MEHMET ALTAY: ESNAF KREDİLERİNDE FAİZ CUMHURİYET TARİHİNİN EN ALT SEVİYESİNİ GÖRDÜ

MEHMET ALTAY: ESNAF KREDİLERİNDE FAİZ CUMHURİYET TARİHİNİN EN ALT SEVİYESİNİ GÖRDÜ

MEHMET ALTAY: ESNAF KREDİLERİNDE FAİZ CUMHURİYET TARİHİNİN EN ALT SEVİYESİNİ GÖRDÜ
banner475
banner488

AK Parti Uşak Milletvekili adayları Mehmet Altay ve Hüseyin Keskin, Karahallı’da esnaf ziyaretinde bulundu. AK Parti Uşak İl Başkanı Basri Yıldırım’ın, 25’inci dönem milletvekili aday adaylarının ve parti teşkilatı üyelerinin de eşlik ettiği ziyaretlerde, esnafın sorunlarını dinleyen Uşak Milletvekili Mehmet Altay, 2002’de esnafa verilen kredilerde faizlerin yüzde 47 olduğunu belirterek, “AK Parti hükümeti esnafın belini büken faizlerle uzun vadede mücadele etti. Tek parti hükümetiyle sağlanan istikrar ortamında, yüzde 4 ila 5’e inen faizler, Cumhuriyet tarihinin en düşük bandını gördü” dedi.

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI, KARAHALLI ESNAFINI ZİYARET ETTİ

25’inci dönem AK Parti Uşak Milletvekili adayları Mehmet Altay ve Hüseyin Keskin, Karahallı’da faaliyet gösteren esnafı ziyaret etti. Esnafa son 13 yıllık dönemde yapılan reformları anlatan 24’üncü dönem Uşak Milletvekili Mehmet Altay, esnaflığın ekonomi için önem arz ettiğini söyledi. AK Parti Hükümeti’nin 2002’de iktidara geldiğinde ilk olarak esnafın belini büken faizleri indirmek için çalışma başlattığını kaydeden Mehmet Altay, “2001’de kurulan ve artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak anlayışıyla yola çıkan AK Parti, kurulduktan 1 yıl sonra halk tarafından tek başına iktidara taşındı. Halktan aldığı gücü, halkın yararına kullanan AK Parti Hükümeti, işbaşına geldiğinde vatandaşın faiz yükü altında ezildiğini gördü. 2001 krizi nedeniyle işyerini kapatmamak için faiz batağına saplanan esnafımızı, içinde bulunduğu sıkıntıdan kurtarmak için uzun vadede bir politika belirledik. Biz göreve geldiğimizde esnaf kredilerinde faiz oranları yüzde 47 seviyelerindeydi. Ayakları yere basan bir ekonomi anlayışıyla, kademeli olarak faizleri düşürdük ve bugün esnafımız yüzde 4 ila 5 seviyelerinde faizlerle kredi kullanabiliyor. Bu rakam, Cumhuriyet tarihinden bu yana belirlenen en düşük seviyedir. Ekonomide sağladığı istikrar ile halkın gönlünde taht kuran AK Parti, esnafımızı ve insanımızı faiz bataklığından ve lobisinden korumaya devam edecektir” dedi.

SGK VE MALİYE BORÇLARI FAİZLERİ SİLİNDİ

AK Parti Hükümeti’nin esnafı rahatlatmak ve daha verimli çalışmasını sağlamak için ara dönemlerde de önemli kararlar aldığını ifade eden Mehmet Altay, “Esnaf odalarımız ve çeşitli sivil toplum kurumları, esnafın rahat bir nefes alması için SGK ve Maliye borçlarına yönelik iyileştirme talep etti. Hükümetimiz, bu noktada bir adım attı ve esnafın sigorta ve maliye borçlarının faizlerini sildi. Esnafımızın yanı sıra üniversite öğrenciliği döneminde kredi alan ve ödeyemeyenlerin ve diğer alanlarda mağduriyet yaşayanların borçlarının faizleri silindi” diye konuştu. Esnafa  yönelik çalışmaların önümüzdeki dönemde artacağını kaydeden Mehmet Altay, şöyle devam etti: “Partimiz, insanı yaşat ki, devlet yaşasın mantığı ile hareket etmektedir. Bu noktada reel sektörün yükünü ağırlıklı olarak omuzlarında taşıyan esnafımız için çalışmalarımız sürecektir. 2015 seçim beyannamemizin büyük bölümünde esnaf ve sanatkarlara yönelik yenilikler ağırlıklı olarak yer almaktadır. Allah bize Uşak’a hizmet etme görevini bir kez daha nasip ederse, bütün ilçelerimizde bulunan esnafımızın talep ve beklentilerinin takipçisi olacağız. Esnafımızın daha iyi koşullarda ve huzurlu bir ortamda hizmet vermesi için ne gerekiyorsa yapacağız”. Öte yandan esnafın sorunlarını da dinleyen Mehmet Altay ve Hüseyin Keskin, zaman zaman notlar alarak, taleplerin yerine gelmesi için gerekli çalışmayı yapacaklarını bildirdiler.

 
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477