BAŞKAN ERDOĞAN İLE UŞAK’IN GELECEĞİNİ KONUŞTUK

BAŞKAN ERDOĞAN İLE UŞAK’IN GELECEĞİNİ KONUŞTUK

BAŞKAN ERDOĞAN İLE UŞAK’IN GELECEĞİNİ KONUŞTUK

www.usak.tv ye özel açıklamalarda bulunan Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan Danıştay’ın kendileri hakkında verdiği tarihi evlerle ilgili yargılama izni ile ilgili olarak verilemeyecek hiçbir hesaplarının olmadığını söyledi.

         Kendilerinin hizmet etmesini engelleyen başarıyı hazmedemeyen bir grup tarafından sürekli olarak şikayetler yapıldığını belirten Başkan Erdoğan 55-60 konu üzerinde müfettişler tarafından inceleme yapıldığını ve savcılığa intikal eden 15-20 civarında dosyanın tamamının takipsizlikle sonuçlandığını söyledi.  

Başkan Erdoğan: “ Müfettişler 4-5 tanesi soruşturulsun diye müfettişler rapor verdiler bizde bunlara Danıştay’a itiraz ettik bir tanesi ile ilgili olarak yargılama izni verildi. Elimizde konuyla alakalı çok fazla bilgi ve belge olmasına rağmen yargılama izni verildi. Tarihi evleri fahiş fiyattan kamulaştırdığımız iddia ediliyor oysa biz evleri değerin altında aldık. Ancak kamulaştırmadan önce alan şahıs ilk alım sırasında düşük gösterdiği için çok büyük bir kar elde etmiş gibi görünüyor. Bu da alım satımda vergin az çıkması için düşük gösterilmesinden kaynaklanıyor. Belediye olarak kamulaştırma yaparken gerçek değer üzerinden göstermek zorundayız. Şu ana kadar hakkımızda açılmış bir dava yok. Ancak dava açılması bizim yüzde yüz suçlu olduğumuz anlamına gelmez. Şuan savcılıkta sadece yıkım ile ilgili dosya kaldı. TOKİ kentsel dönüşüm alanının temizlenmesi yıkılması için 12 Milyon veriyor. Biz bu yıkımı üste 3 Milyon TL gibi bir para alarak yaptırıyoruz.  Uşak Belediyesin yıkım nedeniyle kazancı 15 Milyon TL yi bulmaktadır. Belediyeye para kazandırdık diye de yargılanacaksak ta yargılanırız. Belediyeye büyük bir kar sağladık ama bunu da şikayet ettiler. Sürekli olarak denetleniyoruz. Şikayetler ve denetlemeler yaptığımız işlin gereği. Bizim verilemeyecek hiçbir hesabımız yok. Biz Uşak halkına en iyi hizmeti vermeye devam edeceğiz. Biz ne yaptığımızın bilincindeyiz kaynaklarımı en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz” dedi.

2010 YILINDA BELEDİYEBNİN GELİRLERİNİ ARTIRDIK 55 MİLYON TL DEN 75 MİLYON TL YE ÇIKARDIK

2010 Yılında belediyenin gelirlerini 55 Milyon olan gelirlerimizi 75 Milyona çıkardıklarını belirten Başkan Ali Erdoğan Hem bu dünyada hem de diğer dünyada hesap vermeye hazır olduklarını ve verilemeyecek hesaplarının olmadığını söyledi.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE İLK ETAP İHALESİ YAPILDI İNŞAAT YAIKINDA BAŞLAYACAK

Kentsel Dönüşüm bundan sonra daha hızlı yürüyecek. İlk etap ihalesi yapıldı ve çok yıkımında ihaleyi alan firma şantiyesini kuracak ve inşaata başlayacak. 212 Konutun yapımına başlanacak. Bizde o bölgede çok hızlı bir yıkım gerçekleştiriyoruz. 212 konutu 2012 yılı sonuna kadar bitirmeyi taahhüt ediyorlar. Bir taraftan USAŞ Firmasının yaptığı dokumacılar sitesi inşaatı devam ediyor. Bu inşaatta tamamlandığında dokumacılarda yerlerine taşınacaklar ve yıkım hızlanacak. Kentsel dönüşüm işi çözüldü. Buradaki tapu devirleri %65 lerde. Ancak anlaşmamız %92 lere geldi. %8 gibi bir anlaşmayan kesim var. Burası artık gecekondu önleme bölgesi ilan edildiği için yetkilerin tamamı TOKİ’YE geçti. Mülkiyetin %65 i de TOKİ’DE şuanda. Sözleşme yapıp ta tapularını devretmeyenler TOKİ’nin davası ile karşı karşıya kalabilir, mali tazminatla karşı karşıya kalabilirler. Biz taşınmalarda araç gerek olarak teknik destek sağlayacağımızı belirtmiştik. İnşaatın başlaması ile bu işlerin daha hızlı olacağına inanıyorum. Kentsel dönüşüm rayına girdi.

AÇILAN DAVALAR KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ ETKİLEMEZ

Projenin ana yürütücüsü TOKİ hemen hemen bütün kentsel dönüşümlerde mahkemeler var. Ancak mahkemeler  işin yapılmasına engel değil. Sorumluluk TOKİ’nin biz sadece koordinatörlük yapıyoruz.

ATA PARKA KULE YAPACAĞIZ

Ata Park’ta düzenlemelerin devam ettiğini belirten Belediye Başkanı Ali Erdoğan “Burada kamulaştırma işlemlerini çözdük. Koşu alanlarını, projeye uygun çocuk oyun gruplarını ve 3 adet tenis kortunu yapmaya başladık. Otoparkını yaptık, Ağaçlandırma çalışmalarını yaptık. Geriye sadece kule ve gölet projemiz kaldı. Bunla ilgili de çalışmalarımıza devam ediyoruz. Önümüzdeki haftalarda bununda ihalesine çıkacağız. Eylül ayı gibi ihalesi yapılır ve 2012 yılında da kuleyi tamamlayacağız”

ALT YAPI TÜM MAHALLELERDE DEVAM DİYOR

Altyapıya büyük önem verdiklerini anlatan Başkan Erdoğan öncelikle doğalgaz hatlarının geçmesine önem verdiklerini belirterek: “Şu anda  yoğun çalışmamız Karaağaç mahallesinde, Işık Mahallesinde Şehitlerin altında, komple doğalgaz döşendi altyapı devam diyor, Aybey mahallesinde kanalizasyonu komple yeniledik, üst yapı çalışması aşamasındayız. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi, Sarayaltı mahallesi alt yap çalışmalarını tamamlamıştık bu yıl o bölgelerin hepsini taş parke ile kaplayacağız. İhalesini yaptık ihaleleri hep yerli firmamız USAŞ aldı. Yaklaşık 6 ihale yaptık ve tamamını USAŞ firması aldı. Firma ekiplerini artırarak hızlı bir şekilde çalışmalarını yürütüyor” dedi.

40 METRELİK ANA YOLLARI AÇMAYA DEVAM EDİYORUZ

Başkan Erdoğan Şehrin tamının değer kazanması için bütün 40 metrelik yolları açmaya devam tiklerini belirterek:  “Bu sen önce güneyi bağlayacağız. Kasaboğlu deresin başındayız. İzmir Ankara asfaltına bağlayacağız. Buradan da Vadi caddesine kadar 2. 40 metrelik ve 3. 40 metrelik yolarlıda bu sene tamamlamış olacağız. Allah nasip ederse önümüzdeki yılda Kuzey tarafının 40 metrelik yolunu açacağız. 18. Madde ihalesini yaptık ve bu yolu da gelişecek yıl başlayacağız son iki yılımızda Kuzeyi açacağız. Kuzeyde gençlik merkezimizi açtık, orda bir yüzme havuzu projemiz var. O bölge de 100 TL ödemeli TOKİ inşaatı hızla devam ediyor. Şehrin dezavantajlı bölgelerini avantajlı hale getirmek için teknik problemleri ve alt yapı sorunlarını çözüyoruz” dedi.

BÖLME YOLUNDA KAVŞAK DÜZENLEMELERİMİZ YAPILACAK

Başkan Edoğan polemik konusu olan yol ile ilgili olarak karayolları ile anlaştıklarını ve tahminen bir aya kadar 3. 40 metrelik yolda kavşak yapılacağını ve sorunun çözümleneceğini söyledi.

SICAK SUYU UŞAK’A KAZANDIRACAĞIZ O BÖLGEDEN TEK KARIŞ YER ALMADIM

Kayaağıl bölgesinde çıkan sıcak suyu Uşak2a kazandırmak için büyük bir çaba sarf ettiklerini belirten başkan Erdoğan “Şehrimizde magazinsel olarak herkes her şeyi der. Ancak ben bölgeden yer almadım.  Temel amacımız sıcak suyun Uşak belediyesin olması ve sıcak suyun Uşak’ın geleceğinde rol oynamasıdır. Hiç olmayan bir potansiyeli harekete geçirmek benim en büyük idealimdi. Ali Erdoğan olarak şehre çok büyük bir kaynak kazandırmak çok büyük bir hayalimdi. Allah bize bunu nasip etti. Termal su bu şehrin geleceğidir. Burada iki projemiz vardı. Anayol üzerinde yer almıştık. Ancak Kayaağıl köylüleri çok ısrar ettiler. Eğer bu su buradan giderse bölgemiz köhneleşir, gelişmez burası çevre yolu üzerinde de biz size arazi verelim satalım dediler ve bizde projeyi o bölgede uygulamaya karar verdik. Bu sene ihaleye çıkarak inşaatına başlamış olacağız. Ana yoldaki yerimize benzinlik yapabiliriz ya da karayolları özel idare gibi kuruluşlara vererek takas imkanı da yaratabiliriz” dedi.

 

ŞEHİRDE RANTÇI OLMASINA KARŞI DEĞİLİM DEDİ VE RANTÇILARA ADRES GÖSTERDİ

Belediye Başkanı Ali Erdoğan kaplıca yapılacak bölgeden yer alan rantçıların hayal kırıklığına uğraması ile ilgili bir sorumuz üzerine ise “Ben şehirde rantçı olmasına karşı değilim niye biz böyle projeleri hep lanse ediyoruz ki başta köylünün arazisi kıymetlensin, satın alsınlar parası olup kenarda bekleten insanlar var, köylülerin arazileri değerlenmiş oldu. Bu tür alışveriş kaynakların toplumsal paylaşımını sağlamış oluyor. Ben özellikle buradan yatırım yapacaklara sesleniyorum son iki yılımız Kuzey’e çalışacağız. Kuzey’de 40 metrelik yollar açacağız. Dolaysıyla Kuzey’de ki topraklar çok kıymetlenecek. Aybey mahallesi, Elmalıdere mahallesi, Işık mahallesi, karaağaç mahallesi üstü çok kıymetlenecek. Yatırım yapacak müteahhitler artık güneyde çok pahalı konutlara geçmesinler bu bölgelere geçsinler. Bu bölgeye de yatırımlar yapılırsa şehrimiz dengeli bir gelişme sağlar. Yer alanlara teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

 

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER