DOKTORUYLA SOHBET EDEREK BY PASS OLDU

DOKTORUYLA SOHBET EDEREK BY PASS OLDU

DOKTORUYLA SOHBET EDEREK BY PASS OLDU
banner282

Uşak’ta bir kalp hastası uyutmadan ve kalbini durdurmadan koroner by-pass ameliyatı olarak sağlığına kavuşturuldu. 
Kalp damarlarında tıkanıklık olduğu belirlenen Suat Karahan isimli hastanın koroner by-pass ameliyatı uyutulmadan gerçekleştirildi. Ameliyattan birkaç gün gibi kısa bir süre sonra taburcu edilen 75 yaşındaki Suat Karahan, "Ameliyat olduğumu hiç anlamadım, doktorlarla sohbet ederken ameliyat gerçekleşti." dedi.
KOAH hastası olduğu için risk taşıyan 75 yaşındaki Suat Karahan’ın epidural anestezi ile yani uyutulmadan by pass ameliyatı olmasına karar verildi. Göğüs Hastalıkları, Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi Kliniklerinin ortaklaşa planlaması ve çalışması ile Suat Karahan’ın ameliyat öncesi sağlık durumu uygun hale geldikten sonra Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Yusuf Velioğlu, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Işık ve Anestezi ve Reanimasyon Uzmanı Uzm. Dr. Banu Yılmaz Çırpıcı’dan oluşan sağlık heyeti, ender rastlanan bir ameliyata imza atarak, genel anestezi uygulamadan uyanık olarak (torakal epidural anestezi uygulayarak) ve kalbi durdurmadan koroner bypass ameliyatı gerçekleştirdi.
"MUHABBET EDERKEN AMELİYAT OLDUM"
5 çocuk babası, 9 torunu olan 75 yaşındaki Suat Karahan ameliyatta yaşadıklarını şöyle anlattı:’’5 aydır yürümekle beraber artan şikâyetlerim vardı. Çeşitli hastanelere gittim fakat tam bir teşhis koyamadılar. Medical Park Uşak Hastanesi’ne geldiğimde bütün kontrollerimi tam olarak yaptılar ve kalp damarlarımda tıkanıklık olduğu tespit edildi. Doktorum Erdem Türkyılmaz anjiyomu yaptıktan sonra önce Allaha sonra doktorlarım Yusuf Bey ve Mehmet Bey’e güvenerek ameliyatımı oldum. Ameliyat sırasında doktorlarımla ve hemşirelerle konuştum. Ameliyat sırasında da sonrasında da hiçbir ağrı duymadım. Daha önce duysam inanmazdım ama konuşa konuşa açık kalp ameliyatı oldum. Başta doktorlarımız olmak üzere buradaki ekip çok değerli, kendilerine hem ailem hem kendim adına çok teşekkür ediyorum"
ÇALIŞAN KALPTE BY-PASS AMELİYATI
Op. Dr. Mehmet Işık; ‘’Hastalarımızı ameliyata almadan önce, ameliyat sırasında ve sonrasında karşılaşılabilecek riskleri minimuma indirmek için hastada bulunan risk faktörleri dikkatle incelenmekte. Ameliyat sonrası da hastanın klinik takibi sık sık yapılmaktadır. Suat Karhan’a solunum durdurmadan, bilinci açık haldeyken çalışan kalpte by pass ameliyatı gerçekleştirdik. Çalışan kalpte koroner bypass ameliyatı, kalbi durdurmadan gerçekleştirilen bir cerrahi yöntemdir. Ameliyat sırasında özel cihazlar kullanarak, sadece üzerinde çalışılacak kalp bölgesinin hareketleri azaltır. Bu sırada kalp hem vücuda hem de kendisine kan pompalamaya devam eder. Bu yöntemle yapılan ameliyatlar sonunda kalbin toparlanma süreci daha çabuk olur. Hastanın hastanede kalış süresi azalır’’ dedi.

YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER