhisi konuldu. Hastanın hayati tehlikesinin çok yüksek olması nedeniyle ailesinin de onayı alınarak acil olarak ameliyata alındı.

Doç. Dr.Hakan Bingöl ve Op. Dr.Ahmet Özdemir eşliğinde Medical Park Uşak Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi ekibi 3 saat saat süren başarılı bir operasyonla Ercan Özdemir’i sağlığına kavuşturdu.

Uşak’ta ilk kez yapıldı

Medical Park Uşak Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Doç. Dr. Hakan Bingöl yapılan operasyona ilişkin şu bilgileri verdi. ‘’Aort diseksiyonu olan hastalar için geçen süre çok önemlidir. Yapılan tetkikler sonucu Aort Diseksiyonu teşhisi konulduktan sonra acil olarak çok kısa sürede toplanan ekibimizle 3 saat süren başarılı bir operasyon gerçekleştirdik’’. Aort diseksiyonunun, kontrolsüz yüksek tansiyon ve sigara kullanma başta olmak üzere birçok nedenden kaynaklanabileceğini ifade eden Doç.Dr. Hakan Bingöl; ‘’Aort Diseksiyonu’nun en önemli belirtisi şiddetli göğüs ve sırt ağrısıdır. Hasta kısa süre içinde ameliyata alınmasaydı ölüm riski çok yüksekti. Ameliyat sırasında vücudu soğutuldu ve damarın yırtılan kısmına suni damar yerleştirildi. Şu anda sağlık durumu gayet iyi olan hasta ameliyattan sonra 2 gün yoğun bakımda takip edilerek, daha sonra servise çıkarıldı. Ercan Özdemir’in 4-5 gün içinde taburcu edileceği bilgisini verdi. " Ayrıca ‘’ ekibimizle Uşak’ta böyle bir operasyonu ilk kez gerçekleştirmenin haklı gururunu yaşıyoruz."dedi.

Geçirdiği ameliyattan sonra sağlığına kavuşan Ercan Özdemir ise , " Çok ciddi bir tehlike atlattım. Eskiden olsa büyük illere yönlendirilirdik. Acil durumlarda böylesi donanımlı bir hastanenin Uşak’ta olması bizler için çok büyük bir şans. Sağlığıma kavuşturan önce Allah’a sonra doktorlarım Doç.Dr. Hakan Bingöl ve Op. Dr.Ahmet Özdemir’e ve ilgilerini hiçbir zaman esirgemeyen tüm Medical Park çalışanlarına teşekkür ederim" dedi.

Aort Damarı Yırtıldı, Ameliyat Sonunda Taburcu Oldu başlıklı ve Malatya’da aort damarı yırtılan yaşlı bir şahıs ameliyat olduktan sonra sağlıklı olarak taburcu olup evine gönderildi. özetli haberi okudunuz.

 AORT DİSEKSİYONU (YIRTILMASI) NEDİR?

Kalpten çıkan en büyük damar olan aortun, uzun süreli yüksek basınca maruz kalması sonucu iç cidarından başlayarak yırtılması ve duvar katlarının birbirinden ayrılması olayına ´aort diseksiyonu´ adı verilir. Diseksiyonlarda duvar, tam kat yırtılmamıştır, ancak sorun hızlı bir şekilde tam kat yırtılmaya ilerleyebileceği için, son derece acil bir durumdur ve hayati tehlike söz konusudur.

SEBEPLERİ NELERDİR?

  • Hipertansiyon
  • Soyaçekim ve bağ dokusu hastalıkları
  • Aort kapaklarının doğumsal olarak darlığı, normalde üç olan aort kapak yaprakçıklarının doğumsal olarak iki olması ve doğumsal aort damarının belli bir bölgede lokal darlığı, özellikle gençlerde diseksiyon görülme sıklığı ile birliktedir.
  • Gebelik de önemli bir faktör.

KENDİNİ NASIL BELLİ EDER?

Ağrı, özellikle ağrının yırtıcı, batıcı karakterde olması aort diseksiyonunun en yaygın semptomudur. Başka bir özelliği de kaynağından diğer bölgelere, özellikle de aort boyunca yani omuzlara ve de özellikle sırtın ortasına yansıma özelliğidir.

Bayılma, ikinci sıklıkla görülür ve merkez sinir sisteminin geçici kansızlığı ile ilgilidir. Geçici körlük, çeşitli derecelerde yarı-felç veya tam felç olarak ifade edilebilecek sıkıntılar ve hatta derin koma gibi diğer nörolojik belirtiler görülebilir. Ani nefes darlığı ve kanlı balgam çıkarma gibi belirtiler de aort diseksiyonlularda görülebilir.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER