VALİ VE BÜROKRASİ SEL BÖLGESİNİ İNCELEDİ

VALİ VE BÜROKRASİ SEL BÖLGESİNİ İNCELEDİ

VALİ VE BÜROKRASİ SEL BÖLGESİNİ İNCELEDİ
banner475
banner471

Vali ÖZDEMİR ÇAKACAKK Banaz’da selden zarar gören köyleri ziyarete derek yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Güllüçam, Hatipler ve Çiftlik Köyleri sakinleri sabah uyandıklarında köprülerinin taştığını ve yıkıldığını, ekili arazilerinin ve seralarının sular altında kaldığını belirttiler.

 

Güllüçam Köyüne incelemelerde bulunmak üzere giden Vali Özdemir ÇAKACAK ve beraberindeki heyeti köyün girişinde Banaz Kaymakamı Mustafa Asım ALKAN ve yetkililer karşıladı.

     Çizmelerini giyerek zarar gören ekili alanları gezen vali Çakacak burada yetkililerden bilgi aldıktan sonra köy kahvehanesine geçti.

     Vali ÇAKACAK; D.S.İ. nin yapacağı çalışmalara başta muhtarlar olmak üzere tüm köy halkının destek vermesini istedi.

     Güllüçam Köyü Muhtarı Hasan ÇELİK: Islah çalışması için imzaların tamamlanma aşamasında olduğunu belirterek bunları en kısa zamanda tamamlayacağız dedi.

     Kaymakam ALKAN; Yazın Dere Islahı çalışması için yaptıkları girişimlerin köy halkından 2 – 3 kişinin iş makinalarının çalışmasını istemediklerini bildirerek dilekçe vermeleri sonucu sekteye uğradığını belirterek dün akşam Allahtan yağmur dindi. Devam etseydi köyü de sel basabilirdi dedi.

      Vali ÇAKACAK: Dere yataklarının devletin olduğunu gerekli görüldüğü zaman ıslah edilebileceğini bunun için vatandaş olarak devlete zorluk çıkarılmadan rıza gösterilmesini dile getirdi. Ve Dere Islahı çalışmalarına karşı olan 2 kişiyle konuşarak karşı çıkmalarının nedenlerini öğrenerek devletin kendilerini mağdur etmeyeceğini belirtti..

      Güllüçam Köyü halkı Kanalizasyonun köyden geçtiğini yazın çok kötü koktuğunu bu işin çözüme kavuşturulması sözünü istedi.

      Belediye Başkanı Tahsin ERDEM: Arıtma Tesisi yapmak istediklerini fakat birçok bürokratik engeli aşamadıklarını belirterek çevre bakanlığının bu konuda belediyelere destek verecek olmasının kendilerini ümitlendirdiğini, bu bölgede bulunan kendilerine ait arazilerden dere islah çalışmasında ne kadar alınması gerekliyse alınmasına rıza göstereceklerini belirtti.

      Vali ÇAKACAK bunun üzerine belediye başkanlığının bu konuda AB destek projesi olup olmadığını sordu.

       Köyün taşınması için 128 kişinin imza verdiğini belirten muhtar ÇELİK bir kişinin devamlı şikayet dilekçesi verdiğini belirtti.

       İl Tarım Müdürü Atila ARSLAN ise bunun üzerine taşınılmak istenen yerin köyün merası olduğunu, meraların hayvancılık için çok önemli olduğunu lüzumsuz yere meraların harcanılmaması gerektiğini bildirdi.

       ARSLAN; Tarım Sigortasından köylülerimizin yararlanmasını tarlalarını hayvanlarını sigorta ettirebileceklerini don, sel vb afetlerde sigortanın çiftçinin bu zararını karşıladığını, sigorta priminin dekar başına 4 tl olduğunu sigorta bedelinin yarısını tarım bakanlığının ödediğini yarısını da çiftçinin hasatta ödediğini belirtti. Çiftçilerimizin bu sigortadan faydalanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olması gerektiğini bildirdi.

      Güllüçam Köyü sakinlerinin bundan haberdar olmadıkların belirtmeleri üzerine Vali ÇAKACAK İl Tarım Müdürüne köy köy gezilerek bunun anlatılması talimatını verdi.

       Güllüçam Köyü sakinleri Sulama Sistemine geçilmesi için müracaat ettiklerini belirterek, kanalizasyon için müracaatlarıda olduğunu ve Kaymakamlığın desteği ile su pompası aldıklarını belirttiler.

       Vali ÇAKACAK; D.S.İ. ile Özel İdare Müdürlerine bu köyde sulama ile ilgili toplantı yapılması talimatını verdi.

        Güllüçam Köyündeki incelemelerden sonra İlçemiz Şehitler Mahallesi ile İslam Mahallesini birbirine bağlayan köprü de incelemelerde bulunup, yetkililerden bilgi aldıktan sonra Hatipler Köyüne geçti.

       Hatipler Köyü girişinde köy Muhtarı ve vatandaşlar tarafından karşılanan Vali ÇAKACAK ve beraberindekiler, selden zarar gören seraları inceledikten sonra köy kahvehanesine geçtiler.

        Burada Sel hakkında bilgiler alan ÇAKACAK’a, Hatipler Köyü Kalkınma Koop.Başkanı Ahmet ÇELİK, Banazlı Üreticilerin Uşak Pazarına alınmadığını ve üreticinin ürünlerini satamadığını belirterek İl Tarım Müdürlüğünden destek beklediklerini dile getirdi.

        İl Tarım Müdürü Atila ARSLAN bu konunun belediye meclisine geldiğini önümüzdeki günlerde bu problemin çözüleceğini belirterek 2010 yılıyla ilgili destekleme proğramının her çiftçiye dağıtıldığını belirtti.
HABER VE FOTOĞRAFLAR MURAT ALİ TEKE - HASRET GAZETESİ BANAZ

banner473
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner477