Veterinerlerden Besicilere Sıcak Hava Uyarısı

Veterinerlerden Besicilere Sıcak Hava Uyarısı

Veterinerlerden Besicilere Sıcak Hava Uyarısı
Veterinerler, hayvan besicilerinin artan sıcak havalarda dikkat etmesi gereken hususlarda önemli uyarılarda bulundular.
Aşırı sıcaklar nedeniyle hayvanlarda birçok hastalığın baş gösterdiğine dikkat çeken Veteriner Hekim Salih Kepti, besicilerin hayvanlarda olabilecek hastalıklara karşı dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulundu. Kepti, aşırı sıcaklıklarda hayvanlarda oluşabilecek hastalıklara değinerek, “Aşırı sıcaklarda hayvanlarda bayılma, sarılık, sinir sistemi bozuklukları, sindirim sistemi bozuklukları, gaz birikimi, mide hazımsızlığı, burun akıntısı, göz yaşarması gibi hastalıklar meydana gelebiliyor. Yine sıcaklıklara bağlı olarak hayvanlarda yemden düşmeler, iştahsızlık, ayaklarda şişmeler meydana geliyor. Bunlara bağlı olarak da ölümler yaşanabiliyor” dedi.
Meydana gelen hastalıklara karşı hayvan besicilerinin alacağı önlemlere de değinen Kepti, “Aşırı sıcaktan dolayı hayvanın su içme hissi artar. Yem yemesi düşer. Süt verimi azalır. Isınan hayvanda aşırı bir terleme oluşur. Hayvan bu teri atmak için gölgelik alanları tercih eder. Burada hayvanı serinletmek için besiciler fan sistemiyle serinletme yapabilir. Hayvanlara duş aldırabilir. Böylelik ısı düzenini toparlar. Sıcak havalar gebe hayvanlar üzerinde ciddi anlamda bir etki yapmaz. Et ve süt veren hayvanların besi ihtiyacını karşılamak için kilo alamaz” şeklinde konuştu.
Hayvan besicilerden Dursun Işık ise, yaz aylarında artan sıcak havalara bağlı olarak hayvanlarından meydana gelen hastalıklara karşı veteriner hekimlerin kendilerine vermiş olduğu tavsiyeler doğrultusunda hareket ettiklerini ifade ederek, hayvanlarını sıcaklıktan korumaya çalıştıklarını belirtti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER