Vali Taşyapan Sebze Üretim Tarlalarını Gezdi

Vali Taşyapan Sebze Üretim Tarlalarını Gezdi

Vali Taşyapan Sebze Üretim Tarlalarını Gezdi
Van Valisi İbrahim Taşyapan, kentte sebze üretimi yapan tarlaları gezerek, üreticileri yapmış oldukları hizmetten dolayı tebrik etti.
Vali İbrahim Taşyapan, beraberinde yardımcıları, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Fevzi Altuner, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Tuşba İlçe Müdürü Salih Şirazi, Tuşba İlçe Milli Eğitim Müdürü Muhlis Geylani ile birlikte Niğde ilinden gelerek Van’da kiraladığı 500 dekar arazide Vanlı ortaklarıyla sebze üretimi yapan Yıldırım Tarımcılık işletmesinin sahiplerini ziyaret etti. Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı Basınçlı Sulama Sistemleri’nden (KKYDP) faydalanan üreticinin sebze tarlalarını gezen Vali Taşyapan, gördüğü manzara karşısında tebriklerini iletti. Tarlada çalışanlarla sohbet eden Vali Taşyapan, üreticilerden tarla ile ilgili bilgiler aldı. Traktöre binerek tarlayı da süren Vali Taşyapan, hasada da yardımcı oldu.
Konu ile ilgili Vali Taşyapan’a bilgiler veren üreticiler, Tuşba ilçesi Tevekli Mahallesi’nde kiraladıkları 500 dekar arazinin 90 dekarına patates, 120 dekarına karpuz, 120 dekarına kavun, 135 dekarına domates, 20 dekarına biber ve 15 dekarına da patlıcan olmak üzere geniş bir alanda sebze yetiştiriciliği yaptıklarını ifade eden üreticiler, “30’u bayan olmak üzere toplam 48 kişiye yaklaşık 7 ay boyunca istihdam oluşturuyoruz. Hafta sonları bu sayı 60’a kadar çıkmaktadır” dedi.
Koca alanı gezerek dalından kopardığı sebzelerin tadına da bakan Vali Taşyapan, daha sonra konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Sebzecilik yapılır mı yapılmaz mı tartışmalarının uygulamalı olarak yapılabildiğini göstermek amacı ile burada olduklarını belirten Vali Taşyapan, “Burada güzel bir birliktelik yapmışlar, çok güzel şeyler üretiyorlar. Patates, domates, patlıcan ve biber gibi birçok şey üretiyorlar. Gördüğünüz gibi hem modern uygulamalı damla sulama sistemi yapıyorlar hem de modern bir üreticilik gerçekleştiriyorlar. Bu çok önemli bir iş. Burada da birçok insana da iş imkanı sağlıyorlar, ben kendilerine teşekkür ediyorum. İnşallah daha güzel, daha modern tesisleri burada kurarlar. Sarı Mehmet Barajı büyük bir alanı suluyor, topraklarımız da verimli topraklar. Arkadaşlarımıza vermiş oldukları desteklerden dolayı da kurum amirlerimizi kutluyorum. Bu üreticilerimizin her zaman yanındayız” dedi.
Van da sebze ve meyve ürünlerinin çok pahalı olduğunu, bunun sebebinin de Adana’dan, Çukurova’dan veya Bafra Ovası’ndan buraya kadar gelmesinden kaynaklanan nakliyeden dolayı yaşandığını da sözlerine ekleyen Vali Taşyapan, “Nakliyenin binmesinden dolayı vatandaşlarımız pahalıya tüketmek zorunda kalıyorlar. Ama bu tür üretim yerlerimiz çoğalırsa, buradaki iç tüketimimizi karşılayacak şekilde üretim olursa bizde Türkiye’nin diğer illerinde olduğu gibi sebzeyi en azında yaz aylarında pahalı yemekten kurtuluyoruz. Ucuz olur, kaliteli olur, lezzetli olur ve hem kendi toprağımızın ürünü olur. O açıdan arkadaşlarımızın yaptığı hizmeti küçümsemeyelim. Önemli bir hizmet yapıyorlar. Önemli sayıda işçi çalıştırıyorlar. Onlarda evlerine emeklerinin karşılığını götürmenin memnuniyetini duyuyorlar, dolayısıyla burada önemli bir faaliyet icra ediliyor. İş kuracak olanlara da örnek teşkil ediyorlar. Ben kendilerine başarılar diliyorum. Herhangi bir sıkıntıları olduğunda bizlere, kaymakamlığımıza, tarım teşkilatımıza çekinmeden iletmelerini ve işlerini ileriye götürmeleri konusunda gayretler diliyorum” ifadelerini kullandı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER