4 Yaşındaki Zalika Naz Taşlarından Kurtuldu

4 Yaşındaki Zalika Naz Taşlarından Kurtuldu

4 Yaşındaki Zalika Naz Taşlarından Kurtuldu
banner471

Medical Park Uşak Hastanesinde 4 yaşındaki Zalika Naz Tığlı’nın böbrek taşı ameliyatsız bir yöntem olan ESWL ile kırıldı.

Taş hastalığı son yıllarda erişkinler kadar çocuklarda da sıklıkla tespit ediliyor. Son yıllarda çocuklarda artış gösteren böbrek ve üriner sistem taşlarına genetik faktörlerin yanı sıra beslenme, yetersiz sıvı alımı ve iklim değişiklikleri gibi çevresel faktörlerde neden olmakta.

Medical Park Uşak Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Kurtulan; beden dışı şok dalgaları ile böbrek taşının kırılması yöntemini çocuk hastalarda başarıyla uyguladıklarını söyledi. Çocuk hastalarda tedavi sonrası taşların büyük hastalara göre daha iyi kırılıp döküldüğünü belirten Op. Dr.Erkan Kurtulan, “Uygulanan şok dalgaları ile kırılarak küçük parçalara bölünen taşları bol bol hareket ederek ve su içerek düşüren hastalar bu işlem sonrasında kısa sürede günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir. Çocuk taş hastalarının ESWL tedavisi sonrası kırılan küçük taş partiküllerinin erişkin hastalara kıyasla çok daha çabuk ve sorunsuz olarak döktüğü gözlenmektedir. Ancak beden dışından şok dalgaları uygulanırken çocukların hareketsiz kalmasını sağlamak için, anestezi verilerek geçici süre ile uyutuyoruz”‘’Medical Park Uşak Hastanesinde, çocuk hastaların taşları oldukça özenli ve başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir. Hastanemizde bu nedenle yeni nesil etkili bir taş kırma cihazı bulunuyor. Bugüne kadar 500 den fazla hastanın böbrek taşı tedavi edildi. Bunlardan en küçüğü, 4 yaşındaki Zalika Naz oldu. Sol böbreğinde bulunan 6 milimetre çapındaki 3 adet taşı 2 seans ve 3 kontrol sonrası seansla kırdığımız Küçük Zalika’nın şu an durumu iyi. 2 seans ve bol sıvı alımı ile parçalanmış taşlar atıldı. Kontrol ve takiplere devam ediyoruz. Çünkü küçük yaşlarda görülen taş hastalığının ilerde nüksetme riski daha fazladır, bu nedenle küçük çocuklarda taş oluşum sebepleri mutlaka araştırılmalıdır” dedi.Üroloji Uzmanı Op. Dr. Erkan Kurtulan; özellikle çocukluk çağı taş hastalığının önemi ve dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında şu noktalara değindi:

Çocukluk Çağı Taş Hastalığının Önemi

Çocukluk çağı taş hastalığını erişkinlerden ayıran en önemli neden çocuklarda taş hastalığının klasik bulgularının yetişkinlerdeki gibi belirgin olmaması, geç tanı konulması ve kronik böbrek yetmezliğine varan sonuçlara yol açabilmesidir. Bu nedenle erken tanı son derecede önemlidir. İlk bulgu olarak okul çağındaki çocuklarda böğür ağrısı daha sık iken, süt çocuğu döneminde huzursuzluk ve idrar yolu enfeksiyonu daha sık rastlanmaktadır.

Böbrek taşının belirtileri
  Böbrek taşının büyüklüğü ve hareketine göre kişinin duyduğu ağrı, kanama ve enfeksiyon farklılık gösterse de, genellikle başlıca belirtiler şunlar:
• Sırtın alt kesiminde ve/veya yanlarda yoğun acı duygusu,

banner521
• Sık ve ağrılı işeme,
• İdrarda kan ve/veya bulanık idrar,
• Böbrek taşlarına bağlı ateşle beraber idrar yolları enfeksiyonları.

Bu önlemlerle böbrek taşı oluşumuna dur deyin

  • Çocuklara yeterli su tüketme alışkanlığı kazandırılmalı,
  • Hazır gıdaların büyük bölümünde sodyum ve yağ miktarlarının fazla olması sebebiyle, hazır gıdalardan çok doğal besinlerle beslenme alışkanlığının kazandırılmalı,
  • Cips, kraker, çikolata, çerez gibi hazır gıdalar, çay ve kahve gibi içecekler çocuğun beslenmesinde ağırlıklı olarak yer almamalı,
  • Yüksek şeker içeren gıdalardan ve Gazlı içeceklerden uzak durulmalı,
  • Ailesinde böbrek taşı sorunu yaşayan bireylerin olması halinde çocuğun da bu açıdan kapsamlı bir muayene edilmesi gerekiyor.

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER