Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu, ’Üyeleri MİT Belirledi’ İddialarını Yalanladı

Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu, ’Üyeleri MİT Belirledi’ İddialarını Yalanladı

Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu, ’Üyeleri MİT Belirledi’ İddialarını Yalanladı
banner475
banner471
Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu, ’Üyeleri MİT belirledi’ iddialarını yalanladı.
Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu, derneğin üye olmasını istediği hakim ve savcıları ’HSYK seçim sürecinde MİT tarafından oluşturulduğu iddia edilen fişleme listesine bakarak belirlediği’ şeklindeki iddiaların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmadığını açıkladı.
Yargıda Birlik Derneği Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, 27 Ağustos 2015 günü bir gazetede yayımlanan "Yargıda MİT fişi destekli örgütlenme" başlıklı asılsız ve itham edici haberle ilgili olarak kamuoyunu ve yargı mensuplarını doğru bilgilendirme amacıyla açıklama yapılmasına gerek duyulduğu vurgulandı. Açıklamada, gazete haberinde yer alan ’Derneğin üye olmasını istediği hakim ve savcıları HSYK seçim sürecinde MİT tarafından oluşturulduğu iddia edilen fişleme listesine bakarak belirlediği öğrenildi’ şeklindeki iddiaların gerçekle hiç bir ilgisi bulunmamaktadır. Sipariş üzerine hazırlandığı belli olan haberin dilinden anlaşıldığı kadarıyla yargıdaki belli gizli ittifaklar hâla faal durumdadır" denildi.
Yargıda Birlik Derneği (YBD)’nin, tıpkı HSYK seçimlerinde çalışmalar yürüten Yargıda Birlik Platformu gibi yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkesi doğrultusunda hareket ettiği kaydedilerek şöyle denildi:
"Bu yüzden yargıda hiçbir siyasi, dini veya mezhebi görüşün belirleyici olamayacağını, yargılama görevini yerine getirirken tarafsızlık ilkesinin ihlal edilmemesi gerektiğini vurgulayarak yola çıkmıştır. Bugün gelinen noktada HSYK seçimlerinden sonra yargıda sağduyulu ve aklıselimle hareket eden bağımsız ve tarafsız yargı mensuplarının iradeleri tecelli etmiş, bu irade tecellisi hür aklın bir meyvesi olmuştur. YBD emir ve talimatla değil, özgür iradeleri ve hassas vicdanlarıyla hareket edenlerin ve ülkesi, milleti ve devleti için tavır alanların oluşturduğu bir dernektir. 12 Eylül günü Genel Kurul yapmaya hazırlanan derneğimizin üye sayısı şimdiden dört bini aşmış durumdadır. Bu durumun doğal olarak farklı çevrelerde rahatsızlıklar yarattığında kuşku bulunmamaktadır. YBD’nin tüm üyeleri ve üyelik işlemleri devam eden üye adaylarımızın net bir duruş sahibi olduklarından, sadece ve sadece bu ülke için mesleklerini en iyi şekilde ifa etmek çabasında olduklarından kimsenin kuşkusu olmamalıdır."
banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477