Ambulans Helikopterler Yenidoğan Bebekler İçin Havalanıyor

Ambulans Helikopterler Yenidoğan Bebekler İçin Havalanıyor

Ambulans Helikopterler Yenidoğan Bebekler İçin Havalanıyor

İlimizde hava ambulansı ile pek çok hasta sevk edilmekte. Son günlerde ambulans helikopterler Medical Park Uşak Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesine bebek getirmek için havalanıyor.

Medical Park Uşak Hastanesi Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesi deneyimli personeli ve gelişmiş teknolojisi ile pek çok bebeğin hayata tutunmasını sağlıyor.

Ülkemizdeki, her bin bebekten 28’ini daha 1 yaşına gelmeden kaybediyoruz, bu kayıpların üçte ikisi, yenidoğan döneminde, yani ilk 28 günde yaşanıyor.

Medicalpark Uşak Hastanesi Yenidoğan Yoğun bakım ünitesinde son 6 ayda 180’ne yakın bebek sağlığına kavuştu.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hüseyin Kaya;’’Pek çok prematüre bebek Uşak dışına sevk edilirken, Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemizin yenilenmesi ile sadece ilimizde doğan değil Türkiye’nin dört bir yanından sevk alan bir merkez haline geldik. Özellikle helikopter ambulansla çok daha güvenli bir şekilde bebeklerimiz ünitemize sevk edilmekte’’dedi. ‘’Gerek deneyimli personeli gerek donanımlı teknolojik altyapısı ile yenilenen Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitemize Uşak yanı sıra İzmir, Balıkesir, Aydın, Afyon, Denizli, Manisa gibi pek çok çevre ilden sevk aldığımız bebeklerle son 6 ayda 180’ne yakın bebeği sağlığına kavuşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bir bebek için sağlıkla dünyaya gelmek ve doğumdan sonraki ilk dakikalar çok önemli. İlk birkaç dakikada yapılacak anında müdahaleler ileriki yıllardaki yaşam kalitesini ve sağılığını da etkilemekte’’ diyerek bebeklik döneminin en kritik günleri olan yenidoğan sürecinde anne-babaların dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi verdi.

Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi, hayat kurtaran özelliğe sahip bulunuyor

Hayatın ilk 28 gününü kapsayan yenidoğan dönemi, birçok açıdan çok önemlidir. Öncelikle bebek, çok hassastır. Dünyaya yeni gelmiştir ve çevresindeki çeşitli riskleri bertaraf edecek güçte değildir, enfeksiyonlara daha açıktır. Dolayısıyla daha çok korunması gerekir. Bu durum erken (preterm) doğan bebekler için çok daha önem taşımaktadır.

Biliyoruz ki, erken doğan bebeklerin yenidoğan sürecini uygun şartlarda atlatmaları, yaşama şanslarını yükseltiyor.

Doğal şartlarda ölüm riski bulunan bebeklerin yaşatılmasında Yoğun Bakım Üniteleri’nin önemli bir işlevi bulunuyor. Riskli bebekler grubunda, erken doğumla ve düşük tartılı olarak dünyaya gelen bebekler, solunum sıkıntısı olan yenidoğanlar, doğumsal sağlık sorunu olan bebekler ve kalıtımsal sağlık sorunu olan yenidoğan bebekler yer alıyor.

İstatistiklere göre, dünyada her 10 gebelikten biri erken doğumla sonuçlanıyor. Normal doğum için gebelik süresi 40 hafta olarak kabul ediliyor. Genellikle 36 haftadan önce yani, anne karnında gereken süreyi doldurmadan doğan bebeklerde; solunum, sindirim, sinir sistemleri gibi organları tamamlanmamış olduğu için ciddi sorunlar gelişebiliyor. Bu bebeklerin 24 saat boyunca monitörize edilerek yaşam desteğinin verildiği Yeni Doğan Yoğun Bakım Üniteleri’nde tutulmaları gerekebiliyor.

Solunumu yetersiz olan veya akciğerleri olgunlaşmadan doğan bebeklerin yaşam şansı, gelişmiş teknoloji ürünleri olan ventilatörler sayesinde artıyor. Bunun yanı sıra enfeksiyonu olan bebekler ile doğumsal kalp veya diğer organ bozuklukları olan bebeklerin, kuvözlerde solunum, kalp atışları ve vücut ısıları gibi yaşamsal fonksiyonları 24 saat takip ediliyor.

Anne desteği çok önemli

Çocuk Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Hüseyin Kaya;’’ Yoğun bakım sürecinde anne desteği bebeklerin gelişimini olumlu etkiliyor. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde bebekleri bakım altına alınan anneler, uygun giysilerle belirli saatlerde ziyaret edebiliyor, bebeklerin beslenmesine yardımcı olabiliyorlar’’dedi.

Verilen hizmetler

banner457

Medical Park Uşak Hastanesi
Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’nde şu hizmetler veriliyor:

  • Solunum desteğine ihtiyaç duyan bebeklerin bakımı
  • Kuvözde erken doğan bebeğin izlemi
  • Sarılık (fototerapi) tedavisi, gerekirse kan değişimi
  • Yeni doğan ve sağlık sorunu olan tüm bebeklerin tedavi ve izlemi yapılmaktadır.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER