UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE İNTİHAL BOMBASI

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE İNTİHAL BOMBASI

UŞAK ÜNİVERSİTESİNDE İNTİHAL BOMBASI
banner471

banner521
 

Eski Rektör Adnan Şişmanın Danışmanı olan Doç.Dr. Cemil Yücel’den ibretlik intihal olayı.

Kavramı bilmeyen okuyucularımız için öncelikle açıklayalım. İntihal (TDK: Aşırma), bir kişinin eserinde başka kişilerin ifade, buluş veya  düşüncelerini kaynak göstermeksizin kendisine aitmiş gibi kullanması.  Akademik hayatta en ağır suçlardan biri. Meslekten atılmayı gerektiren bir suç.

Adnan Şişman’ın danışmanı  Doç.Dr. Cemil Yücel karısından aşırma yapmış dünyanın en prestijli bilim dergilerinden birinde makale yayınlamış. Makale konusu itibariyle eşinin yüksek lisans tezi. Tez danışmanlığını Yrd.Doç.Dr. Mustafa Yalçın yapmış. Kimyacı olan Mustafa Yalçının böyle bir teze nasıl danışmanlık yaptığı da ayrıca merak konusu.

Doçent eşi  G.Y  ’in tez konusu Öğretmenlerde Mesleki Tükenmişlik ve Örgütsel vatandaşlık davranışı. Eylül 2006’da Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yapılmış. Doç.Dr. Cemil Yücel’in makalesinin  adı ise  Türkiye’deki İlkokularda Öğretmenlerin Tükenmişliği ve Örgütsel Vatandaşlık Davranışı. Makale ABD’de Educational Planning adlı derginin  2008 yılı Volume 17, Number 1’de çıkmış.

Bu makalenin getirdiği bilimsel puanlarla  doçentliğe başvuru hakkı kazanan Cemil Yücel Doçentliğe başvurmuş ve doçent olmuş.

www.usak.tv olayı araştırırken bir akademisyen,  tezi aslında Cemil Yücel yapmıştır. Onun için Cemil yücel kendi malı olmanın verdiği özgüvenle malzemeyi kullanmıştır, bilgisini aldık. Bu durumda  yüksek lisans tezini eşi G. Y.     değil de  Cemil Yücel yaptıysa  yüksek lisans tezinin iptalinin  söz konusu olduğu akademik hukukçular tarafından ifade ediliyor. Yaşananların aslında  aile boyu bir skandal olabileceği iddiaları ortaya atılıyor. Kendi bile yapmış olsa böyle bir dergide yapılan yayında Cemil Yücel’in kaynak göstermesi gerektiği kaynakçada yüksek lisansa atıf olmadığı ifade ediliyor.

Uşak üniversitesi Rektörüne ve YÖK’e aşağıdaki belgeleri sunarak soruyoruz. Bu nedir. İki Çalışmada da  faktör yükleri tablosundaki sayılarla Korelasyon Metrisi sayılarının birebir uyması İNTİHAL MİDİR, DEĞİL MİDİR?

 Artık makaledeki metinlerdeki aşırmaları da  akademi dünyası bulsun!

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER