Yorgancılar’dan Sudan’lı Bakan Ve Midilli Belediye Başkanına Açık Çağrı

Yorgancılar’dan Sudan’lı Bakan Ve Midilli Belediye Başkanına Açık Çağrı

Yorgancılar’dan Sudan’lı Bakan Ve Midilli Belediye Başkanına Açık Çağrı
banner475
banner471
Midilli Belediye Başkanı Spryos Galinos’un ziyaretinde konuşan Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Türkiye ile Yunanistan arasında derin ve güçlü bağlara dikkat çekerek, iki ülkeyi birbirine bağlayan Ege Denizini verimli biçimde kullanma çağrısında bulundu.
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Midilli Belediye Başkanı Spryos Galinos’u makamında ağırladı. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Yorgancılar, ziyarette yaptığı konuşmada, iki ülke arasında dostluk ilişkilerine vurgu yaptı. Türkiye ve Yunanistan’ın üretim için Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarına ağırlık vermesi gerektiğini ifade eden Yorgancılar, “Yunanistan ile güçlü ilişkilerimiz söz konusu. Yakın bir zamanda iki ülke de de seçim olacak. Yine Suriye’deki durum nedeniyle kıyılarımızdaki mülteciler ortak sorunumuz. Bu konuda iki ülkede gerekli gayreti gösteriyor. Umarız sorun daha da büyümeden çözüme kavuşur” dedi.
FOÇA İLE MİDİLLİ ARASINA FERİBOT SEFERİ ÖNERİSİ
Yorgancılar, karşılıklı ticaret ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde ortak deniz olan Ege Denizinin azami verimle kullanılması gerektiğini belirterek, “Menemen Ticaret Odası, Foça’dan Midilli’ye feribot seferleri başlatılması için öneride bulundu. Ayvalık ile Midilli arasında düzenli feribot seferi var. Ancak, Ayvalık-İzmir 165 kilometre ve yaklaşık iki saat. Oysa Foça ile İzmir 45 dakika. Foça ile Midilli arasında feribot seferi başlatıldığı takdirde hem ticari, hem turistik ilişkiler büyük gelişme gösterir” dedi.
Midilli Belediye Başkanı Spryos Galinos ise, halen Polomari limanında devam eden marina yatırımının tamamlanmasının ardından Foça ile Midilli arasında feribot seferleri başlatılacağını belirterek, “Bu gerçekleşene kadar biz sıcak dostluklarla ilişkilerimizi artırmak için sağlam adımlarla çalışmalarımızı sürdürmeliyiz” diye konuştu.
YORGANCILAR SUDAN TİCARET BAKANINI DA AĞIRLADI
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ı, Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali de ziyaret etti. EBSO Yönetim Kurulu üyeleri Eyüp Sevimli, Kamil Porsuk, Ateş Demirkalkan’ın da hazır bulunduğu ziyarette konuşan Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali, Türkiye’nin çok iyi bir üretici güce sahip olduğunu söyledi. Mohammed Ali, “Kazan, makine, otomotiv, traktör, bisiklet, motosiklet, elektrikli cihazlar başlıca ithal kalemlerimiz ve Türkiye bu alanlarda çok iyi üretici güce sahip. Türkiye’den çok ithal edeceğimiz ürün var” dedi. Pamuk, susam gibi tarımsal ürünlerin yanı sıra bakır madeninde önemli ihracatçı olduklarını kaydeden Mohammed Ali, “Türkiye’de Sudan sermayeli şirket sayısı 64. İzmir’de iki Sudan sermayeli şirket var. Karşılıklı ticaret ve ekonomik ilişkileri artırmak için büyük potansiyele sahibiz” diye konuştu.
EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar da, işbirliğinin geliştirilmesinde heyet organizasyonlarına ağırlık verilebileceğini belirterek şunları söyledi:
“Sudan ile işbirliği ticaretin artırılmasında alıcı ile satıcının buluşması önemli. Susam satıcısı ile susam alıcısını, traktör talep eden ile üreteni buluşturan yani alıcı ile satıcıyı doğrudan buluşturan organizasyonlara imza atarak ilişkilerimizi geliştirelim.”
Ziyaretin ardından EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, Sudan Ticaret Bakanı Elsadig Mohammed Ali’ye bir plaket takdim etti.
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477