AK GENÇLİĞE ‘KUVVET’Lİ DESTEK

AK GENÇLİĞE ‘KUVVET’Lİ DESTEK

AK GENÇLİĞE ‘KUVVET’Lİ DESTEK
banner471

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kuvvet, Uşak AK Parti Gençlik Kolları’nın Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılarak, AK Partili gençlerle hem verimli hem de keyifli bir sohbete imza attı. Kuvvet, Uşak’ta gençlerin sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerde büyük tecrübeler edinmesinin önemli olduğunu belirterek, gençlerin çalışmayı elden bırakmaması gerektiğini ifade etti.

KUVVET, UŞAKLI GENÇLERİ UNUTMADI
Önceki hafta Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Yıldırım’ı ağırlayan gençlerin Uşak AK Parti’deki etkili faaliyetleri devam ediyor. 16 Aralık Salı Günü saat 19.30’da Uşak AK Parti İl Binasında yapılan gençlik kolları toplantısında gençlerin bu sefer ki konuğu UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet oldu. Özellikle son birkaç aydır İstanbul ve Ankara gibi şehirlerde bakanlar, bürokratlar ve başkanlarla üst düzey temaslarda bulunan UTSO Yönetiminin Başkanı Kuvvet’e AK Parti binasında gençler tarafından yoğun ilgi vardı.

KUVVET’İN SANAYİDE İLK YILLARI
AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Kuzubaşı ve Gençlik Kolları Yürütme Kurulu’nun organize ettiği toplantıya katılan Kuvvet, ilk sanayicilik yıllarından keyifli anekdotlarla vererek aile şirketleri örneği üzerinden Uşak sanayisinin günümüze kadar ki gelişimini aktardı. Kuvvet “Biz Uşak’ta sanayiciliğe ilk başladığımız yıllarda Uşak’ın dünyayla bağlantısı çok yoktu. Bugünkü gibi haber almak, teknolojiyi takip etmek, yenilikleri oluşturmak gibi imkanlarımız kısıtlıydı. Fakat biz o zaman yurt dışından teknoloji ve bilgi transferini Uşak’a aktarmaya başladıkça Uşak sanayisinin de değişmeye başladığını gördük. Biz o zamandan beri hep işimizi yapmaya eğildik. Tabi ki büyük tecrübeler yaşadık.” diye konuştu.

“UŞAK OLASI TEŞVİKTEN FAYDALANMALI”
Uşak ekonomisinin günümüzdeki durumunun devlet politikaları, teşvik sistemleri, dış ülkelerle yapılan ticaret ve Uşak’taki girişimcilik potansiyeline göre çok daha iyi seviyelere ulaşabileceğinin altını çizen Kuvvet, bu kapsamda önceki günlerde Uşak’a gelen Kalkınma Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’dan Uşak sanayisi için alınan sözlerin yabana atılmayacağını kaydetti. “Uşak’ı çok yakından ilgilendirecek yeni bir teşvik programı başlayabilir yeni yıldan itibaren. Ancak biz yeni yatırımcıların desteklenmesinin yanında mevcut yatırımcıların yeni teşvikten faydalanmasının Türkiye ekonomisi açısından şart olduğunu düşünüyoruz. Çünkü sanayicinin kasada parası olmaz. Sanayici parasını arsaya, enerjiye, teknolojiye, emeğe, insana, bilgiye harcamak zorundadır. Sürekli üretmek zorundadır” diyen Kuvvet, Hükümet’in ekonomi politikalarının parasını cebinde ve kasasında tutmayan sanayiciden verim alacak bir şekilde rahatlatıcı bir tarzda olması gerektiğini söyledi. Ardından Kuvvet “Hem Ankara’da vekillerimiz, başkanlarımızla birlikte oluşturduğumuz heyet olarak görüşmelerimiz, hem de Bakanımızla görüşmelerimizin olumlu neticeler vereceğini ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

SANAYİCİLERE MARKALAŞMA ÇAĞRISI

banner521
Uşak’ta ‘markalaşma’ konusunda da fikirlerini gençlerle paylaşan Kuvvet, firmaların ürettiklerinin bilinirliğinin ve tanınırlılığının bölgelere ve sektöre göre farklılıklar gösterebildiğini vurgulayarak, “Bugün fizibiliteleri doğru yaparak yatırım yapmak yetmiyor. Uluslar arası pazarda rekabet edebilmeniz gerekiyor. Bu anlamda markalaşma sanayicilikte ürünlerinizin pazarlanması açısından kalite, güven ve işbirliğinin rahatça sağlanabilmesinin lokomotifi olabiliyor” ifadelerini kullandı.

UTSO VE ÜNİVERSİTEDEN FAYDALI İŞBİRLİĞİ
Toplantıda Kuvvet, üniversite-sanayi işbirliği üzerinde de durdu. Kuvvet, sanayicinin üniversiteyle birlikte çalışmasının gerekli olduğunu belirterek, konuyla ilgili saptamalarını şu şekilde dile getirdi: “Sanayicinin ihtiyacı ne olabilir. Bilimsel ve verimli projeler… İleri ve gelişen teknoloji… Bilgi… Kalite… İnsan beyni… Bunların hepsi üniversitelerle işbirliğiyle ortak olarak tesis edilebilecek şeyler. Projeler koordine edilir, bilgili donanımlı zeka gücü olan insanlarla beyin fırtınası yapılır, teknoloji üretimi gerçekleştirilir… ARGE alanları ve çalışmaları yapılır. Bunların hepsi üniversite sanayi işbirliğiyle olur. Biz de Uşak Üniversitesi’yle UTSO olarak çalışıyoruz. İyi bir başlangıcın adımlarını karşılıklı atıyoruz. Üniversite de bu sayede, daha çok büyüyerek, akademisyenlerinin gelişimini sağlayarak, öğrencilerine tecrübe kazandırarak ve bilimsel anlamda işlerliğini artırarak Türkiye’de ve Dünyada daha önemli rollerin tarafı oluyor. Hem UTSO’nun hem de üniversitenin Uşak’ımızın daha iyi yerlere gelmesi için bu tür işbirliklerini önemsiyoruz”

UŞAKLI GENÇLERE ‘ÇOK ÇALIŞIN’ MESAJI…
Kuvvet’in toplantıda gençlerle ilgili dile getirdikleriyse gençler tarafından dikkat çekti. Toplantı sonunda gençlerin sorularını yanıtlayan Kuvvet, insanların eğitimlerini sürdürürken mesleki tecrübelerini edinmesinin hayati olduğunu söyledi. Kuvvet “Özellikle üniversiteli gençler sadece derslere girip çıkmamalı. Sadece resmi stajlarla kalmamalı. Hem okumalı hem alanları branşlarıyla ilgili sektörlerinde aktif olarak çalışarak tecrübe edinmeli. Üretkenlik teoriyle pratiği bir arada edinerek sağlanır. Örneğin bir makine mühendisi, okulda sadece derse girip çıkarak gerçekte mühendislik yapamaz. Aynı zamanda gidip kurumsal firmalarda, kuruluşlarda pişmesi, tecrübe edinmesi gerekiyor. Bunu kendisi istemesi gerekiyor. Sürekli yapması gerekiyor. Her zaman diyoruz, bu zamanda işinize sahip çıkmazsanız hayatta çok zorlanırsınız. Evliliğiniz, sosyal hayatınız, alışkanlıklarınız ve birçok şeyiniz riske girer. Biz de genç olduk. Çoğu zaman çoğu konuda zorlandık. Sıkıntılar çektik. Fakat çalışmayı elden bırakmadık. İleride sizin aranızdan girişimciler çıkacak belki. Siz bu nedenle kendinizi sınırlamayın, işinize lütfen hep sahip çıkın” diyerek sözlerini tamamladı.

KUVVET: GENÇLERLE YİNE BULUŞURUZ
Toplantı sonunda Uşak AK Parti Gençlik Kolları Başkanı Muhammed Kuzubaşı UTSO Başkanı Mustafa Kuvvet’e toplantıya katılımından ötürü teşekkür etti. Bunun üzerine Kuvvet “Ben de çok teşekkür ediyorum. Sizlerle her zaman bir araya gelip karşılıklı bir şeyleri paylaşmak benim için gurur verici” ifadesini kullandı. Tüm bunların sonunda Kuvvet’le gençlerin hatıra fotoğrafı çekilmesiyle program sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER