UŞAK`TA SU SORUNU YAŞANMAYACAK

UŞAK`TA SU SORUNU YAŞANMAYACAK

UŞAK`TA SU SORUNU YAŞANMAYACAK
banner282
Uşak Belediye Başkanı Ali Erdoğan, yağışların olmaması nedeniyle yaşanan kuraklık ve içme suyunun son durumu hakkında bilgi verdi.
 
İçme suyu sağlanan Küçükler Barajı ve Çokrağan hattında 15 günlük su kaldığını kaydeden Başkan Erdoğan, mevsimsel şartların bu şekilde devam etmesi durumunda içme suyu kuyularından faydalanacaklarını belirtti. Devlet Su İşleri'nden alınan bilgiler ile kentin kuyularından gelecek suyun sıkıntı yaratmayacağını ve Uşak'ın su sorunu yaşamayacağını anlatan Erdoğan, "Ülkemizde ve dünyamızda son zamanlarda mevsimsel anlamda sıkıntı yaşanmaktadır. Gördüğümüz kadarıyla mevsimsel kaymalar yaşanmaktadır. Bu nedenle ilimizde ve ülkemizde görmemiz gereken yağışlar maalesef gerçekleşmedi. Bu durum bizim içme suyu barajlarımızı da etkiledi" dedi.
 
Uşak'ta konu hakkında sıkıntı yaşanmaması için yol haritasının da belli olduğunun altını çizen Erdoğan, belediye olarak her konuda hazırlıklı olduklarını dile getirdi. Uşak'ta mevcut kuyuların yanında olumsuz durumlar için eylem planlarının da bulunduğunu ileten Erdoğan,"Belediyemiz vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamaması için alternatif planlarını da hazır bulunmaktadır. Herhangi ters bir durumda ilimizin ihtiyacını karşılayacak durumdayız. Bu saatten sonra vatandaşlarımızdan en büyük beklentimiz ise yağmur ve kar yağışı için dua etmeleridir" ifadesini kullandı. Su ile ilgili ekiplerinin de donanımlı olduğuna işaret eden Erdoğan, ekiplerinin her anlamı ile hazır olduğunu sözlerine ekledi.
 
BARAJLAR SIKINTILI
 
Son zamanlarda ülke genelinde içme suyu konusunda sıkıntılar yaşandığını belirten Belediye Başkanı Ali Erdoğan,"Ülkemiz son dönem içinde ciddi bir manada kuraklık ile karşılaştı. Bu durum bizim ilimiz içinde geçerlidir. Gördüğümüz kadarıyla ilimize su temin ettiğimiz Küçükler Barajı'nda 15 günlük su kaldı. Şu an saniyede 90 litre su kullanabiliyoruz. Barajımızdan normal değerlerde saniyede 400 litre su kullanmamız gerekiyor. Çokrağan kaynağımızdan ise saniyede 40 litre su alıyoruz. İki ana kaynağımız toplanıldığında aldığımız değer saniyede 130 litredir geride kalan saniyede 270 litre bir açıktır. Biz bu nedenle havaalanı ve Doğala bölgesindeki kuyularımızdan su temin etmeye başladık. İlimizin yer altı su seviyesinde sıkıntı yok. Bu nedenle bir su kesintisi yaşamayacağız. İlimizde Devlet Su İşleri ile beraber Havza kontrolü konusunda da ciddi bir çalışmamız var. Bundan sonra hep birlikte yağış için dua etmeliyiz. Biz mevsimsel bir kayma olduğunu öğrendik. Şubat ve mart aylarında yağışların yoğun olmasını bekliyoruz" dedi.
 
ALTERNATİFLER PLANLARIMIZ HAZIR
 
Herhangi olası bir duruma gr alternatif planlarının hazır olduğunu açıklayan Başkan Erdoğan,"Sularımızın daha tasarruflu kullanmasını istiyoruz. Tüm vatandaşlarımız bu konuda tedbiri elinden bırakmamalıdır. Biz ne olur ne olmaz düşüncesi ile 3 kuyumuzu da hazır bulunduruyoruz. 1999 yılında ilk belediye başkanlığım döneminde içme suyu konusunda sıkıntılar vardı. Biz çok hızlı bir şekilde Kuyular açarak soruna çözüm bulduk. 2011 yılına kadar kuyulardan devam ederken 2011 yılında barajlardan almaya başladık. Kuyularımız saniyede 450 litre kapasitedir. 11 e yakın kuyumuz söz konusudur. 3 kuyuyu da eklediğimizde bu sayı 14 e çıkacak. Bir de Karabol hattımız var. Bu hattımız 1960 lı yıllardan bu yana kullanılıyordu. Daha sonra burada arsenik çıkınca bırakmıştık. Biz bu bölgede de arsenik arıtması sağlayarak yakın zamanda verebiliriz. Bilindiği gibi en son 8 milyon TL'lik ishale hattı projesine çıkmıştık. Bu proje depolarımızı da kapsıyordu. İlimizin nüfusu 500 bine çıksa bile bu konuda sıkıntı yaşamayacak durumdayız" diye konuştu.
 
 
 
 
YORUM EKLE
banner534
SIRADAKİ HABER