ÇAĞIN HASTALIĞI REFLÜYE VEDA

ÇAĞIN HASTALIĞI REFLÜYE VEDA

ÇAĞIN HASTALIĞI REFLÜYE VEDA
banner471

banner521
 

Toplumumuzda son yıllarda yaygın olarak görülen mide reflüsü artık kapalı ameliyat ile Medical Park Uşak Hastanesi'nde tedavi ediliyor.

Önlem alınmadığı takdirde ileri aşamalarda birçok hastalığa yol açabilen ve korkulu bir rüya haline gelen mide hastalıklarından reflü, Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Abdullah Akdağ tarafından basit bir cerrahi girişimle sona erdiriliyor. Erişkinlerin % 20’sinde bulunan reflünün, laparoskopik reflü ameliyatı ile kusursuz bir şekilde tedavi edildiğini ve hastanın yaşam kalitesinin hızla arttığını belirten Op. Dr.Abdullah Akdağ; “Mide fıtığı ve beraberinde olan reflü hastalığı toplumda oldukça sık görülen ama önemsenmemesi ve az bilinmesi sebebi ile zamanında tanısı ve tedavisi yapılamayan mide hastalıklarındandır. Hastanın hayat kalitesinin düşmesine ve uzun dönemde yemek borusu kanserine sebep olan bu hastalık, artık günümüzde oldukça basit bir cerrahi girişimle güvenilir ellerde iyileştiriliyor.”

Op. Dr. Abdullah Akdağ, açık yöntemle yapılan reflü ameliyatının zor ve hasta içinde ağır bir ameliyat olduğuna dikkat çekti. Kapalı reflü ameliyatının hastanın çok kısa sürede hayata adapte olması açısından tercih edilmesi gereken bir ameliyat şekli olduğunu belirterek "Kapalı reflü ameliyatı bugüne kadar Uşak ve çevresinde hiç yapılmadı. Hastanemiz hastalarının sağlık kalitesini ve konforunu ön planda tutan bir hastanedir. Hastalarımızın kaliteli sağlık hizmeti alabilmeleri için gereken yatırımları yapmaktan kaçınmayan bir hastane yönetimi olarak kapalı yöntemle reflü ameliyatı yapabileceğimiz tıbbi malzemeler hastane tıbbi teknolojisine kazandırılmıştır. Artık kapalı reflü ameliyatlarını hastanemizde yapabileceğiz" dedi.

Medical Park Uşak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Abdullah Akdağ; reflü ve cerrahisi hakkında merak ettiğimiz sorulara cevap verdi:

Reflü nedir?

Reflü, mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasıdır. Normalde her kişide gün içerisinde zaman zaman mide içeriği yemek borusuna kısa süreli olarak kaçar. Ama kaçış sıklığı fazla ve uzun süreli olursa yemek borusunu tahriş ederek kişide şikâyetlere neden olmaya başlar. Reflü artık hastalık haline gelmiş demektir.

Reflüyü artıran nedenler

1. Hayat stili: alkol, sigara kullanımı, şişmanlık,

2. İlaçlar: tansiyon ilaçları, teofilin gibi bazı astım ilaçları, nitrat içerikli kalp ilaçları, antihistaminikler (alerji ilaçları)

3. Diyet: Yağlı ve kızarmış yiyecekler, çikolata, soğan, sarımsak, kafeinli içecekler, asidli yiyecekler (meyve suları, domates, baharatlı yiyecekler)

4. Yeme alışkanlıkları: fazla yemek yeme, yatmaya yakın yemek yeme

5. Mide fıtığı, şeker hastalığı, hızlı kilo alma, gebelik gibi durumlarda reflüye yol açar.

Belirtileri nelerdir?

En sık belirti göğüs kafesinin arkasında yanmanın hissedilmesidir. Ağza gıdaların gelmesi, özellikle sabahları ağızda acı bir tat olması, yutma güçlüğü ve lokmanın boğazda tıkandığı hissi diğer sık belirtilerdendir

Teşhisi?

Bütün bu olumsuzlukların önce teşhis edilmesi lazımdır. En kesin tanı yolu endoskopidir. Hastanemizde bu şekilde 2-3 dakikalık, hasta uyutularak yapılan  inceleme ile reflünün sebebi kesin olarak anlaşılır.

Reflüyü sadece diyet yaparak yenmek mümkün mü?

Beslenme alışkanlığını değiştirmek reflü meydana gelmesini azaltabilir ancak tamamen engellemez

Reflü kansere yol açabilir mi?

Uzun dönemde maalesef yemek borusu kanserine yol açabilir

Reflünün ilaçla tedavisi

İlaçlar reflü oluşmasını engelleyemez ancak reflüye bağlı olarak meydana gelen şikâyetleri ve olumsuzlukları düzeltirler. Devamlı kullanılmaları gerekir. İlaç bırakılırsa büyük oranda şikâyetler tekrar başlar.

Bu hastalığa yakalanan herkese ameliyat gerekli mi? Laparoskopik cerrahi her reflü hastasına uygulanabilir mi?

Reflüsü olan her hastada cerrahi tedavi şart değildir. Sürekli ilaç içmek zorunda kalanlar, ilacı kestiğinde şikâyeti tekrarlayanlar, ilaca rağmen yemek borusundaki yaraları geçmeyenler, yemek borusunda ileri safhada hücresel değişiklik gelişenler ve özellikle genç yaş grubunda olanlara laparoskopik cerrahi önerilir. ‘İlacımı aldığım zaman süperim, kesince hemen acı sular geliyor’ diyen genç bir hasta anti- reflü cerrahiden en fazla yarar görecek kişidir

Laparoskopik cerrahi ne kadar sürer ve hasta günlük yaşamına ne zaman döner?

Laparoskopik reflü ameliyatı yaklaşık olarak 60–90 dakika sürer. Hastanede 1 gün kalması yeterlidir. Günlük yaşama en geç bir hafta içerisinde dönebilir. Ameliyat sonrası ağrı, kesi olmadığı için çok azdır

Laparoskopik yöntem; reflü tedavisinde günümüzde en çok kullanılan cerrahi yöntem olmakla birlikte hasta için en konforlu ve en kalıcı tedavi yoludur. Amaç mideden yemek borusuna asid kaçışının önlenmesidir. Reflü hastalarının %40 ’ında midenin fıtıklaşması da beraber bulunmaktadır. Reflü ameliyatında bu fıtık da düzeltilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER