Üç Asırlık Tarihi Halı Paha Biçilemiyor

Üç Asırlık Tarihi Halı Paha Biçilemiyor

Üç Asırlık Tarihi Halı Paha Biçilemiyor
banner471
Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunan Etrim köyüne dünyaca ünlü oyuncular, Arap şeyhleri ve yabancı turistler akın ediyor. Etrim köyünde bulunan yaklaşık 300 yıllık tarihi halıyı almak için müşteriler birbiri ile yarışıyor.
Bodrum’a 25 kilometre uzakta bulunan ve halı dokumacılığı ile ünlü olan Etrim köyüne gelen şeyhler, Türk halılarını satın alarak ülkelerine götürüyor. Dünyaca ünlü oyuncuların ve prenseslerin geldiği köyde 90 ile 300 yıllık tarihi halılar satışa sunuluyor.
Antik değeri olan asırlık halılar günümüze kadar aile yadigarı olarak saklanıyor. Nesilden nesle aktarılan halılar Türk ve Ortadoğu kültürünü de yansıtıyor. Günümüzde unutulmaya yüz tutan halı dokumacılığı mesleği ise son demlerini yaşıyor.
ÜÇ ASIRLIK HALIYA BÜYÜK İLGİ
Etrim Halıcılık’ın sahibi Engin Başol, en çok ilgi gösterilen halının yaklaşık 300 yıllık halı olduğunu belirterek şunları söyledi:
"En değerli halımız yaklaşık 3 asırlık olan, doğu Anadolu da bulunan dağ köylerinden bir tanesinden bulunan halımızdır. Oradaki Yörük ailelerin elinde bulundurduğu bir halı. Bu halı koleksiyonumuza renk kattı. Ön önemli nadir parçalarımızdan birisi oldu. Umarım daha değerini anlayacak aileler tarafından satın alınır. Biz bu şekilde antik değeri olan halıları herkese satmıyoruz. Bu halılar bir kültürdür, mirastır. Bunların bizim için anlamı çok büyüktür. Değerini anlayanların elinde her zaman ölümsüz olmasını istiyoruz. Bu halının dünyada 2’cisi yok. Bu halıya bir fiyat biçemiyoruz. Bu halının bir fiyatı yok. Bizim bu halı için tek düşündüğümüz şey şu bizden sonra bu halıyı alacak olan insan bu halıya sahip çıksın, bu halının değerini bizim kültürümüzde ne kadar önemli bir yer olduğunu anlasın. Bu bizim için yeterli. Ama bu halının bir fiyatı yok."
banner521
MİCHAEL DOUGLAS DA ZİYARETÇİLER ARASINDA
Etrim köyüne dünyanın her yerinden ziyaretçilerin geldiğini belirten Başol sözlerini şöyle sürdürdü:
“Türkiye’den gelen ziyaretçilerimiz de var. Yabancıların bu konuya daha ilgili olduğunu söyleyebilirim. Farklı ülkelerden zaman zaman çok tanınmış müşterilerimiz geliyor. Bunların içlerinden bir tanesi Oscar ödüllü Michael Douglas, Arap şeyhleri, prensler ve başka ülkelerden bakanlar, Arap ülkelerinin bakanları ve çok tanınmış isimler bizim köyümüze geliyor. Bizim halılarımızdan alıyorlar. Bu halılar tamamen Türkiye’de dokunmuş, köylerde dokunmuş insanların kendileri için dokuduğu ürünler. Dolayısı ile çok özene bezene yapılmış halılar, kilimler. Dünyanın en tanınmış gazeteleri ve TV kanalları gelip çekim yapıyor. Bizle röportajlar yapılıyor. Bizde elimizden geldiğince kültürümüzü yabancı turistlere anlatmaya çalışıyorum."
HALILAR TAMAMEN DOĞAL
Halıları tamamen doğadan toplanan malzemelerle yaptıklarını ifade eden Başol, “Yünü koyundan kırpıp doğal renklerle renklendirilene kadar her şey kadınların elinden geçiyor. Yün koyundan kırpıldıktan sonra temizleniyor. Daha sonra tarama işlemine gidiliyor. Bu işlemin ardından kirmanla eğirme işlemi yapılıyor. Yapılan bu işlemlerin ardından boyama işlemlerine giriyor. Tamamen kök boyalar doğal boyalar kullanılıyor. Lavanta çiçeği, tütün yaprakları gibi birçok doğal köklerle boyalar ortaya çıkıyor. Hatta soğan kabuğu bile var soğan kabuğu ise tatlı bir pembe renk veriyor” dedi.
El sanatları adı altında sayılabilecek bütün uğraşları kapsayan Karaova Derneği’ni de kurduklarını belirten Başol, amaçlarının halıcılığı canlandırmak ve eskisi gibi her evde halı dokunmasını sağlamak olduğunu ifade etti.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER