İSTANBUL’DAKİ KARAHALLILAR GELENEKSEL TARHANA GECESİNDE BULUŞTULAR

İSTANBUL’DAKİ KARAHALLILAR GELENEKSEL TARHANA GECESİNDE BULUŞTULAR

İSTANBUL’DAKİ KARAHALLILAR GELENEKSEL TARHANA GECESİNDE BULUŞTULAR

İstanbul’da faaliyet gösteren Karahallılar Vakfı tarafından her yıl aralıksız olarak düzenlenen “Geleneksel Tarhana Gecesi” 15 Kasım 2009 tarihinde Gaziosmanpaşa ilçesindeki Grand Salon’da yapıldı.

Bu yıl 22.si düzenlenen ve 500 davetlinin katıldığı gecenin başlangıcında özel olarak Uşak’tan getirilen tarhanadan pişirilen çorba davetlilere ikram edildi. Tarhana çorbasının içilmesinden sonra salonun müzik gurubu tarafından icra edilen yemek müziği eşliğinde davetliler yemeklerini yediler.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Ahmet Bursalı; vakıf faaliyetleri, yapılan yardımlar ve üniversite öğrencilerine verilen burslar konusunda bilgilendirmede bulundu.

Konuşmanın ardından Karahallılar Vakfı’na maddi desteklerinden dolayı Ömer Saraç, Sefer Yıldırım, Ahmet Zora, Akgünler Otomotiv, Tezcanlar Mobilya, Bülent Kesen, Mehmet Çoban ve Hüseyin Akçay’a birer plaket verildi.

Ömer Saraç’ın plaketini AKP Eskişehir Milletvekili H.Murat Mercan, Sefer Yıldırım’ın plaketini ise CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu verdiler.

Plaket verilmesi sırasında birer konuşma yapan her iki hemşehri milletvekili Karahallı ve vakıf konularından bahsetti.

Gecenin sunuculuğunu yapan tiyatro ve seslendirme sanatçısı Göksenin Uçarer’in başarıyla yaptığı sunum ve Ege şivesiyle yaptığı espriler nedeniyle büyük alkış topladı.

Gecenin en dikkat çekici bölümü ise Karahallılıların oynadığı Ege bölgesi halk oyunları gösterisi oldu. Oyuncular davetlilerden büyük alkış topladı.

İlerleyen saatlerde Karahallılı kadın ressam Tangül Özer’in yaptığı ve gelirini vakfa bağışladığı büyük boy Çlandıraz Köprüsü konulu yağlı boya tablo açık artırmada 5 bin liraya İstanbul Hospital yönetimine satıldı.

Gecenin son bölümünde sahneye çıkan Ege türkülerinin usta yorumcusu THM sanatçısı Makbule Kaya, başlangıç bölümünde Uşak türkülerinden oluşan bir repartuvar sundu. Hareketli türkülerle konserine devam eden Makbule Kaya ikinci bölümde söylediği hareketli türkülerle davetlileri coştururken,  yaptığı esprilerle salonu adeta gülmekten kırdı geçirdi.

Konser boyunca Makbule Kaya’ya eşlik eden Çağdaş Halk Dansları Topluluğu  oynadıkları Ege yöresi oyunlarıyla davetlilerden büyük alkış topladı.

Saat 19.00 da başlayan gece gece 24.00 da sona erdi. Geceye katılan davetliler gelecek sene tekrar bir araya gelmek için sözleştiler.

 Geceye katılan davetlileri arasında; AKP Eskişehir Milletvekili Doç.Dr. H.Murat Mercan, CHP Uşak Milletvekili Prof. Dr. Osman Coşkunoğlu, Kızılay Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Servet Karahan, Çatalca Kaymakamı  Yüksel Ayhan, Karahallı Belediye Başkanı Dr. Nihat Süzek, Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Ömer Saraç, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Ahmet Akbal, Egebir Dernek Başkanı H.Reşit Öz, Uşaklılar Vakfı Başkanı Cahit Karahan, Aydınlılar Vakfı 2.Başkanı Mehmet Ali Çetin, İstanbul Emniyeti Çocuk Büro Amiri Emniyet Amiri Uğur Tekin gibi şahsiyetlerle İstanbul Hospital personeli ve Uşaklılar Vakfı üyeleri bulunmaktaydı. Mazeretleri nedeniyle geceye katılamayan Uşak Valisi Özdemir Çakacak ve Karahallı Kaymakamı Ümit Cavuldak birer kutlama mesajı gönderdiler.

Haber ve Foto: Mehmet Çolak

Karahallı Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER