”UŞAK HALKI VAN`DAKİ KARDEŞLERİ İÇİN SEFERBER OLDU”

”UŞAK HALKI VAN`DAKİ KARDEŞLERİ İÇİN SEFERBER OLDU”

”UŞAK HALKI VAN`DAKİ KARDEŞLERİ İÇİN SEFERBER OLDU”
banner471

Uşak Valiliği, Van'da yaşanan depremin yaralarını sarmak amacıyla yardım kampanyası başlattı. Kampanya kapsamında toplanan 26 bin battaniye kargo uçağı ile depremzedelere gönderiliyor. Vali Özdemir Çakacak, kampanyaya destek veren fabrikaların yurtdışı siparişlerini öteleyip stoklarındaki ürünleri depremzedeler için bölgeye gönderdiğini bildirdi.

Vali Özdemir Çakacak, Van’daki depremzedeler için başlatılan yardım kampanyası kapsamında toplanan 26 bin battaniyenin kargo uçağına yüklenmesi işlemlerini yerinde inceledi. Uşak Havaalanı’nda gece geç saatlere kadar süren çalışmaları koordine eden Vali Özdemir Çakacak, “Acılar paylaşıldıkça azalır. Uşak halkı, Vanlı kardeşleri için seferber oldu” dedi.

26 bin battaniyenin kargo uçağına yüklenmesi çalışmalarına Vali Özdemir Çakacak’ın yanı sıra Vali Yardımcıları Mustafa Yıldız ile İsmail Gürsoy, İl Afet ve Acil Durum Müdürü İsmail Karaalp, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet de eşlik ettik. Uşak'tan şuana kadar toplam 26 bin battaniye, bin kilim, 10 çadır ve tıbbi malzeme toplandığını ifade eden Vali Özdemir Çakacak, kampanya kapsamında yardımların devam edeceğini bildirdi.

YARDIMLAR MİLLETİMİZİN HASSASİYETİNİ GÖSTERİYOR

Deprem nedeniyle dün yaptıkları toplantı sonrası kampanyaya start verdiklerini ve acil olarak bölgeye battaniye göndermeyi kararlaştırdıklarını belirten Vali Özdemir Çakacak, “Van’da meydana gelen üzücü deprem milletimizi derinden yaralamıştır. Millet olarak, Uşak halkı olarak, Vanlı hemşerilerimize baş sağlığı dileklerimize iletiyoruz. Ölenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Millet olarak böyle günlerde elimizden gelen yardımı yapmaya gayret ediyoruz. Bu milletimizin hassasiyetini ortaya koyuyor. Acılar paylaşıldıkça azalır. Uşak halkı da Vanlı kardeşlerinin acısını paylaşıyor, elinden gelen desteği vermeye çalışıyor. Bilindiği gibi Uşak ilimiz Türkiye’deki battaniye üretiminin yüzde 90’ını karşılıyor. Bu itibarla dün vali yardımcılarımız, belediye başkanlarımız ve sivil toplum örgütlerimizin katılımı ile bir toplantı yaptık. Deprem bölgesine acil olarak gönderebileceğimiz kadar battaniyeyi gönderme kararı aldık. Ardından hemen 4 bin battaniyeyi karayoluyla yola çıkardık. Şimdi de bir kargo uçağı ile 26 bin battaniye ile halı, kilim ve tıbbi malzeme gönderiyoruz. Bu uçağa sığmayan malzemeleri de yarın gelecek uçakla göndereceğiz. Uşak halkı olarak Van halkının yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

SİPARİŞLER ERTELENDİ

Kampanyaya destek veren fabrikaların yurt dışı siparişlerini öteleyip stoklarındaki ürünleri depremzedelere gönderme kararı aldığını da hatırlatan Vali Özdemir Çakacak şunları söyledi; “Bir kaç gün içinde toplam 50 bin battaniyeyi bölgeye göndermiş olacağız. Oradaki vatandaşlarımız için battaniye çok önemli bir ihtiyaç. Bunun farkındayız. Uşak halkı bunun farkında. İlimizdeki battaniye fabrikaları mevsim dolayısıyla ihracata yönelik üretim yapıyor. Stoklarında gelen yurt dışı siparişleri nedeniyle ürün dahi bulunmuyor. Yurtdışından gelen siparişleri karşılamakta zorlanıyorlar. Durum böyle olmasına rağmen yurt dışı siparişlerini öteleyip stoklarındaki ürünleri deprem bölgesine gönderme kararı aldılar. Fabrikalarımızın bu davranışı hepimizi gururlandırdı. Ben bu nedenle sanayicilerimize ve Uşaklılara teşekkür ediyorum. Milletimiz tek yürek halinde yaraları sarmaya çalışıyor. İş adamlarından, sokaktaki vatandaşa kadar tam bir seferberlik hali söz konusu” dedi.

Yaklaşık iki buçuk yıl Van Valiliği görevinde bulunduğunu da hatırlatan Vali Özdemir Çakacak, sözlerini şöyle tamamladı; “Ben Van'da iki buçuk yıl Valilik yaptım. Orada dostlarımız arkadaşlarımız var. Van’ın hemşerisiyiz. Dolayısıyla acıları yürekten paylaşıyoruz. Bölgede hava sıcaklıkları düşük. Bu nedenle topladığımız tüm battaniyeleri bir an önce Van’a ulaştırmak istiyoruz. Ekipler sabaha kadar çalışacak ve kargo uçaklarını yükleyerek yola çıkartacak. Uşak olarak bölgedeki her türlü ihtiyacı karşılamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diye konuştu.

Uşak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Kuvvet ise yaptığı açıklamada gece yarısı bile kendilerine battaniye bağışı yapıldığını belirterek, hedeflerinin birkaç gün içinde 50 bin battaniyeyi deprem bölgesine göndermek olduğunu bildirdi. Kuvvet, kampanya dışında bazı firmaların ve sivil toplum kuruluşlarının da bölgeye battaniye, halı, kilim ve gıda malzemesi gönderdiğini de hatırlattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER